Porady

Jak sadzić tulipany? Wybieramy i sadzimy cebulki

5 (1 opinia)

O tym, jak będzie wyglądał wiosenny ogród, trzeba zatroszczyć się już jesienią. Dotyczy to szczególnie kwiatów cebulowych. W tym momencie powstaje pytanie, jak należy wybrać cebulki tulipanów i jak zapewnić im odpowiednie warunki, aby wiosną zakwitły w pełnej okazałości.

Wybór cebulek tulipanów do sadzenia

Od właściwego wyboru materiału sadzeniowego zależy sukces dalszej uprawy tulipanów w ogrodzie. Oprócz zdecydowania się na konkretne odmiany, trzeba zwrócić uwagę na jakość cebulek.

  • Nie należy czekać z zakupem cebulek do ostatniego momentu sadzenia. Lepiej to zrobić do połowy września. Wykopane w bieżącym roku tulipany znajdują się już w stanie spoczynku, a jednocześnie wybór ich jest jeszcze duży. Nie zaleca się poszukiwania cebulek dopiero na wiosnę, ponieważ nie ma wówczas pewności, czy były one odpowiednio przechowane.
  • Trzeba zwrócić uwagę na wygląd cebulek. Najlepiej wybrać cebulki z cienką, złocistobrązową łupiną. Mogą być na niej widoczne pęknięcia, jeśli tylko nie jest uszkodzona. Łupina gruba, mocna, ciemnobrązowa świadczy o tym, że zbyt długo przetrzymano cebulki w glebie. Ich jakość mogła się pogorszyć.
  • Rozmiar cebulki także ma znaczenie. W idealnym wypadku średnica powinna wynosić 3,5-4,5 cm. Jest to dorosła, dobrze dojrzała cebulka. Można oczywiście wziąć i mniejsze, młode egzemplarze. Najważniejsze, aby były zdrowe i nieuszkodzone.
  • Należy ocenić wygląd zewnętrzny cebulki. Na powierzchni nie powinno być śladów pleśni ani żadnych uszkodzeń mechanicznych. Nie nadają się do dalszego przechowywania cebulki z miękką powierzchnią albo z wyrośniętą już cienką łodygą.
  • Dolna część cebuli powinna być mocna, z widocznymi wzgórkami korzeni. Jeśli jest miękka, a korzenie zaczęły już wyrastać, lepiej taką cebulę odłożyć na bok.
  • Przy wyborze cebulek ważną rolę odgrywa także ich ciężar. Powinny być mocne i ciężkie. Jeśli jakaś wydaje się zbyt lekka w stosunku do wymiarów, może być nadpsuta.
  • Nowo zakupione cebulki powinno się przechowywać do czasu wysadzenia oddzielnie od innych. Także sadzić należy je z dala od pozostałych. Zapobiegnie to rozprzestrzenieniu się ewentualnej choroby wirusowej. Za rok, jeśli rośliny okażą się zdrowe, można będzie je dowolnie pogrupować.

Wybór cebulek tulipanów do sadzenia
Wybór cebulek tulipanów do sadzenia

Przechowywanie cebulek tulipanów do czasu sadzenia

Cebulki pochodzące z własnej uprawy również wymagają odpowiedniego traktowania. Wyjęte z ziemi po całkowitym uschnięciu liści, muszą być wysuszone. Po około 2-3 tygodniach pobytu w pomieszczeniu o temperaturze ok. 25°C, cebulki należy oczyścić i posortować. Ułożone nie więcej niż potrójnymi warstwami będą czekać na okres sadzenia. Temperatura w pomieszczeniu powinna być obniżona, a na dwa tygodnie przed wysadzaniem nie wyższa niż 13-15°C. Przechowywanie cebulek w lodówce albo w piwnicy, prowadzi do obniżenia jakości. Po posadzeniu wyrosną wprawdzie, ale nie zakwitną, ani nie wytworzą cebulek przybyszowych.

Jak sadzić cebulki tulipanów?

Aby tulipany długo i efektownie kwitły, ich cebulki powinny być posadzone na właściwym miejscu i w odpowiednim towarzystwie.

1. Czas sadzenia

Aby wiosną mogły zdobić ogród, powinny być posadzone późną jesienią. Zbytni pośpiech jest też niewskazany, ponieważ cebulki, które znalazły się w ciepłej ziemi, mogą przedwcześnie rozpocząć rozwój.

2. Stanowisko dla tulipanów

Tulipany lubią słoneczne miejsca. Nawet w półcieniu kwitną niechętnie. Gleba powinna być przepuszczalna. Nadmiar wody prowadzi do zgnilizny cebulek.

3. Sposób sadzenia

Najpiękniej wyglądają tulipany kwitnące w grupach i posadzone w nieregularnych odstępach. Cebulki powinny być duże (obwód 11-12 cm). Głębokość sadzenia wynosi około dwóch wysokości cebulki. Odstęp między nimi zależy od wielkości i powinien być 3-7 cm dla małych i do 20 cm dla dużych cebulek.

Tulipany - pięknie kwitnące w ogrodzie
YouTube
Tulipany - pięknie kwitnące w ogrodzie

Tulipany na rabacie - gdzie i z jakimi roślinami posadzić?

Tworzy się grupy liczące 10-20 cebulek. Dobrze jest niskie tulipany botaniczne posadzić z przodu rabaty. Odmiany sadzone na środku rozmieszcza się według ustalonego planu. Różny okres kwitnienia poszczególnych grup tulipanów sprawia, że rabata jest przez długie tygodnie kolorowa.

1. Barwne kompozycje tulipanów

Wspaniały akcent tworzy na przykład grupa czarnych tulipanów. Długotrwałe odmiany o ciemnych kwiatach kwitną każdego roku, dając wiele uroku w połączeniu z jasno kwitnącymi odmianami. Równie efektowne jest wtrącenie pojedynczych tulipanów o innych kolorach, niż cała rabata.

2. Tulipany między innymi kwiatami

Tulipany mogą współtworzyć, zgodnie z wizją i upodobaniami ogrodnika, ogólny obraz ogrodu. Bardzo naturalnie wyglądają tulipany na zielonej łące. Sadzi się je wtedy rozproszone, bez uporządkowanego szyku. Można też tulipany mieszać z innymi kwiatami wiosennymi. Wczesne odmiany mogą z powodzeniem towarzyszyć hiacyntom. Jako podsadzenie pod wysokie tulipany nadaje się doskonale błękitna niezapominajka. Z różowymi i czerwonymi tulipanami, a także z żółto i biało kwitnącymi odmianami tworzy ona piękny kontrast.

Bardzo naturalnie wyglądają tulipany na zielonej łące. Sadzi się je wtedy rozproszone, bez uporządkowanego szyku.

Odmiany tulipanów, które zakwitają dopiero w maju, mogą mieć za sąsiedztwo na przykład czosnek białawy. Również wiosenne kwiaty dwuletnie, jak lak i pszonak, wspaniale je uzupełniają. Harmonię z fioletowymi i różowymi tulipanami tworzą serduszka, miesiącznica i wieczornik. Wilczomlecz i omieg zamykają paletę barw.

5 (1 opinia)