Porady

Tulipany po przekwitnięciu – co zrobić?

4,9 (14 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Tulipany mają krótki okres wegetacji, ale ogrodnicy wiedzą, że ich pielęgnacja nie kończy się na rozwinięciu oczekiwanych kwiatów. Można powiedzieć, że przeciwnie – dopiero potem zaczyna się to, co najtrudniejsze.

Pod koniec wiosny tulipany oczarowują ogród, ale ich uroda nie trwa długo. Kwiaty utrzymują się tylko przez dwa-trzy tygodnie. Można przedłużyć trwanie pięknego obrazu sadząc obok siebie odmiany wczesne, średnie i późne. Po zakończeniu kwitnienia liście żółkną i usychają, a cebulki wchodzą w stan względnego spoczynku. Ale spoczynek jest pozorny, ponieważ w macierzystej cebuli formuje się nowy kwiat.

Pod koniec wiosny tulipany oczarowują ogród, ale ich uroda nie trwa długo. Kwiaty utrzymują się tylko przez dwa-trzy tygodnie.

W swoim naturalnym środowisku tulipany rosną w górach albo na stepie, gdzie klimat jest ostry, kontynentalny – zimą bywają duże mrozy, a latem upały. Oczywiście, nasze tulipany mają za sobą tyle wielostopniowych selekcji, że różnią się znacznie od swoich dzikich pobratymców. Niemniej jednak główne zasady uprawy tulipanów w ogrodach wciąż je obowiązują.

Sadzenie roślin cebulowych do gruntu

Tulipany po przekwitnięciu - wykopać, czy zostawić?

Wykopywanie cebulek tulipanów ma znaczenie, aby kontrolować proces wzrostu i kwitnienia tych roślin. Chodzi o to, że cebula macierzysta przebywająca w glebie od pierwszego posadzenia, z każdym rokiem coraz bardziej zagłębia się, robiąc miejsce swoim dzieciom – cebulkom przybyszowym. Nie wszystkie z cebulek tych roślin przeżyją z powodu chorób i szkodników. I naturalnie nie będą rosły w takim porządku, o jaki nam chodzi.

Jeśli mamy do czynienia z odmianami kapryśnymi, wymagającymi specjalnego traktowania i ciągłego „trzymania ręki na pulsie”, koniecznie trzeba je wykopywać. Następnie „zbiory” trzeba przebrać, usunąć chore i uszkodzone egzemplarze, a pozostałym pozwolić poleżakować w suchych, przewiewnych pojemnikach albo koszykach do aż października.

Jeśli nowe, młode cebulki pojawiają się bardzo licznie i zaczynają na siebie naciskać, trzeba je wykopać, choćby w celu ich przerzedzenia.

Jeśli wykopywać tulipany, to kiedy?

Co robić, kiedy kwiaty tulipanów zwiędną? Wykopać cebule, kiedy tylko opadną barwne płatki, czy czekać, aż pożółknie nie tylko kwiatostan, ale i wszystkie liście?

Jak wszystkie rośliny cebulowe, również tulipany po przekwitnięciu zaczynają przygotowywać się do przetrwania zimy i do następnego sezonu. Za pomocą zielonych liści gromadzą w cebulach zapasy energii. Trzeba pozwolić im zakończyć ten proces. Zbiór cebulek tulipanów rozpoczyna się dopiero po całkowitym uschnięciu liści i łodyg. Przy czym najpierw wykopuje się odmiany wczesne, a potem, w miarę usychania liści – odmiany późniejsze.

Pielęgnacja tulipanów w ogrodzie

Co zrobić z cebulkami tulipanów?

Wykopane cebule przenosi się do pomieszczenia z równą i niezbyt wysoką temperaturą w celu ich wysuszenia. Silne wahania temperatury powietrza powodują pękanie łupin, natomiast nadmiar wilgoci może prowadzić do pleśnienia i gnicia cebul. Nie należy też układać je w zbyt grubej warstwy, ponieważ wilgotnym jeszcze cebulkom może to również zaszkodzić. Do podsuszenia w temperaturze 22-25°C i wilgotności 70-80% potrzeba około dwóch-trzech tygodni.

Wykopane cebule przenosi się do pomieszczenia z równą i niezbyt wysoką temperaturą w celu ich wysuszenia.

Podsuszone i oczyszczone cebulki tulipanów należy posegregować według wielkości i odmian, i umieścić w pojemnikach z opisem. W pierwszym okresie przechowywania rośliny temperatura powinna wynosić 15-18°C i wilgotność 70-80%. Stopniowo temperaturę obniża się i do momentu wysadzenia cebulek ustala na 13-15°C, a wilgotność nie więcej niż 70%. Ułożone cienką warstwą cebulki należy systematycznie kontrolować i usuwać egzemplarze chore.

4,9 (14 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba