Porady

Kiedy i jak sadzić lilie do ogrodu?

4,8 (5 opinii)

Lilie są czarującymi kwiatami i słynne są ze swojego intensywnego zapachu. Wybór jest ogromny, ponieważ istnieje ponad sto gatunków i tysiące odmian tej rośliny. Sadząc różne odmiany lilii można podziwiać ich urodę od maja do sierpnia i września.

Kiedy, przykładowo, przekwitnie lilia złotogłów, kwiaty rozwinie lilia Henry’ego. Najpóźniej kwitnące odmiany tworzą bardzo oryginalne akcenty w ogrodzie. Chińskie przysłowie mówi: „Jeśli masz dwa chleby, sprzedaj jeden i kup lilię”. Chodzi o to, że szczęście znajdujemy nie tylko w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, ale też w pięknie przyrody.

Wysokie albo niskie, kolorowe albo jednobarwne – lilie mają zasadniczo podobne wymagania uprawne. Należą do najstarszych roślin ogrodowych w ogóle i uprawiano je już w starożytnych ogrodach greckich i rzymskich. Do dzisiaj nie straciły nic ze swojej popularności. Z równym wdziękiem prezentują swoją urodę w małych grupach między niskimi różami albo krzewami, przed zimozielonym żywopłotem jak i na rabatach albo w doniczkach. Niezmiennie przyciągają spojrzenia obserwatorów swoją doskonałością i mocnym efektem dużych kwiatów.

Najlepszy czas sadzenia lilii

Często dyskutuje się o właściwym terminie sadzenia cebuli lilii, ale sprawa jest prosta: większość gatunków i odmian można – według uznania – sadzić jesienią (wrzesień do listopada) albo wiosną (koniec marca do maja). Wyjątek stanowią przede wszystkim dwa gatunki: lilia biała oraz lilia złotogłów. Te sadzi się dopiero późnym latem w sierpniu. Zarówno cebule, jak i wyhodowane sadzonki, mogą być w tym czasie przesadzone do gruntu albo do pojemnika.

Wysokie albo niskie, kolorowe albo jednobarwne – lilie mają zasadniczo podobne wymagania. Należą do najstarszych roślin ogrodowych w ogóle i uprawiano je już w starożytnych ogrodach greckich i rzymskich.

Chociaż właściwie wszystkie lilie w przepuszczalnym gruncie są wystarczająco zimoodporne, przeważnie sadzi się je na wiosnę. Wynika to głownie z tego, że w tym okresie istnieje w sklepach większy wybór cebulek. Jeśli okres sadzenia od marca do maja podzieli się na kilka terminów w odstępach dziesięciodniowych, lilie będą stopniowo wyrastać z ziemi i rozwijać się, i przez całe lato prezentować piękne kwiaty.

Wybór stanowiska dla lilii w ogrodzie

Lilie są dziećmi słońca. Potrzebują jednak chłodnych stóp do dobrego samopoczucia. Ich korzenie powinny najlepiej pozostawać w cieniu. Aby to zapewnić, dobrze jest obszar nad bryłą korzeniową przykryć ściółką albo obsadzić roślinami okrywowymi. Do okrycia można użyć rozdrobnioną korę drzew.

Kwiaty lilii garną się do słońca. Stąd potrzeba dla nich miejsca w pełnym słońcu albo dobrze nasłonecznionym i najlepiej osłoniętym od wiatru. Posadzone w półcieniu wytworzą mniej kwiatów. Szczególnie godne polecenia jest stanowisko, na którym lilie mają kontakt ze słońcem zarówno przed południem, jak i po południu. W południe powinny być chronione przed bezpośrednim promieniowaniem.

Cebulki lilii - jak sadzić?
The Telegraph
Cebulki lilii - jak sadzić?

Jak przygotować glebę do sadzenia lilii?

Ogólnie biorąc lilie nie mają specjalnych wymagań, co do podłoża. Rosną wszędzie, gdzie nie ma zbyt dużo wilgoci. Dlatego też potrzebny jest grunt dobrze przepuszczalny. Ziemię przed sadzeniem trzeba dokładnie spulchnić. Poza tym substrat powinien być:

  • żyzny i bogaty w próchnicę;
  • o umiarkowanej zawartości piasku;
  • lekko alkaliczny do lekko kwaśnego;
  • wilgotny, ale nie mokry.

Sadzenie lilii w ogrodzie

Cebule lilii ze względu na swoją specjalną budowę są łatwe do rozpoznania. Składają się z licznych łusek bez dodatkowej łupiny zewnętrznej. Dołek do sadzenia powinien mieć głębokość – w zależności od wielkości cebuli – od 15 cm do 20 cm. Jeśli cebula będzie posadzona za płytko, łodyga łatwo się wywróci. Na ciężkich, wilgotnych glebach zaleca się wykonanie na dole dołka kilkucentymetrowej warstwy drenażowej, ponieważ cebule nie znoszą stojącej wody.

Charakterystyczna dla lilii jest jej cebula, która może mieć łuski duże i przylegające albo małe i rozpierzchłe, w kolorze białym, żółtym, różowym, czerwonym do brązowego. W przeciwieństwie do tulipanów, allium, narcyzów i innych roślin cebulowych, lilie są pozbawione mocnej łupiny ochronnej.

W zależności od wielkości rośliny, należy przewidzieć odpowiednie odstępy między liliami oraz właściwą odległość od innych roślin. Wbrew mniemaniu, że uroda często idzie parze z kapryśnością, lilie są stosunkowo łatwe w pielęgnowaniu.

Jak i kiedy wysiewać lilie w ogrodzie?

Nasiona dojrzewają jesienią. Jeśli chce się uniknąć samosiewu, należy przekwitłe kwiatostany usuwać. Kontrolowany wysiew prowadzi się następująco:

Białe lilie - efektowna ozdoba ogrodu
Białe lilie - efektowna ozdoba ogrodu

Jakie sąsiedztwo odpowiada liliom w ogrodzie?

Jako towarzystwo dla lilii może służyć wiele bylin i kwiatów jednorocznych. Przede wszystkim należy brać pod uwagę ocieniające glebę rośliny okrywowe. Te utrzymują „stopy” lilii w cieniu i chłodzie. Poza tym nadają się też niskie byliny i kwiaty, jak np.:

  • goździk brodaty;
  • penstemon;
  • stokrotka;
  • werbena;
  • nasturcja;
  • nagietek;
  • niezapominajka;
  • scewola;
  • chaber;
  • bratek.

Kiedy zakwitają lilie?

W zależności od gatunku lilie zakwitają w różnym okresie. Niektóre rozwijają swoje kwiaty już w maju. Większość lilii kwitnie w lipcu, a nieliczne odmiany w sierpniu i wrześniu.

4,8 (5 opinii)