Porady

Jak rozmnażać, przycinać i pielęgnować morwę białą?

4,5 (2 opinie)

Morwa biała (łac. Morus alba) była niegdyś bardzo cenioną i chętnie uprawianą w polskich ogrodach rośliną. Dziś wraca z impetem ze względu na swoje właściwości – jest bardzo skuteczna w odchudzaniu oraz zawiera szereg wartościowych składników. Jak uprawiać to drzewo owocowe? Jak rozmnażać i dokonywać cięcia? Podpowiadamy w artykule.

Morwa biała – krzew lub dekoracyjne drzewo

To niewielkie drzewo lub krzew. Dorasta w naturalnych warunkach (obszar Chin i Japonii) do ok. 15 m wysokości. Nie jest to niestety roślina całkiem mrozoodporna. Jednak bez problemu możemy uprawiać morwę białą w cieplejszych rejonach kraju i na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Morwa ma mocne i rozgałęzione konary. Korona jest rozłożysta i gęsta. Liście są niejednolite – mają rozmaite kształty. Co ciekawe, liście morwy po opadnięciu mogą być świetnym nawozem, ponieważ zawierają dużo potasu. W lipcu na drzewie (lub krzewie) zaczynają dojrzewać owoce morwy, przypominając do złudzenia jeżyny. Mogą być – wbrew nazwie gatunkowej – białe, różowe, a nawet czarne. Wszystkie z nich są jadalne i mają bardzo słodki smak.

Jak rozmnażać morwę białą?

Morwa biała ma tendencję do tworzenia wielu odrostów korzeniowych. Cecha ta znacznie ułatwia rozmnażanie rośliny i jest zaletą przy np. tworzeniu żywopłotów. Inny sposób rozmnożenia to pozyskanie młodych roślin z siewu nasion. Rozgniatamy w tym celu dojrzałe owoce morwy, wypłukujemy nasiona, suszymy w chłodnym miejscu i po około dwóch miesiącach stratyfikacji nasion (w niskiej temperaturze) wysiewamy je na rozsadnik (wiosną). Odmiany morwy można rozmnożyć przez szczepienie.

Dojrzałe owoce morwy przypominają jeżyny
Dojrzałe owoce morwy przypominają jeżyny

Morwa biała – jak ją przycinać?

W pielęgnacji morwy białej bardzo ważne jest odpowiednie cięcie. Roślina świetnie znosi przycinanie, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystać ją do założenia żywopłotu formowanego. Należy jednak pamiętać, że przycinanie spowoduje spadek owocowania, a nawet doprowadzi do całkowitego pozbawienia krzewu (lub drzewa) owoców w przyszłości.

Morwa prowadzona w formie żywopłotu formowanego powinna być przycinania co roku (a nawet dwa razy w roku). Zabieg ten spowoduje, że roślina lepiej się rozkrzewi i uzyskamy gęstą koronę. Wiosną i latem przycinamy drobniejsze pędy morwy, skracając je maksymalnie o ½ długości. Pędy grubsze możemy ciąć na koniec sierpnia lub z początkiem września, aby dać roślinie wystarczająco dużo czasu na regenerację przed zimą.

Wymagania morwy białej – wskazówki pielęgnacji i uprawy

Morwa biała to roślina mało wymagająca w uprawie. Jest ciepłolubna, dlatego słabiej będzie sobie radzić w Polsce północnej czy wschodniej, ale uprawa w tych miejscach jest jak najbardziej możliwa. Ważne, aby posadzić ją na stanowisku jasnym, ciepłym, osłoniętym od chłodnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, o pH obojętnym. Morwa biała dość dobrze znosi suszę, ale warto utrzymywać lekko wilgotną glebę. Roślina jest przeważnie odporna na choroby i szkodniki.

Więcej ciekawostek i wskazówki uprawy morwy białej znajduje się w osobnym artykule.

4,5 (2 opinie)