Jak rozmnażać, przycinać i pielęgnować morwę białą?
Morwa biała (łac. Morus alba) była niegdyś bardzo cenioną i chętnie uprawianą w polskich ogrodach rośliną. Dziś wraca z impetem ze względu na swoje właściwości – jest bardzo skuteczna w odchudzaniu oraz zawiera szereg wartościowych składników. Jak uprawiać to drzewo owocowe? Jak rozmnażać i dokonywać cięcia? Podpowiadamy w artykule.
Morwa biała – krzew lub dekoracyjne drzewo
To niewielkie drzewo lub krzew. Dorasta w naturalnych warunkach (obszar Chin i Japonii) do ok. 15 m wysokości. Nie jest to niestety roślina całkiem mrozoodporna. Jednak bez problemu możemy uprawiać morwę białą w cieplejszych rejonach kraju i na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Morwa ma mocne i rozgałęzione konary. Korona jest rozłożysta i gęsta. Liście są niejednolite – mają rozmaite kształty. Co ciekawe, liście morwy po opadnięciu mogą być świetnym nawozem, ponieważ zawierają dużo potasu. W lipcu na drzewie (lub krzewie) zaczynają dojrzewać owoce morwy, przypominając do złudzenia jeżyny. Mogą być – wbrew nazwie gatunkowej – białe, różowe, a nawet czarne. Wszystkie z nich są jadalne i mają bardzo słodki smak.
Jak rozmnażać morwę białą?
Morwa biała ma tendencję do tworzenia wielu odrostów korzeniowych. Cecha ta znacznie ułatwia rozmnażanie rośliny i jest zaletą przy np. tworzeniu żywopłotów. Inny sposób rozmnożenia to pozyskanie młodych roślin z siewu nasion. Rozgniatamy w tym celu dojrzałe owoce morwy, wypłukujemy nasiona, suszymy w chłodnym miejscu i po około dwóch miesiącach stratyfikacji nasion (w niskiej temperaturze) wysiewamy je na rozsadnik (wiosną). Odmiany morwy można rozmnożyć przez szczepienie.
Morwa biała – jak ją przycinać?
W pielęgnacji morwy białej bardzo ważne jest odpowiednie cięcie. Roślina świetnie znosi przycinanie, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystać ją do założenia żywopłotu formowanego. Należy jednak pamiętać, że przycinanie spowoduje spadek owocowania, a nawet doprowadzi do całkowitego pozbawienia krzewu (lub drzewa) owoców w przyszłości.
Morwa prowadzona w formie żywopłotu formowanego powinna być przycinania co roku (a nawet dwa razy w roku). Zabieg ten spowoduje, że roślina lepiej się rozkrzewi i uzyskamy gęstą koronę. Wiosną i latem przycinamy drobniejsze pędy morwy, skracając je maksymalnie o ½ długości. Pędy grubsze możemy ciąć na koniec sierpnia lub z początkiem września, aby dać roślinie wystarczająco dużo czasu na regenerację przed zimą.
Wymagania morwy białej – wskazówki pielęgnacji i uprawy
Morwa biała to roślina mało wymagająca w uprawie. Jest ciepłolubna, dlatego słabiej będzie sobie radzić w Polsce północnej czy wschodniej, ale uprawa w tych miejscach jest jak najbardziej możliwa. Ważne, aby posadzić ją na stanowisku jasnym, ciepłym, osłoniętym od chłodnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, o pH obojętnym. Morwa biała dość dobrze znosi suszę, ale warto utrzymywać lekko wilgotną glebę. Roślina jest przeważnie odporna na choroby i szkodniki.
Więcej ciekawostek i wskazówki uprawy morwy białej znajduje się w osobnym artykule.
Komentarze