Porady

Morwa biała: uprawa, właściwości, opinie [WIDEO]

4,7 (3 opinie)

Morwa biała (Morus alba L.) jest właściwie drzewem marzeń każdego ogrodnika. Pięknie wygląda, rośnie bez problemów, produkuje smaczne owoce, a jej wielkość – w zależności od odmiany - można dobrać do każdego ogrodu. Trudno uwierzyć, że morwa znana w Europie już od średniowiecza popadła na długo w zapomnienie. Pochodzi z Chin, gdzie od ponad 4000 lat była uprawiana jako pokarm dla gąsienic jedwabnika.

Spośród kilkunastu gatunków popularność u nas zdobyła właśnie morwa biała. Przymiotnik „biała” w nazwie wziął się nie tylko z powodu białych owoców, ale też od białawych pąków. Owoce morwy białej mogą być zarówno białe, jak i różowe albo fioletowe. Smak mają tak słodki, że można jeść je prosto z drzewa. Jeśli w ogrodzie jest ich dostatecznie dużo, można z owoców morwy sporządzać kompot albo dżem.

Liście morwy białej są bardzo zmienne i mogą mieć różne kształty nawet na jednym drzewie. Kwiaty pojawiają się od maja przez 4-6 tygodni. Owoce morwy są słodkie i bardzo soczyste, a przy tym mało trwałe. 

Stanowisko i podłoże dla morwy białej

Wybierając w ogrodzie stanowisko dla morwy, trzeba przede wszystkim zarezerwować dla niej odpowiednio dużą przestrzeń. W zależności od odmiany może morwa biała dorastać do 15 m wysokości i tworzyć rozłożystą koronę. Nie można jej też posadzić zbyt blisko granicy z sąsiadem.

Poza tym, chociaż pochodzi z cieplejszych regionów, łatwo ją zadowolić. Rośnie na miejscach słonecznych i półsłonecznych. Znosi w zasadzie sąsiedztwo wszystkich roślin w odpowiedniej odległości. Także wiatr nie jest w stanie wytrącić morwy z równowagi.

Morwa daje się dobrze przycinać, dlatego może być posadzona w formie żywopłotu dokoła działki. Taki żywopłot ma również duże znaczenie ekologiczne, ponieważ owoce morwy stanowią pożywienie dla wielu gatunków ptaków. Odpowiednie dla morwy białej jest podłoże pulchne, żyzne, o zasadowej albo neutralnej wartości pH.

Morwa biała: sadzenie, pielęgnowanie i przycinanie 

Odległość od sąsiednich roślin powinna wynosić co najmniej dwa metry. Sadząc morwę w formie żywopłotu, należy zachować odstęp między sadzonkami ok. 2 m. Jak większość drzew, dobrze jest sadzić morwę jesienią, aby w ciepłej jeszcze ziemi mogła się przed zimą dobrze ukorzenić. Wrażliwe młode drzewka ewentualnie odmiany morwy trzeba przed nadejściem mrozów odpowiednio zabezpieczyć.

Morwa biała, mimo swego południowego pochodzenia, jest zadziwiająco łatwa w pielęgnacji.

  • Latem potrzebuje stosunkowo dużo wody.
  • Kiedy jest gorąco, morwa doniczkowa powinna być co najmniej dwa razy w tygodniu obficie podlana.
  • Nawet zimą bryła korzeniowa nie może całkowicie wyschnąć.
  • Na żyznych glebach morwa nie wymaga dodatkowego zasilania.
  • Morwę w doniczce można od początku sezonu do sierpnia nawozić co tydzień niewielką dawką nawozu płynnego.

Morwa nie musi, ale może być przycinana. W następujących okolicznościach cięcie jest konieczne albo zalecane:

  • Morwa w doniczce powinna być regularnie przycinana, jeśli jeszcze długo ma tam pozostać.
  • W ogrodzie trzeba przycinać morwę, aby nie rosła zbyt rozłożyście.
  • Można poprzez cięcie dostosować szerokość korony drzewa do innych elementów ogrodowej kompozycji.
  • W przypadku szczepienia morwy na pniu, trzeba przycinać wszystkie pędy wyrastające z podkładki. Jeśli się tego nie zrobi, podkładka zagłuszy kiedyś górną część drzewa.
  • Morwa znosi dobrze cięcie nawet starego drewna. Daje się też formować w wymyślne figury.

Morwa biała ma zastosowanie lecznicze i pomaga w odchudzaniu
Morwa biała ma zastosowanie lecznicze i pomaga w odchudzaniu

Uprawa morwy białej w doniczce

Morwę można uprawiać również w doniczce, a przynajmniej niektóre mniejsze odmiany. Na przykład morwę białą 'Pendula', która dorasta do 2-3 m wysokości i ma wszystkie pędy zwisające.

Jako substrat można wykorzystać ziemię kwiatową. W doniczce koniecznie musi być otwór odpływowy i warstwa drenażowa. Morwę w doniczce należy regularnie podlewać i przesadzać. Jeśli podczas przesadzania przytnie się nieco korzenie, drzewko dłużej zachowa odpowiednią dla doniczki wielkość. Od maja do września można podać raz w miesiącu dawkę nawozu dla roślin doniczkowych.

Zastosowanie morwy białej

Morwa biała jest od dawna stosowana jako roślina lecznicza w medycynie ludowej różnych narodów.

  • Kora pędów i korzeni w formie naparu na kaszel, astmę, a także jako środek moczopędny.
  • Kora korzeni jak środek odrobaczający.
  • Napar z liści na gorączkę i odchudzanie.
  • Świeże owoce na wrzody na żołądku i dwunastnicy.
  • Syrop z owoców na anemię i dolegliwości sercowo-naczyniowe.

Morwa biała – opinie

Poniższe opinie na temat działania morwy białej pochodzą z serwisów, takich jak Interia.pl i WiecejnizZdrowie.pl. Każda z opinii dodatkowo posiada odsyłacz w tytule do źródła cytatu.

Opinia z serwisu Interia.pl

"Morwa biała rzeczywiście świetnie obniża poziom cukru we krwi. Niemniej jednak nie można traktować jej jako podstawę leczenia, a raczej jego uzupełnienie. Mój tata, który ma cukrzycę z powodzeniem stosuję morwę białą, nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych. Też ma problemy z ciśnieniem i lekarz ani farmaceuta nic nie mówili.. Jedynie w ciąży lub przy alergii wstrzymałabym się z stosowaniem."

Opinie z serwisu WiecejnizZdrowie.pl

"Regularnie jem suszone owoce morwy białej i zauważyłam, że zmniejszają uczucie głodu (jest na tyle słodka, że nie muszę dodajać słodyczami) i dodają mi energii. Poza tym morwa obniża cholesterol, poprawa pracę jelit, reguluję wypróżnianie, a także może działać antynowotworowo usuwając wolne rodniki."

"Morwa jest rewelacyjna! bylam w szoku bo nie dosc, ze pomaga schudnac, oczywiscie przy odpowiedniej diecie, to jeszcze obnizyla mi znacznie poziom cukru we krwi od razu polecilam ja mojej mamie ktorej wyniki tez sie poprawily."

Morwa - niezwykłe właściwości i ciekawostki [WIDEO]

Źródło: Kanał YouTube Adolf Kudlinski

4,7 (3 opinie)