Porady

Irga – ozdobny krzew łatwy w uprawie

5 (1 opinia)

Irga należy do ulubionych roślin ogrodowych. Wspaniale się prezentuje zarówno jako ciemnozielony dywan, jak i rozłożysty krzew z ozdobnymi czerwonymi owocami. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko mocnym kolorom, które zdobią ogrody w naszym klimacie, ale też zdolności zwalczania chwastów oraz łatwości uprawy.

Irga dobrze czuje się praktycznie na każdym stanowisku i nadaje się dla początkujących ogrodników, którzy po raz pierwszy urządzają ogród i nie mają jeszcze doświadczenia. 

Liczący wiele gatunków rodzaj botaniczny irga (Cotoneaster) obejmuje zimozielone i zrzucające liście krzewy, jak również małe drzewa o różnym pokroju. Nisko rosnące i płożące się formy występują obok krzaczastych i półkulistych odmian albo innych ze zwisającymi gałęziami. Wszystkie gatunki rozwijają małe różowe albo białe kwiaty. Główną atrakcję stanowią jednak zwracające uwagę barwne liście jesienią i maleńkie jabłuszka owoców tej rośliny. Owoce mogą być w kolorze pomarańczowoczerwonym, purpurowym do prawie czarnego.

Stanowisko do uprawy irgi

Irga jest mocną i odporną rośliną. Akceptuje nawet niezbyt korzystne warunki. Jeśli jednak szuka się dla irgi optymalnego stanowiska w ogrodzie, powinno być ono słoneczne. Dzięki temu będzie irga dobrze rosła, obficie kwitła i pięknie owocowała.

Roślina dobrze się czuje również w jasnym półcieniu i tam też intensywnie kwitnie. Irga ceni swoje miejsce także w ogrodach skalnych – na przykład wspólnie z floksem Drummonda i rozchodnikiem ostrym.

Co do podłoża nie ma irga specjalnych wymagań. Szczególnie pięknie rośnie jednak na przepuszczalnych, gromadzących wodę i żyznych glebach, z natury próchnicznych i luźnych. Jedno, czego nie znosi irga, to zastój wody.

Irga ze względu na łatwość uprawy należy do ulubionych roślin ogrodowych
Irga ze względu na łatwość uprawy należy do ulubionych roślin ogrodowych

Wiosną, a więc przed rozpoczęciem fazy wzrostu, należy wykonać główne nawożenie. Nawóz dla rośliny powinien być bogaty w potas i azot, aby nowe pędy i kwiaty mogły dobrze rosnąć.

Chociaż irga jest doskonałą rośliną do zwalczania chwastów, to jednak muszą być one przed sadzeniem krzewów usunięte. Dopiero kiedy powierzchnia zostanie gęsto porośnięta, żaden chwast nie będzie miał szans na rozwój.

Jak podlewać i pielęgnować irgę?

W okresie wegetacyjnym irga potrzebuje w zasadzie tylko podlewania. Wodę podaje się dopiero wtedy, gdy substrat podeschnie. Przeschnięcie bryły korzeniowej nie zaszkodzi roślinie, oczywiście pod warunkiem, że będzie to sytuacja wyjątkowa, a nie reguła. Zbyt obfitego podlewania należy również unikać, ponieważ jest to jedna z nielicznych rzeczy, której irga nie lubi.

Ponieważ jest mrozoodporna, może bez problemu spędzać zimę w ogrodzie. Jest to jeden z powodów, dla którego irga jest tak popularna i lubiana. Mimo wszystko zaleca się osłonić system korzeniowy krzewu warstwą ściółki na zimę.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie tego krzewu, co dotyczy wszystkich jego gatunków. Odmiany okrywowe lubią radykalne ciecia. Rodzaj, sposób, jak również termin wykonania zabiegu zależy od rośliny: odmiany zrzucające liście, mocno rosnące, muszą być przycinanie zimą. W przypadku odmian zimozielonych, ciecie przeprowadza się wiosną. Gatunki żywopłotowe doprowadza się do pożądanej formy w sierpniu.

Uwaga: Irga jest lekko trująca. Należy zachować ostrożność zwłaszcza w stosunku do dzieci i zwierząt domowych.

5 (1 opinia)