Porady

Hibiskus w ogrodzie: sadzenie, przycinanie, rozmnażanie

4,6 (33 opinie)

Istnieją różne gatunki ketmii, nazywanej też hibiskusem (od spolszczonej nazwy łacińskiej). Nie wszystkie nadają się do uprawy w ogrodzie. Kupując sadzonki trzeba koniecznie zwrócić uwagę na mrozoodporność gatunku i odmiany.

Do posadzenia w ogrodzie można polecić różne odmiany ketmii syryjskiej (Hybiscus syriacus) albo ketmii błotnej (Hibiscus moscheutus). Ketmia syryjska to gęsty krzew z kwiatami o średnicy 8-12 cm. Efektownie wygląda ten hibiskus również wyprowadzony w formie piennej. Z kolei ketmia błotna zachwyca nieprawdopodobnie wielkimi kwiatami o średnicy do 25 cm. Jest to roślina wieloletnia, ale w naszych warunkach jej część nadziemna obumiera na zimę i odnawia się każdej wiosny z bryły korzeniowej.

Do posadzenia w ogrodzie można polecić różne odmiany ketmii syryjskiej (Hybiscus syriacus) albo ketmii błotnej (Hibiscus moscheutus).

Często oferowana w handlu ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis) jest nieprzydatna do sadzenia w ogrodzie. Ketmia róża chińska jest za to idealną rośliną doniczkową. Musi być koniecznie zimowana w ciepłym pomieszczeniu.

Do uprawy w ogrodzie nadaje się Hibiskus syryjski
TY Nursery
Do uprawy w ogrodzie nadaje się Hibiskus syryjski

Sadzenie hibiskusa w ogrodzie

Do sadzenia hibiskusa w ogrodzie najlepsza jest pora wiosenna, kiedy nie ma już zagrożenia przymrozkami, a gleba ogrzała się do temperatury ponad 15°C. Niezwykle ważny dla dobrego wzrostu hibiskusa jest wybór odpowiedniego stanowiska. Powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte. Idealne jest miejsce przed odbijającym promienie cieplne murem. Łagodne zimy hibiskus ogrodowy znosi bez problemu, jednak przy większych spadkach temperatury dobre stanowisko ma dla niego życiowe znaczenie.

Często oferowana w handlu ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis) jest nieprzydatna do sadzenia w ogrodzie.

Jeśli roślina będzie zbyt ocieniona, odbije się to fatalnie zarówno na jej kwitnieniu, jak i ogólnym rozwoju. Poza tym hibiskus bardzo ceni sobie żyzną i przepuszczalną glebę. Ogrodnik musi też koniecznie zabezpieczyć krzew przed długotrwałym przesuszeniem.

Hibiskus w ogrodzie stanowi oryginalną ozdobę zarówno jako soliter, jak też posadzony w formie kwitnącego żywopłotu albo w grupie z innymi krzewami.

Hibiskus potrzebuje odpowiedniego cięcia
Hibiskus potrzebuje odpowiedniego cięcia

Jak przycinać hibiskusy?

Cięcie formujące młodego hibiskusa. Już podczas sadzenia należy usunąć słabe i uszkodzone gałązki. Zeszłoroczne pędy – w przypadku młodej rośliny będzie ich nie więcej niż dwa-trzy – należy skrócić o połowę, aby pobudzić rozgałęzianie się krzewu. Również w następnych latach trzeba młode krzewy mocno przycinać, przez co osiągnie się właściwą formę.

Tworzenie formy piennej hibiskusa. Kto chce uformować hibiskus w formie rozgałęzionej korony na gładkim pniu, musi wykazać sporo cierpliwości. Zanim powstanie gotowy kształt, roślina wymaga kilku lat pielęgnacji. Na początku pozostawia się najmocniejszy pęd i usuwa wszystkie pozostałe. Podobnie w następnych latach, na początku lutego, przycina się wszelkie rozgałęzienia krzewu pozwalając głównemu pędowi na swobodny wzrost. Kiedy osiągnie pożądaną wysokość, odcina się wierzchołek pobudzając do wzrostu leżące poniżej pączki. Z czasem trzy-cztery pędy boczne utworzą konstrukcję korony. Po skróceniu o połowę będą się dobrze rozgałęziać.

Cięcie zachowawcze hibiskusa piennego. Aby korona się zbytnio nie zagęściła, trzeba z rozwidlonych pędów zeszłorocznych jedną odnogę usunąć. Jeśli korona rozwija się zadowalająco, wystarczy ściąć tylko słabe i podeschłe gałązki. Ponieważ krzew z czasem będzie coraz bardziej gęsty, zajdzie z pewnością potrzeba prześwietlenia go poprzez usunięcie części starszych pędów. Mając już rozwinięty hibiskus pienny, można potraktować go na dwa sposoby: Pozwolić koronie na swobodny rozwój, albo przyciąć w lutym na wysokości kilku pączków wszystkie pędy.

Cięcie odmładzające hibiskusa. Jeżeli krzew rozwija się jednobocznie, albo po kilku latach bez przycinania słabo kwitnie, pomóc może cięcie odmładzające. Trzeba po prostu ściąć wszystkie pędy na różnej wysokości od 30 do 50 cm nad ziemią. W następnych miesiącach krzew wypuści nowe pędy w wielu miejscach. Te należy latem mocno prześwietlić, pozostawiając tylko potrzebne przedłużenia i rozgałęzienia starych pędów. Kwiatów w pierwszym roku po takim cięciu nie należy oczekiwać. Krzew po takiej utracie substancji będzie przede wszystkim próbował wrócić do równowagi.

Hibiskus uprawiany w ogrodzie
Hibiskus uprawiany w ogrodzie

Jak rozmnażać hibiskusy?

Rozmnażanie hibiskusa z nasion albo sadzonek pędowych jest możliwe nawet dla początkujących ogrodników-amatorów. Ukorzenienie przygotowanych kawałków pędów ma tę zaletę, że nowe rośliny kwitną prędzej, niż wyhodowane z nasion. Poza tym hibiskusy wyrosłe z pędów będą dokładną kopią rośliny macierzystej. Nie da się tego natomiast powiedzieć o siewkach, które będąc potomstwem hybryd mogą wyglądać zupełnie inaczej, niż krzew macierzysty. Dotyczy to przede wszystkim kształtu i koloru kwiatów.

Sprawdź: Herbata z hibiskusa – właściwości, działanie i przeciwwskazania. Jak wykonać ją samemu?

4,6 (33 opinie)