Porady

Naturalne sposoby na zwalczanie nornic w ogrodzie

0 (0 opinii)

Nornice rude są zwierzętami roślinożernymi, które pomimo niewielkich rozmiarów mogą wyrządzić liczne szkody w ogrodzie i na działce. Wie o tym każdy ogrodnik, w którego zielonym zakątku pojawiły się te szkodniki. Jest to często spotykany problem, w wyniku którego zniszczonych może zostać wiele roślin. Jak w naturalny sposób pozbyć się nornic? Zachęcamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem.

Po czym poznać, że nornice są obecne w ogrodzie?

Nornice to szkodniki, które powszechnie występują na terenie całej Eurazji i Ameryki Północnej. Mają niewielkie rozmiary i często mogą być mylone z myszami. Najczęściej można je spotkać w lasach, na łąkach, działkach, nieużytkach, w przydomowych ogrodach i sadach. Trudno zauważyć je w dzień, ponieważ prowadzą wieczorny i nocny tryb życia.

Nornice mogą być przyczyną wielu szkód wśród roślin w ogrodzie, sadzie czy na działce. Są zagrożeniem dla kwiatów, krzewów oraz drzew. Płytko pod ziemią drążą sieć korytarzy z wieloma otworami wejściowymi, których obok siebie może być nawet kilkanaście. Otwory te zobaczyć możemy na trawnikach, grządkach i pod drzewami. Oprócz tego widoczne stają się wybrzuszenia i pęknięcia na ziemi. Nornice lubią żyzne i próchnicze podłoże, lekki i przewiewne.

Żywią się głównie roślinami, rzadziej bezkręgowcami. Szczególnie upodobały sobie owoce i ich nasiona, dlatego są częstym gościem sadów owocowych. Zjadają również liście i nasiona innych roślin oraz nadziemne, zielone części warzyw i ziół. Pożywieniem tych zwierząt są często bulwy, korzenie, kłącza i cebule. Jeżeli w okresie zimowym brakuje im pokarmu, to obgryzają korę drzew. Żerujące nornice doprowadzają do więdnięcia roślin, ponieważ podgryzają ich korzenie. O ich obecności może świadczyć również wysychanie kwiatów, zwłaszcza cebulowych. Szkody wyrządzone przez te niewielkie zwierzęta mogą być bardzo duże, dlatego najlepiej zareagować od razu, jak tylko dostrzeżemy pierwsze ślady ich obecności.

Jak naturalnymi sposobami zwalczyć nornice?

Każdy ogrodnik wie, że nornice, choć są bardzo małe, to potrafią wyrządzić znaczne szkody w uprawach. Ich gniazda znajdują się wszędzie tam, gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia. Kopiąc korytarze, podgryzają system korzeniowy większości roślin, które z tego powodu nie mogą pobierać wody i zaczynają usychać. Istnieją jednak naturalne metody walki z nornicami, dzięki którym możemy się ich pozbyć z ogrodu lub innej zielonej przestrzeni.

Zapach

Nornice nie lubią niektórych roślin, które mają charakterystyczny zapach. Dlatego warto posadzić w ogrodzie te z nich, których woń przeszkadza tym szkodnikom. Do takich roślin należy czosnek, czarny bez, mięta, porzeczka, czosnek niedźwiedzi, szachownica cesarska, nostrzyk, gorczyca i wilczomlecz. Oprócz obsadzenia tymi roślinami, dobrym sposobem na nornice jest włożenie do ich kryjówki kilku ząbków roztartego czosnku, gałązki tui, liści orzecha włoskiego lub roztartych liści czarnego bzu. Nornice nie znoszą takich intensywnych zapachów, dlatego to bardzo dobra metoda na pozbycie się ich z ogrodu.

Naturalne preparaty

W sprzedaży dostępne są naturalne preparaty, które mają ekologiczny skład. Opierają się na oleju rycynowym, olejku lawendowym i ekstrakcie z czosnku pospolitego. To substancje, których nornice nie znoszą, dlatego ich zastosowanie to świetny sposób na pozbycie się tych szkodników. Takie preparaty są bezpieczne i nieszkodliwe.

Niszczenie korytarzy

Jak wyżej wspomnieliśmy, nornice budują sieć korytarzy z licznymi otworami wejściowymi. Jeżeli zauważymy takie okrągłe otwory, które położone są blisko siebie, to znak, że w naszym ogrodzie pojawiły się te niewielkie zwierzęta. Jedną z metod, która pozwoli się ich pozbyć, jest zasypanie lub zalanie wodą istniejących tuneli. Można również w ich miejscu przekopać ziemię.

Zwierzęta domowe

Nornice są zwierzętami bardzo płochliwymi. Boją się psów i kotów, dlatego wpuszczenie czworonożnych przyjaciół do ogrodu pomoże przepędzić te szkodniki. Polujący kot lub biegający pies powinny skutecznie zniechęcić nornice do przebywania w okolicy.

Hałas

Akustyczne odstraszacze to skuteczny sposób na pozbycie się nornic, które są wrażliwe na hałas. Do zrobienia takiego odstraszacza potrzebować będziemy patyków, na których umieszczamy butelki i puszki. Poruszane przez podmuchy wiatru będą źródłem specyficznych dźwięków, które pomogą przepłoszyć szkodniki.

Ptaki

Nornice, podobnie jak inne zwierzęta, mają naturalnych wrogów, którymi są drapieżne ptaki. Z tego powodu warto zadbać o to, żeby jak najczęściej przylatywały do naszego ogrodu. Stanie się tak, jeśli wbijemy w ziemię grube gałęzie, które będą doskonałym punktem obserwacyjnym dla ptactwa. To skuteczna i prosta metoda, dzięki której można szybko przepędzić nornice.

Przeczytaj: Nornica czy kret – jak rozpoznać?

0 (0 opinii)