Jak działa siatka na krety? Właściwości, montaż, cena
Krety to odwieczni wrogowie ogrodników. Ich obecność można zauważyć po niewysokich kopcach ziemi, uciążliwych i rzucających się w oczy szczególnie na pięknym zielonym trawniku. Jednym ze sposobów na te szkodniki jest siatka na krety. Jak działa i jak ją stosować?
Piękny, zielony i wypielęgnowany trawnik jest ozdobą każdego ogrodu i dumą gospodarzy. Niestety, radość może szybko zamienić się w rozpacz, kiedy sielankę zniszczy w dosłownym znaczeniu małe zwierzątko w czarnym, aksamitnym futerku. Co robić, aby któregoś ranka nie zobaczyć na całym trawniku mnóstwa kopczyków świeżo wykopanej ziemi? Jednym ze sposobów jest właśnie siatka na krety.
Krety – zwierzęta pożyteczne i szkodliwe zarazem
Kret europejski (Talpa europaea) jest w Polsce objęty ochroną gatunkową częściową, która nie dotyczy między innymi ogrodów, szkółek i upraw ogrodniczych. Biorąc pod uwagę jego absolutną niechęć do warzyw i innych pokarmów roślinnych, trudno go porównywać na przykład z tak znanym szkodnikiem, jak karczownik. Ogromną zaletą kreta jest zjadanie wielkiej ilości larw szkodliwych owadów (pędraki, gąsienice) oraz kleszczy i ślimaków. Kolejnym pozytywnym efektem ubocznym obecności kreta jest spulchnianie gleby na działce i w ogrodzie. Tyle tylko, że wszystkie te niewątpliwe zasługi małego zwierzątka przesłania stworzony przez kreta księżycowy krajobraz ogrodu. Dlatego wielu próbuje pozbyć się kretów z własnej działki. Ponieważ zapobieganie jest zawsze bardziej korzystne niż zwalczanie, dobrze jest zapoznać się z zastosowaniem siatki na krety.
Siatka na krety jako ochrona przed kopcami w ogrodzie
Skuteczną i niedrogą metodą ochrony ogrodu przed kretami są przyjazne dla środowiska i zwierząt specjalne siatki zaporowe. Odporna na korozję i rozkład siatka pod warstwą murawy zapobiega możliwości wygrzebywania się kretów na powierzchnię. Układa się ją około 10 cm poniżej powierzchni trawnika. Jeśli ktoś nie stosuje zabiegu wertykulacji, może siatkę umieścić nieco wyżej (warstwa ziemi powinna mieć co najmniej 4 cm). Układanie siatki głębiej niż 10 cm nie ma sensu, ponieważ powstaje wówczas niebezpieczeństwo przemieszczania się kretów nad siatką i sypania kopców na nowo.
Siatka na krety jest siatką o drobnych oczkach z wytrzymałego tworzywa sztucznego, która posłuży przez wiele sezonów. Jest układana poziomo pod powierzchnią murawy trawnika, a jako pionowa zapora przeciwko kretom na granicy trawnika albo działki służy krata wkopana pionowo. Tam, gdzie znajduje się pozioma siatka, krety mogą się przemieszczać pod ziemią, ale nie mogą wydostać się na powierzchnię. Po zastosowaniu takiej siatki, z pewnością kopce w ogrodzie nie będą już widoczne.
Co istotne, zastosowanie dobrej pionowej siatki/kratki na krety może uwolnić ogród od tych kontrowersyjnych zwierzątek bez robienia krzywdy im i innym zwierzętom. Samo rozłożenie siatek może krety tak mocno zdenerwować, że dobrowolnie poszukają sobie innego terytorium. A gdyby nawet któryś postanowił wrócić, to walka o trawnik będzie i tak wygrana: dzięki siatkom nie będzie na nim kopców. Jeśli siatka na krety zostanie wkopana pionowo wokół trawnika albo całej działki, krety w ogóle mogą nie mieć tam wstępu.
Zapoznaj się: Nornica czy kret – jak rozpoznać?
Pozioma siatka na krety – na co zwrócić uwagę?
Kiedy już siatka na krety zostanie ułożona, trawnik powinien móc bez przeszkód się ukorzeniać, a z drugiej strony nie powinny występować zastoje wody na skutek przegęszczenia korzeni trawy w małych oczkach i zatykania odpływu. Dżdżownice natomiast nadal mogą wykonywać napowietrzenie trawnika.
Wielkość oczek
Wielkość oczek siatki nie powinna być ani zbyt duża, ani zbyt mała. Przez duże oczka kret może daleko wysunąć swój pyszczek i uszkodzić siatkę. Bardzo gęsta siatka nie pozwala na przemieszczanie się pożytecznych dżdżownic, a poza tym korzenie świeżo posianej trawy szybko zatkają oczka i uszczelnią warstwę, zatrzymując wodę deszczową. Co w praktyce oznaczają konkretne oczka siatki?
- oczka siatki większe niż 15 mm – kret może w piaszczystym gruncie nadal narzucać kopce,
- oczka siatki większe niż 11 mm – kret może siatkę przegryźć,
- oczka siatki od 0,5 mm do 2 mm – dżdżownice nie mogą się przedostać, a trawa dobrze rosnąć,
- oczka 11 mm x 11 mm – optymalna wielkość: trawa ukorzenia się, dżdżownice pracują, a kret nie ma szans na przejście. Przykładowa cena 100 m² siatki wynosi ok. 200 zł (podane ceny to ceny orientacyjne dostępne w Internecie, nie będące ofertą handlową).
Materiał
Siatka na krety powinna w najlepszym razie leżeć pod trawnikiem przez dziesiątki lat. Nie może więc w ziemi rdzewieć ani murszeć. Dobrej jakości siatki są wykonane z polietylenu o dużej trwałości. Tworzywo sztuczne ma bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe, a także elektroizolacyjne. Trawnik na takiej siatce może być bez problemu koszony kosiarką-robotem.
Polietylen jest odporny na kwasy, tłuszcze, oleje i alkohol. Nawet po ogrodowej imprezie, kiedy zawartość butelki piwa wyleje się na trawę, siatka pozostanie mocna i szczelna.
Siatka nie powinna mieć węzłów, które kret mógłby przesunąć i tym samym poluzować oczka. Siatka polietylenowa jest wytwarzana bez szwów i nie stwarza pokus dla kreta.
Ciężar siatki
Kret przekopuje się niezmordowanie przez ciężkie warstwy gleby. Jeśli coś ma mu przeszkodzić w drążeniu tunelu do góry, musi mieć ciężar, który go do tego zniechęci. Skuteczna siatka na kreta powinna ważyć ok. 500 g/m². Razem z masą ziemi o grubości ponad 5 cm, która leży na siatce, stanowi wystarczającą przeszkodę, aby zatrzymać prace ziemne kreta.
Kret jest, można powiedzieć, rodzajem bardzo wydajnej koparki podziemnej – w ciągu godziny może wykopać korytarz do 7 m długości. Z tego względu potrzebna jest naprawdę solidna siatka, aby uniemożliwić wysypanie na powierzchni trawnika paru metrów ziemi pochodzącej z wykopów. Zbyt lekką siatkę kret może unieść do góry.
Pionowa siatka na krety
Jeśli oczka pionowej zapory na kreta będą nieco mniejsze niż siatki poziomej, może ona służyć na granicy działki albo krawędzi trawnika dodatkowo jako przeszkoda dla korzeni. Nie będzie źle, jeśli tylko przez oczka zdołają się przecisnąć dżdżownice. Pozbawione naturalnego wroga, jakim jest dla nich kret, będą się tym liczniej rozmnażać i tym lepiej spulchniać i napowietrzać murawę trawnika.
Materiał na siatkę pionową powinien mieć podobne właściwości, jak na poziomą. Także tutaj dobrym wyborem będzie siatka z polietylenu. Siatka pozbawiona ruchomych węzłów uniemożliwi powiększanie oczek i przechodzenie kretów. Odpowiednią stabilność pionowo wkopanej siatki zapewni ciężar ok. 500 g/m².
Wady i zalety siatek na krety
Do wad zabezpieczania trawnika przed kretami przy pomocy siatek można zaliczyć:
- Wyłożenie dużej powierzchni siatką wiąże się z dużą pracochłonnością, a tym samym i kosztami.
- Zapory pionowe są wprawdzie łatwiejsze do wykonania, ale wędrówkę kretów mogą tylko utrudnić i nie są w pełni skuteczne.
- Z ekologicznego punku widzenia bardzo niekorzystne jest pozostawianie tworzyw sztucznych w gruncie, kiedy siatka już się zużyje. Z kolei dokładne usunięcie siatki jest bardzo kosztowne.
- Trudno jest zmienić przeznaczenie raz założonego trawnika; posadzenie jakichś bylin, krzewów albo drzewa oznacza, że roślina napotyka na przeszkodę w postaci siatki. Wykonane otwory w siatce trzeba potem uszczelnić.
- Po wciskaniu siatki w istniejący trawnik, trzeba odczekać dłuższy czas, zanim przestanie być widoczna.
Zalety siatki na krety:
- Poziome zapory uniemożliwiają kretom wyrzucanie nowych kopców.
- Trawnik może się swobodnie ukorzeniać i rosnąć.
- Przed koszeniem nie trzeba wyrównywać wciąż nowych pagórków.
- Dzięki siatce żadne zwierzę nie ucierpi – nie jest chwytane ani zabijane.
- Siatka oszczędza uciążliwego i kosztownego płoszenia kretów, które jest poza tym mało skuteczne.
- Raz zbudowane zapory z siatki na krety mogą służyć przez wiele sezonów.
- Dobrej jakości siatka chroni również przed karczownikami.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.