Porady

Głóg – na co pomaga? Właściwości i przeciwwskazania [WIDEO]

4,7 (20 opinii)

Głóg to nie tylko piękna roślina ozdobna - wykazuje on bowiem szereg właściwości zdrowotnych. Wpływa zbawiennie na nadciśnienie i wiele chorób układu krwionośnego. Poprawia nastrój, pomaga w bezsenności, koi nerwy. Jakie jeszcze działanie ma głóg – a dokładnie jego owoce i kwiaty?

Głóg – co to za roślina?

Dokładnie o głogu piszemy w osobnym artykule. To niskie drzewo lub krzew, obsypany białymi kwiatami oraz wydający drobne ciemnoczerwone owoce. Głóg przede wszystkim wykorzystywany jest jako roślina ozdobna w przydomowych ogrodach (na żywopłot), parkach, przy drogach. Znalazł jednak swoje zastosowanie także w farmaceutyce i zielarstwie, ze względu na zawartość cennych składników. Do najpopularniejszych w Polsce gatunków należą głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy.

  • Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) – występuje głównie w niższych terenach górskich, obszarach przydrożnych bądź zaroślach. Dorasta do kilku metrów wysokości. Głóg jednoszyjkowy jest rośliną wieloletnią. Jego okres kwitnienia szacuje się na maj i czerwiec. Owoce pojawiają się od późnego lata do października.
  • Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata, Crataegus oxyacantha) – podobnie jak głóg jednoszyjkowy, jest rośliną wieloletnią. Przyjmuje postać ciernistego krzewu lub niskiego drzewa. Naturalnie występuje w lasach. Ten gatunek najczęściej wykorzystuje się jako roślinę na żywopłot w przydomowych ogrodach lub wzdłuż ulic. Głóg dwuszyjkowy zakwita wiosną.

Hybrydą obu powyższych głogów, jest głóg pośredni (Crataegus x media). Najpopularniejszą odmianą jest Paul’s Scarlet.

Jakie właściwości lecznicze ma głóg?

Surowcem leczniczym jest przede wszystkim kwiatostan głogu oraz jego owoce. Dzięki zawartości m.in. fenolokwasów, fitosteroli, witaminy C, witamin z grupy B, amin, soli mineralnych czy pektyn, głóg od dawna ceniony jest w medycynie tradycyjnej. Kwiaty głogu zawierają ponadto związki flawonoidowe, które mają działanie rozkurczające (m.in. naczyń krwionośnych czy macicy) oraz zwiększające dopływy utlenionej krwi do mięśnia sercowego. Dzięki temu ustępują np. duszności. Kwiat głogu zawiera także procyjanidy obniżające ciśnienie tętnicze. Głóg wzmacnia również odporność. Zbliżone właściwości do powyższych wykazują owoce głogu, jednak posiadają one mniej flawonoidów. Z drugiej strony zawierają więcej procyjanidyn. Podsumowując, zarówno owoce, jak i kwiaty tego krzewu wykazują bardzo pozytywne działanie przede wszystkim w leczeniu chorób serca. 10 najciekawszych przepisów na wykorzystanie owoców i kwiatów głogu znajdziesz TUTAJ.

Owoce i kwiaty głogu mają właściwości lecznicze
Owoce i kwiaty głogu mają właściwości lecznicze

Komu poleca się stosowanie głogu?

Głóg z powodzeniem można stosować w takich chorobach, jak miażdżyca, duszności bolesnych, nadciśnienia, zaburzeń ciśnienia, bólach głowy czy w osłabieniu mięśnia sercowego. Preparaty z głogu poleca się często po przebytym zawale mięśnia sercowego. Poza wspomnianymi schorzeniami, głóg wpływa korzystnie na układ nerwowy: koi nerwy, pomaga w bezsenności, zmniejsza niepokój, wpływa pozytywnie na nastrój. Z tych powodów polecany jest osobom cierpiącym na nerwicę czy chroniczne zmęczenie. Głóg można wykorzystać także jako środek uelastyczniający skórę.

Głóg – przeciwwskazania do stosowania

Chcąc zacząć regularne spożywanie tej lub jakiejkolwiek rośliny w celach leczniczych, należy swoją decyzję skonsultować z lekarzem. Podobnie jak ogólnodostępne środki farmaceutyczne wykazują skutki uboczne i istnieje do nich szereg przeciwwskazań, w przypadku roślin może być analogicznie. Głogu na przykład nie powinny stosować osoby z niskim ciśnieniem. Również w przypadku złożonych chorób serca koniecznie należy sięgnąć po poradę lekarza, zanim zaczniemy stosować na własną rękę preparaty z głogu.

Głóg z własnego ogródka – kiedy zbierać?

  • Zbiory kwiatów: w celach leczniczych możemy ścinać świeżo rozwijające się kwiaty głogu na wiosnę (maj/czerwiec). Po zbiorze kwiaty należy wysuszyć. Prawidłowo wysuszone kwiaty głogu mają barwę białokremową.
  • Zbiory owoców: na jesień przypadają zbiory owoców (wrzesień/październik). Owoce gotowe do zbioru mają barwę ciemnoczerwoną oraz są jędrne.

Właściwości głogu  - podsumowanie [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube Onet100

Powyższy tekst służy wyłącznie do celów informacyjnych i w żaden sposób nie może być podstawą do podejmowania leczenia na własną rękę.

4,7 (20 opinii)