Porady

Eukaliptus w doniczce. Jak uprawiać go w domu?

4,2 (34 opinie)

Eukaliptus kojarzy się najczęściej z misiem koala albo z aromatycznymi cukierkami. To bardzo egzotyczne drzewo może być również ozdobą naszego tarasu albo mieszkania. Występujące naturalnie w Australii i na Tasmanii eukaliptusy należą do ponad 700 gatunków.

W tak ogromnej różnorodności gatunkowej spotyka się zarówno stumetrowe olbrzymy, jak i znacznie niższe drzewa i krzewy. Wiele gatunków nadaje się do uprawy doniczkowej.

Prawie wszystkie eukaliptusy są wiecznie zielone. Osobliwością tych roślin jest coroczne zrzucanie kory. Stara i nowa kora tworzy na pniach oryginalne wzory. Eukaliptusy wykazują też zjawisko tzw. heterofilii, czyli zróżnicowania kształtu liści na tej samej roślinie w zależności od jej wieku. Początkowo prawie siedzące i naprzeciwległe, owalne albo okrągławe, na starszych roślinach rosną skrętolegle i są lancetowato wąskie. Ustawiają się bokiem do słońca, aby zmniejszyć parowanie. Na skutek tego drzewa eukaliptusowe, mimo dużej korony, dają bardzo mało cienia.

Różne gatunki eukaliptusa - jakie wybrać do uprawy w domu?

1. Eucalyptus pauciflora - Eukaliptus śnieżny

Drzewo o raczej ograniczonym wzroście – dorasta do 10 m. Liście są podłużne do owalnie podłużnych, w kolorze szarozielonym z białawym połyskiem. Krawędź liścia jest gładka.

2. Eucalyptus cordata – Eukaliptus sercowaty („srebrny dolar”)

Ma pokrój dużego krzewu o kilku pniach. Liście na młodym egzemplarzu są jajowate do okrągłych, albo sercowate. Mają kolor matowy szarozielony albo srebrzystoszary. Na starszych drzewach liście są lancetowate, szarozielone.

3. Eucalyptus marginata – Eukaliptus Jarrah

W naturze jest długowiecznym, wysokim drzewem. Lancetowate, sierpowate liście mają odcień zieleni zależny od podgatunku i stanowiska.

4. Eucalyptus accedens – Eukaliptus „Powderbark Wandoo“

Drzewo o stosunkowo niskim jak na eukaliptusa wzroście (2,5 do 25 m). Liście na młodych drzewach są początkowo niebieskozielone, eliptyczne do jajowatych. Na starszych egzemplarzach wyrastają liście lancetowate, sierpowato wygięte.

5. Eucalyptus alba – Eukaliptus biały

Stosunkowo niskie drzewo o białej korze.

Eukaliptus uprawiany w doniczce
Eukaliptus uprawiany w doniczce

Stanowisko i podłoże do uprawy eukaliptusa 

Ojczyzną eukaliptusów są tropiki i subtropiki. Nie stanowi to jednak przeszkody dla uprawy tych roślin w naszych szerokościach geograficznych. Niektóre gatunki znoszą nawet niewielki mróz. Aby jednak dobrze się czuły i rozwijały, potrzebują jasnego i ciepłego stanowiska. Eukaliptusy lubią bezpośrednie nasłonecznienie. Przejawia się to w szybkim i efektownym wzroście oraz mocnym wybarwieniu liści.

Odporność pewnych odmian eukaliptusa na niewielkie spadki temperatury poniżej zera dotyczy tylko roślin posadzonych w gruncie. Rośliny doniczkowe są bardziej wrażliwe i wymagają zimowej ochrony.

Półcień nie jest dla eukaliptusa zalecany. Odbije się na jakości wzrostu i urodzie liści. Temperatura powietrza latem nie powinna przewyższać 25-28°C, a w okresie zimy spadać poniżej 16-18°C.

Wymagania co do substratu ma eukaliptus raczej niewielkie. Gleba powinna być jednak świeża, żyzna i przepuszczalna. Ponieważ roślina nie znosi zastoju wody, konieczna jest w doniczce warstwa drenażowa.

Jak podlewać i nawozić eukaliptus?

W porównaniu do innych podobnych roślin eukaliptus ma zapotrzebowanie na wodę raczej skromne. Twarde liście odparowują stosunkowo mało wilgoci. Niemniej jednak trzeba tę roślinę podlewać umiarkowanie ale regularnie. Między dawkami wody podłoże powinno nieco podeschnąć. Zimą eukaliptus potrzebuje mało wody, ale w żadnym wypadku nie można dopuścić do jego przesuszenia. Do podlewania najlepiej stosować wodę deszczową, ponieważ eukaliptus nie toleruje wody twardej z wodociągu.

Jeśli do ziemi przed sadzeniem domiesza się kompostu, to w pierwszym roku młoda roślina nie potrzebuje dodatkowego nawożenia. Poza tym w okresie wzrostu zasila się eukaliptusy doniczkowe nawozem płynnym co dwa tygodnie. Od sierpnia nawożenie wstrzymuje się.

Przycinanie i przesadzanie eukaliptusa 

Eukaliptusy rosną szybko i nie można sobie pozwolić, aby doniczkowa roślina sięgała sufitu. Na szczęście te rośliny dobrze znoszą cięcie. Nie wolno natomiast przycinać korzeni. Rośliny doniczkowe można przycinać przez cały rok, a szczególnie szybkorosnące, nawet wielokrotnie.

Eukaliptus rośnie szybko, co pociąga za sobą konieczność częstej wymiany doniczki. Często zabieg przesadzania jest konieczny dwa razy w roku. Jeśli korzenie zaczynają wyrastać poza doniczkę, jest to znak, że nadeszła pora na jej wymianę na większą.

4,2 (34 opinie)