Porady

Dziurawiec – odmiany ozdobne do ogrodu

5 (1 opinia)

Dziurawiec jest botanicznym rodzajem roślin z rodziny dziurawcowatych, do którego zalicza się ponad 450 gatunków. Mimo takiego bogactwa gatunków (osiem występuje również w naszych warunkach), nazwa kojarzy się zwykle z jednym tylko, ale bardzo znanym, dziurawcem pospolitym (Hypericum perforatum). Od wieków cieszy się zasłużoną sławą cennego zioła, ale jego bliscy krewni też mają wiele zalet.

Możliwości wykorzystania dziurawca jako rośliny ozdobnej są szerokie, na przykład: ogrody skalne, obrzeża oczek wodnych, obrzeża ogrodowych ścieżek, rabaty kwiatowe, powierzchnie pod drzewami i krzewami, pojemniki na tarasie. W zależności od stanowiska w ogrodzie i przeznaczenia, można wybierać spośród licznych gatunków i odmian.

Zobacz TUTAJ, jak uprawiać dziurawiec pospolity i jakie ma właściwości.

Dziurawiec jako roślina ozdobna – gatunki i odmiany

1. Dziurawiec Hookera 'Hidcote' - (Hypericum hookerianum 'Hidcote')

Od czerwca do października kwitnie ten krzew nieprzerwanie ciesząc oko ogrodnika złotożółtym przepychem kwiatów. Wielkokwiatowy dziurawiec 'Hidcote' jest łatwy w uprawie i mało wymagający. Potrzebuje umiarkowanego podlewania, rośnie dobrze w luźnej, przepuszczalnej glebie ogrodowej. Górna strona liści tej odmiany dziurawca jest zabarwiona na kolor ciemnozielony, podczas gdy dolna jest jaśniejsza, delikatnie zielona z lekkim niebieskawym połyskiem. Wspaniale rośnie zarówno na otwartej przestrzeni w słońcu, jak i na stanowisku półzacienionym. Roślina zachwyca długim okresem kwitnienia i intensywnie żółtymi kwiatami w ogromnej ilości. Jesienią opadają tylko nieliczne liście, przez co krzew zachowuje zielony wygląd nawet w chłodnych miesiącach.

W pierwszym roku po posadzeniu dziurawiec 'Hidcote' nie kwitnie zbyt obficie. Całą energię przeznacza na tworzenie systemu korzeniowego i przystosowanie się do nowego miejsca. Doskonale nadaje się do nasadzenia grupowego, tworząc latem złoty dywan kwiatowy. Pięknie wygląda też w kompozycji z innymi kwiatowymi bylinami o podobnej wysokości (80-150 cm).

Dziurawiec Hookera 'Hidcote' - złocisty krzew
Lets go planting
Dziurawiec Hookera 'Hidcote' - złocisty krzew

2. Dziurawiec jasnobrzegi ‘Gemo’ - (Hypericum prolificum 'Gemo')

Kanadyjski dziurawiec ‘Gemo’ stanowi doskonałą alternatywę dla pięciornika krzewiastego (Dasiphora fruticosa). Rośnie wyprostowany, później szeroko rozkrzewiony, osiągając wysokość 60 do 100 cm. Od maja do września oczarowuje swoimi czysto żółtymi, stosunkowo niewielkimi kwiatami w dużej ilości. Atrakcyjne są też jasnozielone pędy jak również ukazujące się jesienią jajowate torebki nasienne. Jego wąskie, świeżozielone liście są prawie zimozielone. Odmiana ‘Gemo’ jest bardzo dekoracyjną duńską nowością.

Jest odporna na mróz i mało wymagająca. Lubi stanowisko słoneczne do półzacienionego, z glebą przepuszczalną, próchniczną i wilgotną. Roślina nadaje się na niskie żywopłoty i do nasadzeń grupowych.

Dziurawiec 'Gemo' - idealny na niskie żywopłoty
Dziurawiec 'Gemo' - idealny na niskie żywopłoty

3. Dziurawiec kielichowaty 'Rose von Sharon' - (Hypericum calycinum 'Rose von Sharon')

Niewielki dziurawiec dorastający do wysokości 20-30 cm. Odpowiedni jako roślina ozdobna na rabaty bylinowe i ogródki skalne, a także w roli rośliny okrywowej do zazielenienia powierzchni. Tworzy kępy wyprostowanych do leżących pędów. Zakwita od czerwca do sierpnia rozwijając żółte kwiaty. Lubi stanowiska słoneczne do w pełni nasłonecznionych. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, bez zastoju wody.

Dziurawiec kielichowaty 'Rose von Sharon' - roślina okrywowa
Pflanzio
Dziurawiec kielichowaty 'Rose von Sharon' - roślina okrywowa

4. Dziurawiec cuchnący 'Loke' - (Hypericum hircinum 'Loke')

Ta odmiana dziurawca posiada świeży zapach, który otacza całą roślinę. Charakterystyczny bukiet posiadają liście ‘Loke’, przypominający cytrynę ze świeżym eukaliptusem albo ziołową melisę lekarską. Swoim aromatem wabią roje owadów przez całe lato. W pierwszych dniach lipca Hypericum hircinum 'Loke' zaczyna ozdabiać się złotożółtymi kwiatami. Kielichowate kwiaty obsypują roślinę aż do września. Charakterystyczne dla niezliczonych kwiatów tego dziurawca są cudownie długie, piękne złote pręciki. Niczym małe czułki wysuwają się z kielichów kwiatowych i przez cale lato dodają im uroku. Wyglądają, jakby chciały schwytać słońce. Jesienią krzew pokrywa się czerwonobrązowymi, efektownymi owocami-torebkami.

Wspaniała złota żółć kwiatów nadaje roślinie ciepły wygląd. Tworzy pełen uroku kontrast z zielenią liści. Wysokość krzewu dochodzi do 80-100 cm. Dziurawiec ‘Loke’ lubi słoneczne stanowiska. Na takim miejscu wspaniale się prezentuje w roli solitera, chociaż i w grupie stanowi efektowny element. Może rosnąć również w półcieniu. W jasnym półcieniu rozwija się pięknie, tworząc liczne liście i kwiaty. W zacienionym miejscu gorzej sobie radzi, słabo kwitnie i ma mniej liści. Nadaje się doskonale do ogrodów naturalnych i wiejskich. Wśród innych bylin pięknie prezentuje złoto swoich kwiatów. Roślina ma mocne i głębokie korzenie, i nie znosi zastoju wody.

Dziurawiec ‘Loke’ jest mało wymagający i nie potrzebuje specjalnej opieki. Podczas dłuższego okresu suszy wymaga jednak mocniejszego podlewania.

Dziurawiec cuchnący 'Loke' - jesienią ozdabiają go czerwonobrązowe owoce-torebki
Baumschule Horstmann
Dziurawiec cuchnący 'Loke' - jesienią ozdabiają go czerwonobrązowe owoce-torebki
5 (1 opinia)