Pięciornik krzewiasty – sadzenie, uprawa, cięcie, odmiany, rozmnażanie
Uprawiany w ogrodach od początku XVIII wieku doczekał się dzisiaj ponad 500 odmian. Doskonale sprawdza się zarówno w roli dekoracyjnego solitera, jak i w grupie tworzącej żywopłot. Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) należy do rodziny różowatych, a to oznacza pokrewieństwo z takimi roślinami, jak tawuła, pęcherznica, jeżyna czy pigwowiec.
Większość ozdobnych odmian pięciornika krzewiastego zachowało żółty kolor kwiatów botanicznego gatunku, ale są też do wyboru odmiany o kwiatach białych, różowych i pomarańczowoczerwonych. Także forma wzrostu wykazuje różnorodność od półmetrowej wysokości złotych dywanów do półtorametrowych krzewów. Nazwa rodzaju pochodzi od przypominających dłoń, pięciolistkowych przeważnie, liści.
Stanowisko i gleba do uprawy pięciornika krzewiastego
Jako roślina światłolubna najlepiej rośnie pięciornik na stanowisku z pełnym dostępem do słońca. Im więcej promieni słonecznych zgromadzi, tym piękniej zaprezentuje swoje kwiaty - przede wszystkim żółtych i białych odmian. Jeśli ktoś może zaoferować pięciornikowi w swoim ogrodzie jedynie półzacienione miejsce, powinien wybrać odmianę o czerwonych kwiatach. Czuje się ona w umiarkowanie słonecznych warunkach nawet lepiej, co różni ją zdecydowanie od swoich sióstr.
Najbardziej odpowiadają pięciornikowi krzewiastemu gleby ubogie i przepuszczalne. Wartość pH natomiast powinna być kwaśna do lekko zasadowej, od 5 do 7. Większa wartość pH może negatywnie wpływać na kwitnienie krzewu i wywoływać niedobór żelaza.
Jeżeli w ogrodzie występuje wyłącznie ciężka i zbita gleba, nie trzeba z tego powodu rezygnować z pięciornika. Przeważnie wystarczy domieszka piasku albo żwiru, aby poprawić strukturę i przepuszczalność podłoża. Nie nadają się dla pięciornika gleby piaszczyste albo całkiem mokre.
Jak sadzić pięciornik krzewiasty?
Właściwy termin sadzenia zależy od tego, czy mamy sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, czy też zakrytym. W pierwszym przypadku sadzi się pięciornika w okresie od września do końca kwietnia. Sadzonki kupione w pojemnikach można wysadzać przez cały rok, byle tylko ziemia nie była zmarznięta.
Pięciornik krzewiasty wykazuje wysoką mrozoodporność i znosi nawet -45°. Z tego względu dni bez mrozu nie są do jego sadzenia konieczne. Ponieważ roślina lubi gleby przepuszczalne, celowe jest głębokie spulchnienie miejsca do sadzenia.
Okrywowe odmiany pięciornika krzewiastego sadzi się w ilości ok. 5 sztuk na metr kwadratowy, a w formie żywopłotu – 3 sztuki na metr bieżący.
Jak podlewać i nawozić pięciornik krzewiasty?
Bezpośrednio po sadzeniu, jak również w upalne dni letnie, należy pięciornika obficie podlewać. Nie wolno dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Roślina jest szczególnie wrażliwa na niedobór wody w pierwszych latach wzrostu. Jak zwykle, zastoju wody również należy unikać.
W przeciwieństwie do dużego zapotrzebowania na wodę, pod względem nawożenia pięciornik jest bardzo skromny. Mało tego, nadmiar nawozu hamuje rozwój kwiatów, dlatego należy go dawkować bardzo ostrożnie.
Przycinanie pięciornika krzewiastego
Regularne przycinanie pięciornika krzewiastego jest w każdym wypadku celowe. Chodzi nie tylko o formowanie żywopłotu z pięciornika, ale również zamierzone regulowanie wzrostu odmian okrywowych. Dzięki przycinaniu krzew będzie szczególnie obficie kwitł, ponieważ pąki kwiatowe rozwijają się przede wszystkim na młodych pędach.
Pięciornik dobrze znosi także mocne cięcie (do 10 cm nad ziemią) w celu odmłodzenia. Po tym zabiegu rozwinie nowe pędy i będzie wyglądał jeszcze gęściej i bujniej.
Sposoby rozmnażania pięciornika krzewiastego
Rozmnażanie pięciornika krzewiastego można przeprowadzić trzema sposobami:
1. Rozmnażanie pięciornika przez siew nasion
Ta metoda wymaga najwięcej cierpliwości. Zebrane nasiona wysiewa się do doniczek z substratem. Przez cały czas należy utrzymywać substrat w stanie równomiernie wilgotnym, unikając jednak nadmiaru wilgoci.
Siewki są dosyć wrażliwe, dlatego najlepiej jest przezimować je w domu i przesadzić do ogrodu na przyszłą wiosnę.
2. Rozmnażanie pięciornika przez ukorzenianie sadzonek pędowych
Końce jednorocznych zdrowych pędów ucina się późną wiosną albo latem. Skraca się je do długości 8-10 cm. Dolne liście usuwa się i sadzonki wciska mniej do połowy w ziemię. Podłoże utrzymuje się w stanie wilgotnym. Kiedy sadzonki rozwiną własne korzenie, przesadza się je na stałe miejsce do ogrodu.
3. Rozmnażanie pięciornika przez podział krzewu
Najszybsza metoda rozmnożenia krzewu. Wykopaną bryłę korzeniową rozdziela się na części i sadzi je oddzielnie. Ważne jest, aby każda część miała wystarczająco dużo korzeni.
Odmiany pięciornika krzewiastego
Bogactwo odmian jest ogromne, a wybierać je można według różnych kryteriów. Oto kilka przykładów odmian pięciornika o różnych kolorach kwiatów:
- Białe: ‘Abbotswood',
- Złotożółte: 'Goldfinger', 'Goldteppich'
- Żółte: 'Kobold', 'Lovely Pink'
- Różowe: 'Pink Queen', ‘Bellissima’, 'Pink Beauty', Princess'
- Pomarańczowoczerwone: 'Tilford Cream', 'Red Ace'
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.