Porady

Frezje w doniczkach – sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]

4,6 (9 opinii)

Ojczyzną frezji, bliskich krewnych irysów, jest Afryka Południowa. Kolorowe, dekoracyjne i na dodatek przyjemnie pachnące, stały się przebojem wśród kwiatów ciętych i doniczkowych. Poprzez krzyżowanie afrykańskich gatunków otrzymano hybrydy frezji, które mogą być uprawiane także na rabatach.

Oszałamiająca jest różnorodność kwiatów frezji, jednego z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. W zależności od odmiany, mogą być w kształcie dzwonka, lejka albo głębokiej czaszy. Ułożone zwykle na jednostronnie wygiętej łodydze są pojedyncze, pełne albo półpełne. Dzikie gatunki frezji mają kolor różowy, czerwony albo żółty, natomiast odmiany hodowlane osiągają całą paletę barw z białą włącznie.

Frezja uprawiana w doniczce wymaga zwiększonej uwagi. Aby doczekać się jej wspaniałych kwiatów, trzeba stworzyć roślinie odpowiednie warunki do życia.

Jakie wybrać stanowisko i podłoże do uprawy frezji doniczkowej?

Miejsce frezji w mieszkaniu powinno być w pełni nasłonecznione. Umieszczenie rośliny w cieniu albo półcieniu nie tylko ogranicza jej rozwój, ale też hamuje tworzenie bardzo przyjemnego aromatu kwiatów. Ziemia do posadzenia frezji powinna wykazywać następujące właściwości:

  • wysoką przepuszczalność;
  • udział frakcji gliniastych;
  • dużą zawartość próchnicy i składników odżywczych;
  • wielkość pH między 6,5 i 7,2.

Jak sadzić frezje w doniczkach?

Aby sadzenie frezji zostało uwieńczone sukcesem, już przy zakupie bulw trzeba zwrócić uwagę na ich dobrą jakość. Do uprawy w doniczce powinny być wybrane wyłącznie mocne i dobrze rozwinięte egzemplarze, wyposażone w grube zawiązki pąków.

Doniczkę trzeba przygotować odpowiedniej wielkości – ok. 30 cm dla kilku roślin. Przed nałożeniem substratu konieczna jest warstwa drenażowa na dnie doniczki. Bulwy sadzi się na głębokość ok. 5 cm. Termin sadzenia zależy od tego, kiedy frezja ma zakwitnąć. Jeśli kwiaty są oczekiwane na wiosnę, trzeba posadzić bulwy na początku września. Przechowane w jasnym i chłodnym pomieszczeniu (ok. 10°C) rozwiną liście, a w maju powinny zakwitnąć. Aby frezja zakwitła latem, sadzenie przeprowadza się w lutym-marcu.

Aby rozwinęły się bujnie kwiaty frezji, decydujące znaczenie ma w tym procesie temperatura. Przez pierwsze sześć tygodni po posadzeniu powinna ona w dzień sięgać 12-15°C. Jeśli będzie znacząco cieplej, roślina wystrzeli w górę przy jednoczesnym zredukowaniu kwitnienia. Aby uniknąć takiego rozwoju, potrzebne jest dodatkowe zacienienie. Z kolei, jeżeli temperatura powietrza będzie znacząco niższa od 12°C, powstanie niebezpieczeństwo, że łodyga kwiatowa pozostanie krótka, a kwiaty rozwiną się późno.

Kto chciałby mieć szczególnie duże i mocne kwiaty frezji, może dodawać do wody do podlewania takie napoje, jak „7 Up”, albo „Schweppes”.

Jak należy podlewać i nawozić frezję doniczkową?

Przy uprawie frezji powinno się zwrócić uwagę na możliwie równomierną i stałą wilgotność podłoża. Z tego względu niezbędne jest regularne podlewanie rośliny w doniczce, zwłaszcza w okresie wzrostu do fazy kwitnienia. Podlewając frezję, trzeba pamiętać, aby nie moczyć przy tym liści. Używać należy letniej, odstanej wody. Nadmierne nawadnianie grozi gniciem bulw, dlatego potrzebna jest kontrola wilgotności gruntu. Po przekwitnieniu ilość wody zostaje zredukowana.

Kto chciałby mieć szczególnie duże i mocne kwiaty frezji, może dodawać do wody do podlewania takie napoje, jak „7 Up”, albo „Schweppes”; frezja rośnie wyjątkowo dobrze przy wysokiej zawartości chininy.

Frezja w doniczce - uprawa, sadzenie i pielęgnacja
Frezja w doniczce - uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Do zabiegów pielęgnacyjnych frezji należy też zaopatrzenie rośliny w składniki odżywcze. Jest to niezbędne w okresie wzrostu. W tym czasie w odstępach około czterech tygodni podaje się roślinie płynny nawóz z podwyższoną zawartością potasu. Trzeba zwracać uwagę na niską koncentrację nawozu.

Co należy zrobić, gdy frezja przekwitnie?

Po zakończeniu kwitnienia ogranicza się dawkę wody do podlewania, aby w ostatnich tygodniach zaprzestać go całkowicie. Bulwy frezji po oczyszczeniu z części nadziemnych i obsuszeniu można przechowywać w suchym miejscu w domu. W zimowisku dla frezji powinna panować temperatura 15-20°C z dobrą cyrkulacją powietrza. Najlepiej umieścić bulwy w drewnianej skrzynce, perforowanej torbie albo kartonie ze słomą. Podczas zimowania trzeba zwracać uwagę, aby bulwy nie wyschły.

Uprawa frezji z nasion

Przed wysiewem nasiona frezji moczy się przez dzień w ciepłej wodzie dla zmiękczenia i miesza potem z piaskiem. Po przygotowaniu wysiewa się nasiona do skrzynki albo doniczki i przykrywa folią. Tak spędzą nasiona w ciemnym miejscu, w temperaturze ok. 20°C, trzy tygodnie. Po tym czasie wystawia się je w jasne miejsce z temperaturą 15-17°C. Teraz młode siewki mogą powoli rosnąć, aby można je było przesadzić do doniczek.

Pomysł na bukiet frezji [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube Kotlet TV

4,6 (9 opinii)