Porady

Bugenwilla – jak przechowywać ją zimą? Wskazówki

0 (0 opinii)

Bugenwilla (Bougainvillea) jest rodzajem botanicznym z rodziny nocnicowatych, do której należy między innymi dziwaczek. Niektóre gatunki bugenwilli oraz ich mieszańce są uprawiane jako rośliny ozdobne.

Kolorowe kwitnące krzewy zawdzięczają swój niezwykły urok nie tyle kwiatom, które są małe i raczej niepozorne, ale dużym i jaskrawym podkwiatkom. Występują one zawsze w liczbie trzech i pełnią dla kwiatów funkcję „reklamową” - wabiącą owady.

Wszystkie gatunki bugenwilli (ponad 10), nazwanej tak na cześć francuskiego żeglarza Louisa Antoinea de Bougainville’a, pochodzą z Ameryki Południowej. Są przyzwyczajone do słonecznego i gorącego klimatu. Bez naszej pomocy na pewno nie są w stanie przetrwać europejskiej zimy.

Latem bugenwilla przyciąga wzrok jaskrawymi barwami podkwiatków. Na balkonie i tarasie budzi zachwyt bujnym kwitnieniem. W cieniu tych egzotycznych roślin odczuwa się urlopowy nastrój dalekich podróży. Niestety, nasze lato szybko przemija i już na progu jesieni trzeba zacząć myśleć o zimowaniu bugenwilli. W swojej południowoamerykańskiej ojczyźnie, a nawet w regionie śródziemnomorskim roślina może bez problemu cały rok spędzać na wolnej przestrzeni. Na naszej szerokości geograficznej musi mieć jednak zapewnioną zimową kwaterę.

Bugenwilla w ogródku
Bugenwilla w ogródku

Przygotowania do zimowania

Latem bugenwilla jest naprawdę łatwa w pielęgnacji. Jeśli tylko otrzyma ciepłe i słoneczne stanowisko, będzie dostatecznie podlewana, a z góry dostanie czasem chłodny prysznic, egzotyczne pnącze będzie radośnie rosło i kwitło. Kiedy więc nadchodzi czas na przeprowadzkę do zimowego mieszkania? Z tym nie należy się nadmiernie spieszyć. Roślina znosi krótkotrwałe spadki temperatury w okolice zera, byle tylko nie było dużego mrozu. Przed przeniesieniem do pomieszczenia może być bugenwilla przygotowana na nadchodzący okres spoczynku, poprzez stopniowe ograniczanie dawek wody. Powoli zacznie dzięki temu spowalniać przemianę materii i procesy życiowe. Do całkowitego przeschnięcia bryły korzeniowej nie wolno dopuścić nawet w pomieszczeniu do zimowania.

Całkiem bezstresową przeprowadzkę do domu zapewnia uprawa doniczkowa bugenwilli. Pojemniki z roślinami mogą być wygodnie wniesione do pomieszczenia. W przypadku roślin posadzonych w gruncie, organizacja przeprowadzki jest nieco bardziej skomplikowana. Nie mniej jednak nie należy przeoczyć właściwego terminu przeprowadzki.

Idealna kwatera zimowa dla bugenwilli - poznaj szczegóły
Idealna kwatera zimowa dla bugenwilli - poznaj szczegóły

Zimowanie roślin uprawianych w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?

Bugenwilla może być przeprowadzona do domu już na początku września. Jeśli jesień zapowiada się łagodna i bez nocnych przymrozków, można z przeprowadzką poczekać do października. Przy wykopywaniu rośliny trzeba szczególnie uważać na delikatne korzenie. Nierzadko doznaje ona dosłownie wstrząsu, co objawia się zwisającymi liśćmi. Poi pewnym czasie roślina dochodzi zwykle do siebie.

Pojemnik na roślinę powinien mieć wystarczającą wielkość, aby korzenie mogły się swobodnie rozwinąć. Nawet jeśli bugenwilla będzie w okresie zimowania podlewana raczej oszczędnie, drenaż na dnie pojemnika jest w każdym wypadku zalecany. Zapewnia on swobodny odpływ nadmiaru wody i zapobiega powstawaniu zastojów. Krótko mówiąc należy:

  • w porę wyjąć roślinę z ziemi;
  • chronić przy tym korzenie;
  • wykonać drenaż w pojemniku;
  • przesadzić roślinę do pojemnika;
  • ustawić w odpowiednim miejscu.

Żaden ogrodnik-amator nie powinien całkowicie tracić swoich bugenwilli z oczu nawet zimą.

Piękna bugenwilla
Piękna bugenwilla

Idealna kwatera zimowa dla bugenwilli

Przezimowanie bugenwilli w temperaturze 3-5°C daje największe szanse, że następnego lata pojawią się na niej liczne kwiaty. Aby przeprowadzkę zorganizować roślinie możliwie bezstresowo, powinno się stopniowo zaprzestać podlewania. Jeśli liście zwiędną albo opadną, zaleca się roślinę przed przeprowadzką przyciąć. Roślinę, która przed zimą zrzuciła liście, można przezimować w ciemnym pomieszczeniu. Ogólnie pomieszczenie do zimowania powinno być:

  • jasne;
  • chłodne;
  • bez mrozu.

Zabiegi przed zimowaniem bugenwilli

Przed spoczynkiem zimowym można roślinę mocno przyciąć. Nie zaszkodzi jej skrócenie nawet o połowę. Ponieważ tworze kwiatów następuje tylko na krótkopędach, przyciąć należy również młode pędy. Dzięki zabiegowi przycinania przed zimą pobudzony zostanie proces tworzenia nowych pędów i kwiatów na wiosnę.

Zimowanie roślin uprawianych w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?
Zimowanie roślin uprawianych w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?

Miejsce do zimowania dla bugenwilli doniczkowej

Rośliny doniczkowe mają w chłodnym okresie roku nieco łatwiej, jako że można je bez uszkadzania korzeni w prosty sposób przetransportować na miejsce zimowania. W żadnym wypadku nie wolno jednak z tej przeprowadzki rezygnować. Rośliny doniczkowe są niejako z założenia bardziej wrażliwe na przemarzanie korzeni, ponieważ ich przestrzeń życiowa jest mocno ograniczona. Najpóźniej pod koniec września powinny one trafić do zimowego pomieszczenia o temperaturze do 15°C. Także tutaj sprawdza się zasada: im chłodniejsze (w granicach normy) stanowisko, tym lepsze widoki na bujne kwitnienie. Doniczki nie powinny stać bezpośrednio na zimnym betonie albo płytkach ceramicznych. Podkładka z drewna albo styropianu uchroni korzenie przed chłodem od dołu.

Zabiegi konieczne zimą

Żaden ogrodnik-amator nie powinien całkowicie tracić swoich bugenwilli z oczu nawet zimą. Regularne oględziny zapewnią, że szkodniki nie rozprzestrzenią się nadmiernie, a ewentualne błędy pielęgnacji zostaną w porę dostrzeżone.

Latem bugenwilla jest naprawdę łatwa w pielęgnacji.
Latem bugenwilla jest naprawdę łatwa w pielęgnacji.

Jeśli zima pomyślnie minęła, roślina zasygnalizuje to zwykle nowymi pędami.

Kontrolować trzeba regularnie wilgotność podłoża w doniczkach. Ziemia nie powinna być mokra, co sprzyja powstawaniu zgnilizny korzeni, ani też całkowicie wyschnięta. Zimą wystarczy zwykle podlewanie co cztery tygodnie. Im chłodniej jest w pomieszczeniu, tym mniej wody potrzebują rośliny.

Jeśli liście więdną, trzeba je usunąć, aby nie pojawiły się grzyby pleśniowe. Ewentualne młode pędy wyrastające w okresie zimowym również należy usuwać, ponieważ roślina wytworzy kwiaty tylko na wiosną rozwiniętych pędach.

Bugenwilla przezimowała – co dalej wiosną?

Jeśli zima pomyślnie minęła, roślina zasygnalizuje to zwykle nowymi pędami. To powinno nastąpić pod koniec marca (o pracach ogrodowych marzec - przeczytasz TUTAJ) i nie pozostaje bez wpływu odpowiedniej ilości światła w zimowej kwaterze. Roślinę przenosi się do cieplejszego pomieszczenia, stopniowo zwiększa dawki wody i zaczyna nawożenie. Mniej więcej od połowy maja bugenwille mogą wrócić do ogrodu.

0 (0 opinii)