Bugenwilla – egzotyczne pnącze. Uprawa, przycinanie, rozmnażanie
Ponieważ bugenwille kwitną bardzo obficie i długo, stały się popularnymi roślinami ozdobnymi. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska francuskiego podróżnika Louisa Antoine'a de Bougainville, który pierwszy tę roślinę opisał. O ich uprawie, przycinaniu i rozmnażaniu, przeczytasz w naszym artykule!
Do botanicznego rodzaju bugenwilla należy około 16 gatunków ciernistych krzewów albo pnączy. Bliskim krewnym bugenwilli jest uprawiany u nas w ogrodach dziwaczek, też z rodziny nocnicowatych.
Naturalny zasięg bugenwilli rozciąga się od ekwadorskich Andów do środkowej Brazylii. Ze względu na tropikalne pochodzenie, w naszych warunkach uprawa tego pięknego pnącza jest możliwa tylko w doniczkach. Ogrodniczy asortyment składa się przede wszystkim z różnych kultywarów i hybryd bugenwilli gładkiej (Bougainvillea glabra Choisy).
Jak wygląda bungenwilla?
Te tropikalne pnącza nie tworzą specjalnych organów czepnych, ale podnoszą się do góry z pomocą długich, ciernistych pędów. Istnieją też odmiany bugenwilli bez cierni. W odpowiednich warunkach kwitną z małymi przerwami przez całe lato okrywając się mocnymi, jaskrawymi barwami bieli, pomarańczy przez róż i fioletu do ciemnej czerwieni. Każdy kwiatostan składa się z trzech barwnych podsadek (liści) otaczających trzy niepozorne, bladożółte kwiaty właściwe. Efektowne i barwne liście wokół kwiatów pełnią funkcje reklamowe dla owadów. Jajowate, ostro zakończone liście giną latem pod bujnym dywanem kwiatostanów. W swojej ojczyźnie, ale również w krajach śródziemnomorskich, rosnące na otwartej przestrzeni bugenwille osiągają wzrost do ponad pięciu metrów. W naszych warunkach, uprawiane wyłącznie w doniczkach, rzadko przekraczają trzy metry.
Uprawa bugenwilli - stanowisko, podłoże, pielęgnacja
Bugenwille potrzebują ciepłego i w pełni słonecznego stanowiska, ponieważ już w półcieniu tworzą wyraźnie mniej pąków kwiatowych. Idealne jest dla nich osłonięte od deszczu miejsce na tarasie. Dają się także uprawiać w jasnych, ogrzewanych zimą oranżeriach. Najlepiej rosną mając do dyspozycji przepuszczalny substrat z wystarczającą ilością składników mineralnych. Dobrze robi roślinie domieszka gliny.
Bugenwille potrzebują ciepłego i w pełni słonecznego stanowiska, ponieważ już w półcieniu tworzą wyraźnie mniej pąków kwiatowych.
Bugenwille mają wysokie zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe. Dobrze jest ustawić doniczki na podstawkach i w upalne dni podlewać rośliny rano i późnym popołudniem. Regularne dostarczanie wody w okresie wegetacji jest bardzo ważne, ponieważ przy niedostatku wilgoci pnącze szybko traci liście i wstrzymuje wzrost. Jest to naturalne dostosowanie się do swojego pierwotnego środowiska życia, gdzie w tropikalnych lasach następują na przemian pory sucha i deszczowa. Od wiosny do późnego lata bugenwille powinny być poza tym co dwa tygodnie zasilane nawozem do roślin kwiatowych, bogatym w fosfor.
Jak przesadzać, przycinać i rozmnażać pnącze bugenwilli?
Bugenwille preferują przepuszczalny substrat doniczkowy z małym udziałem humusu. Doniczka powinna być raczej nie za duża, ponieważ w zbyt obszernym pojemniku roślina wytworzy tylko liście. Przesadzać należy co dwa-trzy lata na wiosnę.
Jeżeli bugenwilli się nie przycina, tworzy ona metrowe pędy o słabym rozgałęzieniu, które rozwijają kwiaty tylko na końcach. Dlatego zaleca się silne cięcie jesienią przed zimowaniem, albo wiosną, na początku sezonu. Rośliny przechodzą w sezonie kilka faz kwitnienia, po których powinny być lekko skrócone. Poprzez regularne przycinanie utrzymuje się pnącze w dogodnej wielkości jednego do dwóch metrów. W ten sposób po kilku latach, kiedy pędy główne wzmocnią się dostatecznie, zbędne okażą się dodatkowe podpory. Możliwe jest prowadzenie bugenwilli w formie drzewka.
Rozmnażanie bugenwilli z sadzonek pędowych jest możliwe, ale przez ogrodników-amatorów praktycznie niestosowane. Wymaga ta metoda podgrzewanej podłogi, na której stoi pojemnik oraz kilku miesięcy cierpliwości, zanim sadzonki się ukorzenią. Prościej jest zastosować wiosną odkłady pędowe. Fragment pędu umieszcza się w podłożu i regularnie je nawadnia. Lekkie nacięcie pędu przyspieszy tworzenie korzeni.
Jesienią przenieś bugenwille do pomieszczenia
Bugenwille nie znoszą w ogóle żadnego mrozu i muszą być jesienią w porę przeniesione do zimowej kwatery. Idealne jest jasne stanowisko z temperaturą powietrza od 10 do 15°C. Przy niedostatku światła rośliny stracą liście, ale nie jest stanowi to problemu, ponieważ wiosną rozwiną nowe. Podlewać bezlistne rośliny trzeba tak, aby ziemia całkiem nie wyschła. Doniczka nie powinna też stać bezpośrednio na zimnej podłodze, ale raczej na drewnianej albo styropianowej podkładce.
Polecane odmiany bugenwilli
- 'Vera Deep Purple' – fuksjowomalinowe podsadki, ciemnozielone duże liście.
- 'Double Purple' – jasnoczerwone podsadki.
- 'Glabra' – podsadki liliowoniebieskie, liście drobne, podłużne.
- 'Ms Alise' – podłużne, jasnozielone liście i białe z zielonawym odcieniem podsadki.
- 'Orange Ice' – początkowo pomarańczowe, a pod koniec kwitnienia jasnoróżowe podsadki na tle pstrych liści w trzech odcieniach.
- 'Alexandra' – duże, purpurowofioletowe podsadki.
- 'Sacura' – odmiana kompaktowa z podsadkami delikatnie różowymi na początku kwitnienia i prawie białymi z różowymi żyłkami pod koniec.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.