Porady

Jak i w czym uprawiać szczypior? [PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI]

0 (0 opinii)

Do uprawy szczypioru w domu potrzebna jest ziemia ogrodowa, dojrzała, zdrowa cebula oraz pojemnik, który zapewni jej swobodne rozrastanie się. Sadzenie szczypioru jest bardzo proste – wystarczy umieścić cebulę w doniczce z glebą, a następnie podlać sadzonkę niewielką ilością wody.

Szczypior wyrasta z cebuli i różni się od szczypiorku grubością i długością – choć jest grubszy, nie odbiega smakiem od swojego mniejszego odpowiednika. Doceniany jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy dostęp do świeżych nowalijek jest ograniczony.  

Uprawa szczypioru

Planując uprawę szczypioru, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni pojemnik – powinien być wystarczająco duży, by zmieścić rozrastającą się cebulę. Jeśli zależy nam na uzyskaniu większej ilości szczypioru, wybierzmy doniczkę podłużną, która jest w stanie pomieścić kilka sadzonek. Gdy dysponujemy niewielką ilością miejsca, świetnie sprawdzi się doniczka okrągła i niska. Do posadzenia szczypioru możemy wykorzystać właściwie każdy pojemnik, który zapewni cebuli swobodne wypuszczenie korzeni.

Wybierając odpowiednią cebulę, z której wyrośnie szczypior, zwróćmy szczególną uwagę na:

  • wygląd zewnętrzny warzywa – cebula nie powinna być przesuszona lub pokryta plamami czy pleśnią i posiadać widocznych uszkodzeń,
  • twardość – cebula na szczypior musi być twarda i jędrna – miękkość cebuli wskazuje na jej gnicie,
  • dojrzałość – najlepiej wybrać cebulę dorodną, o przerośniętych szyjkach i wypuszczonych pędach.
null
Najlepszym wyborem będzie cebula o wypuszczonych pędach

Jak sadzić szczypior?

Szczypior sadzimy według poniższej instrukcji:

  1. Pojemnik wypełniamy ziemią ogrodową do ¾ jego wysokości.
  2. Cebulę umieszczamy w naczyniu tak, by mniej więcej jej połowa znalazła się pod ziemią. Warzywo musi zostać stabilnie osadzone w gruncie.
  3. Posadzoną cebulę na szczypior podlewamy niewielką ilością wody, pamiętając, by zwilżyć podłoże, nie polewając samego warzywa.
  4. Pojemnik ustawiamy na parapecie od słonecznej strony, by zapewnić cebuli stały dostęp do światła.
null
Cebula musi mieć stały dostęp do światła

Drugim sposobem uzyskania szczypioru jest umieszczenie cebuli w pojemniku wypełnionym wodą – korzenie warzywa muszą być całkowicie zanurzone. Wodę należy regularnie uzupełniać, by nie dopuścić do wyschnięcia sadzonki. Tak uprawiany szczypior będzie gotowy do zbiorów już po upływie kilku dni.

Kiedy sadzić szczypior?

Jako, że jest ona uprawiana w domu, cebulę na szczypior możemy sadzić niezależnie od pory roku. Warunki domowe są wystarczające, by zapewnić cebuli całoroczny, zdrowy wzrost. 

Szczypior – wymagania

Cebula na szczypior ma niewielkie wymagania – wyrośnie w niemal każdej glebie, w której ją umieścimy. Najlepszym wyborem będzie uniwersalna ziemia ogrodowa, którą możemy dodatkowo użyźnić za pomocą torfu

Pielęgnacja szczypioru

Posadzona cebula na szczypior nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji – nie musimy jej dodatkowo nawozić, przycinać czy odchwaszczać. Jedyne wymagania sadzonki szczypioru to:

  • odpowiednia temperatura – optymalna mieści się w przedziale 18-20 stopni Celsjusza,
  • dostęp do światła – zapewni szczypiorowi szybki i zdrowy wzrost,
  • regularne podlewanie – cebulę na szczypior podlewamy zraszając podłoże niewielką ilością wody.

Przeczytaj również: Uprawa pomidorów koktajlowych w ogrodzie – jak to robić?

Jak długo rośnie szczypior?

Jeśli cebula, którą sadzimy, wypuściła już zielone pędy, możemy cieszyć się świeżym szczypiorem już po kilku dniach. W przypadku, gdy sadzonka nie ma jeszcze widocznych zaczątków szczypioru, do jego zbiorów będziemy mogli przystąpić po upływie 2-3 tygodni.

Zalety szczypioru

Na uprawę szczypioru warto zdecydować się ze względu na szereg jego zalet:

  • jest bardzo łatwy w uprawie,
  • oczyszcza układ pokarmowy i wspiera układ trawienny,
  • stanowi bogate źródło  witamin: witaminę C, witamin z grupy B (B1,B2), witaminy K, witaminy A,
  • zawiera cenne składniki mineralne, takie jak: potas, sód, magnez, wapń, fosfor, chlor, żelazo.

Przeczytaj: Rzodkiew w ogrodzie - wysiew, pielęgnacja, zbiory

Szczypior czy szczypiorek?

Choć nazwy te często są stosowane zamiennie, szczypior i szczypiorek to dwa odrębne gatunki. Szczypior jest częścią cebuli, wyrasta z niej i raz ścięty nie wyrośnie ponownie. Szczypiorek z kolei jest byliną, a więc odradza się każdego roku. To nie jedyna różnica – szczypior i szczypiorek mimo podobnego, nieco ostrego smaku, wyglądają inaczej: twarda, gruba łodyga szczypioru kontrastuje z drobną, delikatną budową szczypiorku.

Tabela porównawcza
Tabela porównawcza

Szczypior – praktyczne wskazówki

Zanim zajmiemy się sadzeniem szczypioru, warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami:

  • w przypadku sadzenia większej ilości cebul na szczypior, pamiętajmy o zachowaniu 6-centymetrowych odstępów między sadzonkami,
  • jeśli zależy nam na nieco drobniejszym szczypiorze, wybierzmy mniejszą cebulę dymkę – kupimy ją w niemal każdym sklepie ogrodniczym,
  • nowe cebule na szczypior sadzi się w świeżej ziemi – użycie podłoża, w którym już uprawialiśmy szczypior, może doprowadzić do przenoszenia się chorób cebuli,
  • po ścięciu szczypioru należy usunąć cebulę z ziemi, gdyż nie nadaje się ona do dalszej uprawy,
  • do uprawy szczypiorku możemy wykorzystać dowolny pojemnik o odpowiednich rozmiarach: może być to puste opakowanie po lodach czy nawet plastikowa butelka.
Szczypior jest bardzo łatwy w uprawie
Eteht
Szczypior jest bardzo łatwy w uprawie

Podsumowanie

Dzięki domowej uprawie szczypioru, możemy cieszyć się jego charakterystycznym, lekko ostrym smakiem o każdej porze roku. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na posadzenie cebuli na szczypior w doniczce z ziemią, czy w pojemniku wypełnionym wodą, pamiętajmy o zapewnieniu roślinie odpowiedniego nasłonecznienia oraz regularnym podlewaniu, czy w przypadku szczypioru z wody – o jej systematycznym uzupełnianiu. 

Zobacz: Uprawa brukselki - co trzeba wiedzieć?

0 (0 opinii)