Rukiew wodna – zastosowanie, właściwości i popularne przepisy
Pochodzącą pierwotnie z Eurazji rukiew wodną (Nasturtium officinale) można dzisiaj spotkać na całym świecie. Wodna bylina jest znana ze swojego ostrego smaku, który zawdzięcza zawartemu w zielu glikozydowi.
Rukiew wodna, nazywana też rzeżuchą wodną, może być przez cały rok zbierana. Główny okres zbioru przypada na wiosnę do początku kwitnienia, a potem jesienią od września. Pędy rośliny można też pozyskiwać zimą w niezamarzniętych zbiornikach wodnych. Preferuje żyzne wody płynące, brzeg rzek i źródliska, ale może być też uprawiana w ogrodowych akwenach, a nawet w specjalnych zbiornikach z wodą.
Szczególne składniki i właściwości rukwi wodnej
Rukiew wodna zawiera liczne substancje czynne:
- olejki eteryczne,
- substancje gorzkie,
- glukonasturcyna – glikozyd nadający roślinie ostrogorzki smak,
- witamina A, C, D, E,
- cynk, jod, żelazo, wapń, arsen, potas, magnez.
Okrągławe, mięsiste liście rukwi wodnej wyglądają na bardzo soczyste.
Wykazuje następujące właściwości: pobudza apetyt, oczyszcza krew, obniża gorączkę, działa moczopędnie, hamuje rozwój zarazków, działa wykrztuśnie i pobudza trawienie.
Pomaga w przypadku: brak apetytu, oparzenia, zapalenie oskrzeli, choroby wątroby, gorączka, wiosenne osłabienie, choroby skóry, kaszel, osłabienie nerwowe, problemy trawienne i zaburzenia metaboliczne.
Działanie i zastosowanie rukwi wodnej
Okrągławe, mięsiste liście rukwi wodnej wyglądają na bardzo soczyste. Mają doskonale właściwości jako dodatek do sałatek. Ale też świeży sok z rukwi może być zażywany trzy razy dziennie po łyżeczce, rozcieńczony w wodzie. Rukiew znajduje też różnorodne zastosowanie w kuchni. Chętnie doprawia się nią zupy i sałatki.
Starożytni Grecy i Rzymianie uważali, że spożywanie rukwi może poprawić funkcjonowanie mózgu.
Zaleca się stosowanie rukwi w świeżym stanie, ponieważ jako przyprawa po wysuszeniu traci prawie całkowicie smak i aromat. Zawarte w roślinie składniki są dosyć ostre i mogą podrażniać śluzówkę, dlatego nie powinno się jeść rukwi codziennie, ale robić sobie od niej przerwy. Świeży, aromatyczny i lekko ostry smak wynika z zawartości w roślinie glikozydów. Zaletą tej rośliny jest dostarczanie cennej witaminy C właśnie w trudnym okresie późnej jesieni i zimą.
Nadaje się też do tworzenia kombinacji; z cytryną, jogurtem i przyprawami można przyrządzać na przykład smaczne sosy. Nadaje się idealnie do dekoracji. Zastosowanie znajduje też w kosmetyce w pielęgnacji włosów i jako środek przeciw ich wypadaniu.
Znaczenie rukwi dla zdrowia i profilaktyki
- Słynna szkoła medyczna w Salerno (istniejąca już w IX wieku) radziła w średniowieczu, aby wmasowywać sok z rukwi w skórę głowy w celu wzmocnienia wzrostu włosów.
- Starożytni Grecy i Rzymianie uważali, że spożywanie rukwi może poprawić funkcjonowanie mózgu.
- W średniowiecznej Europie stosowano roślinę w formie maści na rany od noża i miecza.
- Znane było działanie rukwi na szkorbut, wywołany niedoborem witaminy C.
- W starej medycynie wedyjskiej roślina jest stosowana jako środek leczniczy na choroby wątroby i nerek.
- Pliniusz Starszy był przekonany, że zapach rukwi odstrasza węże, a nawet neutralizuje jad skorpiona.
- Afrykańskie plemiona przypisywały rukwi zdolność powodowania czasowej niepłodności, a jednocześnie właściwości afrodyzjaku.
- Około 400 p.n.e. Hipokrates rozpoczął budowę szpitala na wyspie Kos w pobliżu strumienia, ponieważ chciał mieć zawsze do dyspozycji odpowiednią ilość rukwi.
- Perski król Kserkses zalecał swoim żołnierzom rukiew, aby zyskiwali więcej siły i wytrwałości.
Rukiew wodna w kuchni
Rukiew wodna daje się zastosować w kuchni tak samo jak rzeżucha albo nasturcja. Smakuje lekko gorzko i ostro. Wprawdzie cala roślina nadaje się do spożycia jako blanszowane warzywo, jednak przede wszystkim miesza się świeże liście z twarogiem, jogurtem lub serem do smarowania ciemnego pieczywa.
W zielonych sałatkach rukiew nie jest z reguły głównym składnikiem, jako że nadaje zbyt intensywny smak. Ale za to potrafi zrobić z nudnej główki sałaty fascynujące przeżycie. Kto lubi smak rukwi, może łączyć ją z rozmaitymi roślinami sałatkowymi. Nie zaleca się jedynie kombinacji rukwi z innymi ostrymi warzywami, jak na przykład z cebulą.
Mniej popularna, ale doskonała jest rukiew jako dodatek do sosów.
Rukiew pasuje do rzodkiewki, podagrycznika, dyni, ogórka, ogórecznika, sałaty lodowej, głowiastej, romanesco, szczególnie z pomidorami i mozzarellą, ale też do sałatek z fasolą, zupy grochowej i do jajecznicy, do sałatki ziemniaczanej i makaronowej.
Rukiew dopełnia kanapki, czy to z jajkiem sadzonym, piersią z indyka, wędzonym tofu, czy krewetkami. Kanapki posypuje się po prostu drobno pociętymi liśćmi rukwi. Pośród ziół kuchennych i leczniczych, rukiew doskonale komponuje się z miętą i melisą cytrynową, a z owoców – z jabłkami i cytrusami.
Mniej popularna, ale doskonała jest rukiew jako dodatek do sosów. Do ryb i drobiu, ale również do warzyw kapustnych. Trzeba tylko pamiętać, że dominujący smak rukwi może przesłonić lekko subtelny bukiet potraw.
Kilka przepisów z rukwią wodną
Oto kilka popularnych przepisów z wykorzystaniem rukwi:
1. Sałatka z mango, awokado i rukwią
Składniki:
- 0,5 mango
- 0,5 awokado
- 0,5 cebuli dymki
- 1,5 garści liści rukwi
- 1 łyżka liści kolendry
- trochę soku z limonki
Na dressing:
- 1 ząbek czosnku, drobno pokrojony
- 1/3 łyżeczki imbiru
- 1,5 łyżki oleju sezamowego, jasnego
- 0,5 łyżki octu ryżowego
- sól i pieprz
- trochę cukru (brązowego)
- ostra papryka (chili) bez nasion, ilość według smaku, drobno pokrojona
- trochę oleju sezamowego, ciemnego
Przygotowanie: do dressingu podsmażyć czosnek i imbir w połowie łyżki rozgrzanego oleju, wyłożyć do miski i zostawić do wystudzenia. Mieszankę octu, soli, pieprzu i cukru wymieszać, dodać resztę oleju, chili i doprawić kilkoma kroplami ciemnego oleju sezamowego.
Rukiew umyć, opłukać, odsączyć i podzielić na kawałki. Mango i awokado obrać ze skórki, usunąć pestki i pokroić miąższ w paski. Awokado natychmiast skropić sokiem z limonki. Cebulę umyć, pokroić w cienkie pierścienie. Liście kolendry, w zależności od wielkości, rozdrobnić. Na koniec ułożyć sałatkę w porcje i skropić dressingiem.
2. Zupa z rukwi
Składniki:
- 1 duży ziemniak
- 800 g bulionu warzywnego
- 200 g liści rukwi
- 1 łyżka masła + 10 g masła
- 80 g śmietany
- sól i pieprz cayenne
- trochę gałki muszkatołowej, świeżej
Przygotowanie: duży ziemniak pokroić w kostkę i gotować w bulionie przez 20-30 minut. Listki rukwi oberwać i podsmażyć na łyżce masła. Wyłożyć do bulionu, dodać śmietanę i resztę masła, i zrobić purée. Jeszcze raz krótko podgrzać. Doprawić solą, szczyptą pieprzu cayenne i świeżo startą gałką muszkatołową. Podać na podgrzanych talerzach, udekorować łodyżkami rukwi. Zupa jest dobra na żołądek i poprawia trawienie.
Duży ziemniak pokroić w kostkę i gotować w bulionie przez 20-30 minut.
3. Łosoś z marchwią i rukwią
Składniki:
- 800 g filetu z łososia bez skóry,
- 500 ml bulionu rybnego,
- 50 ml mirinu (przyprawa alkoholowa z ryżu),
- 2 łyżki sosu sojowego,
- 1 łyżka trawy cytrynowej, drobno posiekanej,
- 1 strąk chili, bez nasion, drobno pokrojony,
- 4 marchwie,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 2 łyżeczki sezamu,
- 2 garście rukwi,
- sól,
- 1 łyżka wody.
Przygotowanie: w dużej patelni wymieszać bulion, wino ryżowe, sos sojowy, trawę cytrynową i chili, i doprowadzić do wrzenia. Łososia podzielić na porcje ok. 200 g i dodać na patelnię. Przykryć, ustawić ogień na minimum i zostawić tak łososia na 5 minut.
W międzyczasie pociąć marchew w długie, cienkie paski. Podgrzać w garnku olej, podbrązowić lekko sezam, dodać marchew i ewentualnie łyżkę wody i dusić ok. 2 minuty.
Łososia wyjąć. Wywar przecedzić i ewentualnie zagęścić, doprawić. Rybę wyłożyć na talerze, polać nieco wywarem. Mieszankę marchwiowo-sezamową położyć obok łososia i dodać rukiew.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.