Czy katalpa odstrasza komary?
Katalpa to drzewo o atrakcyjnym pokroju, które zachwyca ozdobnymi, dużymi liśćmi i dekoracyjnymi, pachnącymi kwiatami. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, dlatego coraz częściej pojawia się w ogrodach. Rozłożysta korona prezentuje się bardzo efektownie i zapewnia cień w czasie upalnego lata. Wybierając odmianę, która nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, można posadzić to drzewo nawet wtedy, gdy nie dysponujemy większą, pustą przestrzenią. Jakie zalety ma katalpa? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.
Katalpa – wyjątkowe drzewo
Katalpa nazywana jest również surmią lub drzewem cygarowym. Należy do rodziny bignoniowatych, która liczy od 8 do gatunków. Pochodzi z południowo-wschodniej części Ameryki Północnej oraz Azji. W środowisku naturalnym osiąga dość znaczne rozmiary i może dorastać do 20 metrów wysokości. W polskich warunkach klimatycznych jej rozmiary nie są aż tak imponujące, zwykle nie przekracza 10 metrów. Cechą charakterystyczną surmii jest gęsta i rozłożysta korona o średnicy 8 metrów, która zapewnia cień w słoneczne, gorące dni.
Zwracającą uwagę częścią katalpy, są jej duże liście w kształcie serca. Od spodu pokryte są miękkim kutrem, pojawiają się najczęściej w maju i zdobią drzewo do października. Później szybko opadają, nie zmieniając koloru. Zwykle są całobrzegie, choć u niektórych odmian mogą być ostro zakończone. Mają 25-30 centymetrów długości, najczęściej są zielone, ale mogą być również żółte lub nakrapiane. W trakcie trwania sezonu jest ich bardzo dużo i tworzą gęstą, dekoracyjną koronę.
Planując aranżację ogrodu, warto wziąć pod uwagę surmię, która pięknie prezentuje się posadzona pojedynczo jako soliter lub wzdłuż alejek. Poszczególne odmiany różnią się od siebie wielkością, dlatego bez problemu można znaleźć taką, która potrzebuje mniej miejsca i sprawdzi się nawet w małym ogrodzie. Do najczęściej uprawianych należą:
-
Nana to najmniejsza odmiana, która osiąga od 3 do 5 metrów wysokości. Wolno rośnie, ma charakterystyczną, kulistą koronę, dlatego nazywana jest katalpą kulistą. Nie wytwarza kwiatów i nie zawiązuje owoców. Może rosnąć na stanowisku słonecznym i w półcieniu. Jest szczególnie polecana do mniejszych ogrodów,
-
Aurea dorasta do 10 metrów wysokości, korona ma średnicę 5 metrów i jest rozłożysta oraz zaokrąglona. Młode liście są jasnożółte, a starsze żółtozielone. Najlepsze dla niej są stanowiska słoneczne,
-
Purpurea o stożkowatej koronie, która z czasem staje się owalna. Młode liście są brązowopurpurowe, później zielenieją. Jest mało odporna na przemarzanie,
-
żółtokwiatowa to surmia, której kwiaty są mniejsze, ale zebrane w większe kwiatostany. Od innych odmian odróżniają ją liście, które mają po dwie boczne klapy. Jest najbardziej odporna na niskie temperatury,
-
wielkokwiatowa, której korona przybiera kształt stożka. Nazywana jest również surmią okazałą.
Katalpa jest drzewem liściastym, które kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty są podobne do storczyków i mają średnicę do 6 centymetrów. Mogą być białe lub kremowe, z żółtym środkiem. Płatki mają bordowe albo fioletowe plamki. Zebrane są w duże, niezwykle dekoracyjne kwiatostany, które są widoczne z daleka. Po przekwitnięciu zawiązują się owoce, zamknięte w długich, zwisających strąkach nasiennych, które utrzymują się na drzewie przez całą zimę. Nie wszystkie odmiany katalpy kwitną, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z informacjami na temat wybranej odmiany.
Czy pielęgnacja katalpy jest trudna?
Surmia nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i jest dość łatwa w uprawie, jednak musimy pamiętać o zapewnieniu jej odpowiednich warunków. Ważny jest wybór miejsca, w którym będziemy ją sadzić. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru, który mógłby połamać gałązki. Najlepiej zdecydować się na ekspozycję południową. Katalpa musi mieć wystarczającą ilość przestrzeni, gdzie będzie mogła swobodnie się rozrastać, dlatego planując aranżację ogrodu, weźmy pod uwagę, jakie rozmiary osiągnie w przyszłości. Młodą surmię podlewamy i nawozimy oraz zabezpieczamy przed niskimi temperaturami.
Katalpa odstraszy komary
Kwiaty katalpy mają nie tylko dekoracyjny i egzotyczny wygląd, cechują się również silnym i bardzo przyjemnym zapachem, którego nie znoszą komary i muchy. Sadząc to drzewo w ogrodzie, zyskujemy oprócz atrakcyjnej ozdoby bezpieczną i wygodną ochronę przed owadami, które mogą skutecznie uprzykrzyć wypoczynek na świeżym powietrzu.
Przeczytaj także: Rośliny odstraszające komary [WIDEO]
Dlatego, jeśli mamy problem z komarami, to warto wybrać surmię i posadzić ją w pobliżu tarasu i innych miejsc, przeznaczonych do relaksu i odpoczynku. Wystarczy już jedno drzewo, aby skutecznie móc chronić się przed swędzącymi pogryzieniami. Jeśli mamy dużą przestrzeń w ogrodzie, możemy zasadzić ich więcej, tworząc dekoracyjne aleje.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.