Porady

Monstera 'Minima' (monstera miniaturowa) - jak uprawiać?

0 (0 opinii)

Prawidłowa nazwa tej rośliny Tetrasperma pochodzi z języka greckiego. Słowo tetra oznacza cztery, a sperma to nasiono. Jednak zamiast poprawnej nazwy botanicznej, prawie wszystkie sklepy sprzedające rośliny używają określenia Monstera minima. Czym jest to spowodowane i jak należy dbać o tę sympatyczną i atrakcyjną roślinę? Postaramy się to przybliżyć.

Monstera minima (rhaphidophora tetrasperma) – charakterystyka

Rhaphidophora stała się popularna na skutek błędnemu przypisania jej do monster. Gatunek ten bowiem należy do rodziny „aroidów”, tej samej, do której należą również monstery i filodendrony, Jednak nie jest z nimi blisko spokrewniony i występuje w zupełnie innej części świata. Monstera i Philodendron pochodzą bowiem z Ameryki Południowej i Środkowej, natomiast Rhaphidophora tetrasperma występuje w południowej Tajlandii i Malezji.

Wygląd Rhapidophory faktycznie przypomina małą wersję popularnej monstery dziurawej. Jej liście, ozdobione są owalnymi, bardzo głębokimi wcięciami sięgającymi niemal do samych nerwów. Tworzą one coś w rodzaju ząbków, naprzemianlegle występujących po obydwu stronach liści i wyglądają, jakby ktoś pociął je nożyczkami. Warto zwrócić uwagę, iż  liście  Rhaphidophory są bardziej owalne i nie są tak ostro postrzępione, jak u popularnej monstery dziurawej.

Monstera minima naturze jest pnączem wolno rosnącym, jednakże w domowej uprawie należy ją prowadzić przy paliku, którego czepia się ona samoczynnie. Należy też wiedzieć, że roślina ta w krótkim czasie może zacząć nas przerastać, ponieważ potrafi dorosnąć w domowych warunkach nawet do kilku metrów.

Zapoznaj się: Monstera 'Monkey Mask' – uprawa, stanowisko, wzrost

Monstera miniaturowa (rhaphidophora tetrasperma) – uprawa

Rhaphidophora tetrasperma nie jest rośliną kapryśną i nadaje się doskonale dla początkujących hodowców. Cechuje ją bowiem wytrzymałość i niewielkie wymagania. Monstera minima potrzebuje jednak rozproszonego światła. Najlepszym dla niej stanowiskiem jest parapet okna wychodzącego w kierunku zachodnim lub wschodnim. Postawienie jej na parapecie południowym a tym samym zbyt ostre słońce może przypalić jej liście. Natomiast ustawienie jej w miejscu zbyt ciemnym może spowodować spowolnienie wzrostu, a także zmniejszenie rozmiaru liści oraz wydłużenie ogonków liściowych, próbujących wyciągać się w stronę słońca. W zbyt ciemnym miejscu wszystkie liście mogą rosnąć pozbawione charakterystycznych otworów, a dolne żółknąć i tracić kolor. Jak się okazuje, w okresie zimowym warto doświetlać roślinę odpowiednimi żarówkami.

Monstera Minima
Monstera Minima

Warto wiedzieć, że Monstera minima nie toleruje nadmiaru wody, stąd należy podlewać ją, gdy jej podłoże jest zupełnie suche. Zniesie ona okazjonalne przesuszenie, ale długotrwałe, podobnie jak przelanie, może uszkodzić jej korzenie, Ponieważ jest ona rośliną tropikalną, potrzebuje dużej wilgotności powietrza większej niż 50 proc., którą można zapewnić jej przy użyciu nawilżacza powietrza.

Do uprawy gatunku Monstera minima najlepiej nadaje się ziemia lekka i przepuszczalna torfowa. Jej liście dobrze jest regularnie przecierać wilgotną szmatką, aby usuwać z niej kurz, utrudniający jej przeprowadzanie procesu fotosyntezy. Od wiosny do jesieni roślinę warto zasilać co dwa tygodnie nawozem. Monstera  rośnie najlepiej w temperaturze 16-24 st.C.

Monstera minima lubi przycinanie, pozwalające formować jej kształt i pobudzające pędy do wzrostu. Rośnie ona tak szybko, że od samego początku warto zainwestować w podpórkę na przykład kokosowy palik lub szeroką kratkę.

Monstera minima – problemy, choroby, szkodniki

Warto wiedzieć, że usychające końcówki liści monstery mogą być reakcją na zbyt niską wilgotność powietrza. Aby podnieść wilgotność wokół rośliny, możemy zamontować nawilżacz powietrza lub ustawić monsterę na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Zbyt suche powietrze może spowodować również atak przędziorków.

Niedobór wody powoduje u monstery oklapnięcie liści lub zasychanie. Z kolei zbytnie podlewanie może wpłynąć na żółknięcie liści, utratę ich koloru lub pojawienie się na ich brzegach plam. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia korzeni oraz infekcji grzybowej, którą łatwo rozpoznać po brązowych plamach z jaśniejszą, żółtą otoczką. W przypadku choroby należy wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Jeśli będą podgniłe, usuwamy je, i spryskujemy 2-3 razy wraz z liśćmi środkiem grzybobójczym.

U starszych roślin pojawia się coraz więcej korzeni powietrznych. Mogą być one bardzo długie i nawet dosięgać podłogi. Nie powinno się ich jednak obcinać, a kierować je do doniczki, ponieważ pełnią one funkcję podpory i stabilizują roślinę w podłożu.

Monstera „Minima” a bezpieczeństwo domowych pupili

Niestety Rhaphidophora tetrasperma jest gatunkiem niebezpiecznym dla kotów i psów, ponieważ jest ona trująca dla domowych pupili. Jak się bowiem okazuje, wszystkie rośliny pochodzące z rodziny „aroidów” zaliczane są do toksycznych. 

Przeczytaj również: Monstera 'Variegata' - pielęgnacja i charakterystyka rośliny

0 (0 opinii)