Porady

Monstera 'Variegata' - pielęgnacja i charakterystyka rośliny

0 (0 opinii)

Monstera Variegata wyróżnia się spośród innych roślin przede wszystkim swoimi gabarytami. Dodatkowo charakteryzuje się białym wybarwieniem, tworząc zapierające dech w piersi wzory na liściach. Aby zapewnić jej należytą opiekę nie trzeba wiele wysiłku. Co jeszcze warto wiedzieć o tej ciekawej roślinie? Jak ją pielęgnować?

Monstera Variegata – co to za roślina?

Monstera Variegata to jedna z roślin doniczkowych cenionych przez kolekcjonerów. Stanowi marzenie wielu osób kochających kwiaty. Przez nietypowy wygląd oraz oryginalny urok Monstera stanowi prawdziwą inspirację i zyskała fanów na całym świecie.

Monstera Variegata wpisze się doskonale w ramy wystroju wnętrz urządzonych w stylu modernistycznym. Wytrzymała na zmienne warunki środowiska roślina, posiada stosunkowo nieduże wymagania uprawowe to niejedyne atuty tego pięknego wytworu matki natury. Jedynym minusem, o którym warto wspomnieć, jest duży problem ze zdobyciem sadzonek, a także stosunkowo wysoka cena.

Monstera Variegata – wygląd, charakterystyka

Przyjrzymy się nieco bliżej tej niepowtarzalnej roślinie. Monstera Variegata posiada duże liście o sercowym kształcie z charakterystycznymi wcięciami. Mają one kolor bieli i zieleni, co stanowi znak charakterystyczny tej odmiany. Osiągają do 60 cm średnicy i mogą wyrastać na wysokość nawet 2,5 m.
Warto podkreślić, że Monstera Variegata to kuzynka powszechnie znanej Monstery dziurawej. Obydwie odmiany pochodzą z tropikalnych lasów Meksyku oraz Panamy. Najbardziej widoczną różnicą między nimi są białe plamki na liściach, a nawet całe obszary wybarwione na biało.

Walory Monstery Variegata

Najważniejszą zaletą Monstery Variegata jest to, że stanowi prawdziwy okaz niespotykanej rośliny. Ten biały kruk to marzenie niejednego fana doniczkowych cudów natury. Reprezentacyjne, ogromne liście pozostają po dziś dzień jedną z ikon designu.

Monstera Variegata w domu
Monstera Variegata w domu

Warto zaznaczyć, że Monstera doskonale sprawuje się zarówno w domu, jak i biurze. To bardzo ciekawy pomysł na prezent dla bliskich i znajomych. Za co jeszcze cenimy tę wyjątkową roślinę?

  • ceniony kształt i forma liści;
  • limitowana dostępność odmiany;
  • interesujący design pasujący do wielu styli aranżacji;
  • pokaźne gabaryty;
  • niewielkie wymagania uprawowe.

Pielęgnacja i uprawa Monstery

Mimo swojego uroku, sporych gabarytów oraz zapierającej dech w piersi aparycji, Monstery są roślinami wyjątkowo łatwym w uprawie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące pielęgnacji tej rośliny.

Podłoże

Podobnie, jak inne Monstery, tak i odmiana o nazwie Variegata lubi przepuszczalne podłoże. Warto więc zaopatrzyć się w optymalnie przygotowaną mieszkankę do Monster. Jeżeli chcemy wykonać ją sami, to wystarczy, że wymieszamy ziemię uniwersalną z np. perlitem, chipsami kokosowymi, keramzytem oraz korą sosnową. Takie podłoże będzie umożliwiało swobodne spłynięcie wody na podstawkę.

Nasłonecznienie

Roślina ta najlepiej rośnie w sytuacji rozproszonego światła, w związku z tym warto zapewnić jej takie warunki. Optymalnym wyborem będzie nasłonecznione stanowisko, gdyż w takim przypadku odnotujemy jej najefektywniejszy wzrost. Nie należy jednak narażać Monstery na długofalowe działanie ostrego światła słonecznego, ponieważ jej liście mogą się wówczas odpowiednio nie wybarwić. Najlepszym stanowiskiem dla Monstery Variegata jest okno o ekspozycji wschodniej lub południowo-zachodniej.

Zobacz także: Monstera 'Monkey Mask' – uprawa, stanowisko, wzrost

Podlewanie

Tak jak w przypadku wszystkich roślin uprawiając Monsterę Variegata, musimy liczyć się z regularnym nawadnianiem kwiatu. Warto jednak podkreślić, że akurat Monstera jest niezwykle odporna na zróżnicowane warunki środowiska naturalnego. Poradzi sobie więc znakomicie zarówno podczas suchej, jak i deszczowej pory.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak dość obfite podlewanie rośliny. Czynność tą możemy wykonywać, dopóki woda zacznie wypływać z drenażowych otworów. Pomiędzy cyklami podlewania warto dać ziemi przeschnąć. Zapewni to optymalne warunki do wzrostu.

Jakie warunki powinna mieć Monstera Variegata?

Jeszcze słowo o warunkach, jakie powinna mieć Monstera Variegata, aby wyrosła na piękny okaz. Otóż wśród najważniejszych czynników, które powinniśmy jej zapewnić, jest z pewnością wilgotność powietrza. Powinna kształtować się na poziomie około 50 %. Ważna jest także temperatura – powinna wynosić więcej niż 20 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem jest ustawienie rośliny obok nawilżacza powietrza.

Jak nawozić  Monstery Variegata?

Cały czas wspominamy o tym, że Monstera zaliczana jest do roślin raczej niewymagających. Aby jednak zapewnić jej idealne warunki do szybkiego wzrostu i cieszyć się jej pięknym wyglądem warto zasilać ją w okresie wegetacji. Dobrze sprawdzi się w takim przypadku nawóz ekologiczny, który zawiera cenne aminokwasy.

Jakie podpory stosować?

Aby pomóc roślinie w swobodnym wzrośnie i uzyskać jak największe liście, powinniśmy zapewnić jej odpowiednią podporę. Przez słowo odpowiednią należy rozumieć paliki naturalne lub inne podpory np. palik  otoczony włóknem kokosa. Takie wsparcie będzie najbardziej zbliżone do naturalnych warunków w środowisku Monstery.

Przeczytaj: Monstera 'Minima' (monstera miniaturowa) - jak uprawiać?

0 (0 opinii)