Porady

Laurowiśnia czy tuje – co lepsze do ogrodu i na żywopłot?

0 (0 opinii)

Laurowiśnie i tuje to rośliny, które cieszą się dużym zainteresowaniem i są chętnie sadzone w ogrodach. Najczęściej wybierane są na żywopłoty, których głównym zadaniem jest odgrodzenie się zielonym parawanem od sąsiadów, hałasu dobiegającego od strony ulicy i ciekawskich spojrzeń przechodniów. Wybór odpowiednich roślin nie jest łatwy, niektóre z nich wymagają systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych, a inne nie potrzebują specjalnej troski. Czy do ogrodu i na żywopłot lepiej wybrać laurowiśnie, czy tuje? Zapraszamy do lektury artykułu.

Laurowiśnia – krótka charakterystyka

Laurowiśnia to wieloletni krzew, który należy do rodziny różowatych. Znana jest również jako wawrzynośliwa i śliwa wawrzynolistna, ponieważ jej liście podobne są do liści wawrzynu. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, Kaukazu i Azji Mniejszej. W środowisku naturalnym dorasta do 10 metrów wysokości, w naszym klimacie dorasta do maksymalnie 4 metrów. Charakteryzuje się rozłożystym, kępiastym pokrojem. Jest wiecznie zielonym krzewem, który dobrze prezentuje się przez cały rok. Liście mają podłużny, lancetowaty kształt i długość od 5 do 15 centymetrów. Są ciemnozielone, a kolor jest intensywny. Z wierzchu błyszczące, natomiast od spodu są jaśniejsze i matowe. Laurowiśnia kwitnie w maju, pojawiają się wtedy niezbyt duże, ale bardzo liczne białe kwiaty, które wydzielają przyjemny zapach. Zebrane są w groniaste, wzniesione kwiatostany, które pięknie kontrastują z intensywną zielenią liści. Dostępne są również odmiany, które kwitną dopiero w sierpniu i wrześniu. To krew podatny na formowanie, dlatego łatwo dopasować go do aranżacji i charakteru ogrodu.

Przeczytaj również: Jak rozmnażać i przesadzać laurowiśnię?

Laurowiśnia jako żywopłot
Laurowiśnia jako żywopłot

Zalety laurowiśni:

  • atrakcyjny wygląd,

  • intensywnie zielone liście utrzymują się przez cały rok,

  • bogactwo odmian o różnym wzroście i pokroju,

  • liczne, przyjemnie pachnące kwiaty,

  • odporna na zanieczyszczenia powietrza,

  • szybki wzrost,

Tuja – zimozielona roślina

Tuja nazywana również żywotnikiem to bardzo popularna roślina ogrodowa. Należy do rodziny cyprysowatych i może być zimozielonym drzewem lub krzewem. Pochodzi z Azji Wschodniej i Ameryki Północnej, a liczne odmiany uprawiane są na całym świecie. To roślina iglasta, która jest ceniona z uwagi na swój szybki wzrost. W naszych warunkach klimatycznych może dorastać do 15 metrów wysokości. W ogrodach spotykane są trzy gatunki, do których należy żywotnik zachodni, wschodni i olbrzymi. Zielone igły utrzymują się przez cały rok, stanowiąc atrakcyjną dekorację. Ma stożkowatą koronę, z płaskimi gałęziami ułożonymi w jednej płaszczyźnie. Gałęzie są wiotkie i gęsto pokrywają od ziemi cały pień, choć z czasem mogą się ogołacać. Pędy tui zbudowane są z przylegających do siebie łuskowatych liści o intensywnym i przyjemnym zapachu. Owocami są jajowate szyszki, które na początku są zielone, a z czasem brązowieją. Żywotnik może mieć kształt stożka, kuli lub kolumny.

Tuja ako żywopłot
Tuja ako żywopłot

Zalety tui:

  • zielona przez cały rok,

  • długowieczna,

  • szybki wzrost,

  • łatwa w uprawie,

  • wiele odmian,

  • przyjemny zapach,

  • niewielkie wymagania,

Laurowiśnia i tuja w ogrodzie oraz na żywopłot

Laurowiśnia i tuja to rośliny zimozielone, które zachowują swój atrakcyjny wygląd i ozdobny charakter przez cały rok. Można je sadzić pojedynczo jako solitery lub w większych grupach. Cechują się szybkim wzrostem, dlatego są chętnie uprawiane w ogrodach. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie, dzięki któremu nadaje się roślinom odpowiedni kształt oraz usuwa uszkodzone i przemarznięte gałązki. Cięcie powinno odbywać się 2 ray do roku. Dla laurowiśni lepiej, jeśli wybierzemy stanowisko półcieniste lub zacienione, natomiast tuja może rosnąć w miejscach słonecznych i pócienistych. Obie rośliny powinny mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność podłoża.

Zarówno laurowiśnia, jak i tuja dostępne są w odmianach, które różnią się od siebie wysokością i tempem wzrostu. Obie rośliny doskonale nadają się na żywopłoty, które pozwolą odgrodzić posesję przed wzrokiem sąsiadów i innych osób oraz stworzyć przytulny, zielony zakątek. Żywopłot jest ciekawą alternatywą dla klasycznego ogrodzenia, szczególnie wtedy, gdy przez cały rok jest zielony i dekoracyjny. Wybór pomiędzy laurowiśnią i tują uzależniony jest od aranżacji ogrodu, panujących w nim warunków, stanowiska i podłoża. Przed posadzeniem żywopłotu warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych roślin, by móc jak najłatwiej uzyskać oczekiwany efekt.

Zobacz: Jak sadzić laurowiśnię na żywopłot?

0 (0 opinii)