Porady

Jak rozmnażać i przesadzać laurowiśnię?

0 (0 opinii)

Laurowiśnia jest zimozielonym krzewem, który coraz częściej jest sadzony w ogrodach. Jest dekoracyjna przez cały rok, dlatego znajduje zastosowanie jako roślina na żywopłot. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i jest odporna na niskie temperatury, dlatego chętnie sięga po nią wielu ogrodników. Jak rozmnażać i przesadzać laurowiśnię? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Laurowiśnia – dekoracyjny krzew

Laurowiśnia często nazywana jest śliwą wawrzynolistną lub wawrzynośliwą, ponieważ jej liście podobne są do liści laurowych. Należy jednak pamiętać, że nie nadaje się do spożycia i jest dla człowieka trująca. Zalicza się do rodziny różowatych i pochodzi Półwyspu Bałkańskiego, Kaukazu i Azji Mniejszej. W warunkach naturalnych może osiągać nawet 10 m wysokości, jednak w naszym klimacie dorasta do maksymalnie 4 m. Botanicznie spokrewniona jest z wiśniami i śliwami. Ma kępiasty, rozłożysty pokrój i drewniejące pędy. Laurowiśnia jest zimozielonym krzewem i jest dekoracyjna przez cały rok. Kwitnie w maju, pojawiają się wtedy niezbyt duże, ale bardzo liczne białe kwiaty o przyjemnym zapachu. Zebrane są w groniaste, wzniesione kwiatostany, które stanowią mocny kontrast z ciemnozielonymi liśćmi. Niektóre odmiany kwitną później, dopiero w sierpniu lub wrześniu. Po przekwitnięciu zawiązują się ciemne, kuliste owoce o średnicy nieprzekraczającej 12 mm, jednak w Polsce jest to rzadko spotykane. Liście laurowiśni mają lancetowaty, podłużny kształt i długość od 5 do 15 cm. Mają intensywny, ciemnozielony kolor i są błyszczące, a od spodu są jaśniejsze i matowe. Utrzymują się na krzewie przez cały rok, dzięki czemu zawsze się dobrze prezentuje i jest atrakcyjną ozdobą ogrodu niezależnie od pory roku. Do najczęściej uprawianych odmian należą:

  • ʹNovitaʹ, która jest odporna na warunki atmosferyczne i niskie temperatury. To najczęściej wybierana odmiana,

  • ʹOtto Luykenʹ należy do odmian, które rosną powoli. Charakteryzuje się intensywnym kwitnieniem, które może się powtarzać,

  • ʹAnbriʹ to odmiana, która osiąga wysokość 1,5 m. Jej charakterystyczną cechą są mocno wzniesione pędy,

  • ʹManoʹ ma kulisty, krzaczasty i gęsty pokrój. Maksymalnie osiąga 1,5 m wysokości,

  • 'Rotundifolia' ma luźny pokrój i osiąga wysokość nie przekraczającą 4 m. Intensywnie rozrasta się w bok i może mieć szerokość nawet 1,5 m,

  • ʹSchipkaensis' to odmiana o pięknych i gęstych kwiatostanach. Osiąga wysokość od 1,5 do 2 m,

  • ʹVariegataʹ to wolno rosnąca odmiana, której liście mają kremowo-białe ubarwienie,

Laurowiśnia jest podatna na formowanie, dlatego można nadać jej kształt zgodny z własnymi upodobaniami i dopasować ją do charakteru panującego w ogrodzie. To krzew, który idealnie nadaje się na żywopłot, który przez cały rok będzie osłaniał posesję przed wzrokiem niepożądanych osób. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego to bardzo dobry wybór do miejskich ogrodów.

Zobacz: Laurowiśnia czy tuje – co lepsze do ogrodu i na żywopłot?

Warunki uprawy laurowiśni

Decydując się na uprawę laurowiśni, powinniśmy zapewnić jej odpowiednie warunki. Najlepiej będzie rosła na stanowisku półcienistym lub zacienionym, zacisznym i osłoniętym od wiatru, ponieważ źle znosi przeciągi. Podłoże powinno mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy i być umiarkowanie wilgotne. Aby zapobiec jego przesuszeniu, można stosować ściółkowanie. Latem pamiętajmy o regularnym podlewaniu, ważne jest, aby nie moczyć liści, które mogłyby ulec poparzeniu. Dla śliwy wawrzynolistnej najbardziej odpowiednia będzie gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta i przepuszczalna.

Rozmnażanie laurowiśni

Rozmnażanie laurowiśni nie jest bardzo trudne. Na sadzonki wybieramy tegoroczne przyrosty, które u góry są wiotkie, a w dalszym odcinku delikatnie zdrewniałe. Najlepiej pobierać je w okresie od sierpnia do marca. Powinny mieć od 10 do 12 cm długości. Z dolnej części usuwamy liście i zanurzamy ją w ukorzeniaczu, a następnie sadzimy w donicy z przepuszczalnym podłożem. Sadzonki umieszczamy na głębokości 2-3 cm. Ukorzeniacz sprawi, że roślina szybciej wypuści korzenie i rozpocznie wzrost.

Inną metodą rozmnażania śliwy wawrzynolistnej jest rozmnażanie z odkładów poziomych. Odkład jest młodym pędem bez liści i pędów bocznych, który pokłada się na ziemię. Należy go naciąć w połowie długości, ugiąć i umieścić we wcześniej przygotowanym dołku i zasypać ziemią. Zwróćmy uwagę na to, żeby nacięcie znalazło się pod powierzchnią. W jego miejscu pojawią się korzenie.

Jak przesadzać laurowiśnię?

Jeśli chcemy przesadzić laurowiśnię, to najlepiej zrobić to we wrześniu. Roślina ma wtedy czas na ukorzenienie się przed zimą i regenerację w fazie spoczynku. Przed przesadzeniem okopujemy ją w miejscu, gdzie przebiega zewnętrzna granica bryły korzeniowej, a następnie obficie podlewamy wodą. Tak przygotowaną laurowiśnię wyciągamy na mocną i odporną płachtę i przenosimy na miejsce docelowe, z odpowiednio przygotowanym dołkiem. Powinien on być na tyle duży, by można w nim było bez przeszkód umieścić roślinę. Uważajmy, żeby nie uszkodzić korzeni. Na dno wysypujemy warstwę drenażu, dzięki czemu nadmiar wody będzie prawidłowo odprowadzany.

0 (0 opinii)