Porady

Tuja szmaragd czy brabant – którą lepiej wybrać do ogrodu? [WIDEO]

4,6 (129 opinii)

Każdy, kto ma własny ogród, spotkał się na pewno nie raz z ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów albo przechodzących osób. Aby zachować odrobinę prywatności, chwytają niektórzy za cegłę i kamień albo budują ściany z drewna.

Istnieje jednak lepsza alternatywa, która lepiej wygląda i na dodatek jest bardziej ekologiczna. Takie cechy posiada właśnie żywopłot.

Którą odmianę tui najlepiej wybrać do ogrodu?

Pięknie wygląda połyskliwa, zielona ściana gałęzi, a szybko rosnące krzewy zapewniają schronienie ptakom i owadom. Z bogatej oferty najróżniejszych roślin żywopłotowych każdy może wybrać coś według własnych upodobań. Mogą to być kwitnące żywopłoty, albo krzewy z kolorowymi liśćmi. Jak w przypadku każdej grupy roślin, tak i tutaj, można zauważyć pewnych faworytów. Wysoko na podium znajdują się takie odmiany, jak tuja szmaragd oraz tuja brabant. Którą lepiej wybrać do ogrodu?

Obie te rośliny są odmianami żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis). Tuja szmaragd, według większości opinii, jest niewątpliwie najbardziej imponującym i eleganckim drzewem iglastym. Zarówno, jeśli brać pod uwagę ciemny, szmaragdowozielony kolor, jak i zgrabny, stożkowy pokrój. Ale…

Thuja occidentalis ‘Brabant’, czyli potocznie mówiąc tuja brabant, jest jednym z najmocniejszych iglaków żywopłotowych, jakie istnieją. Z pewnością bardziej żywotna i mocna niż Thuja occidentalis ‘Smaragd’ - tuja szmaragd. Jeśli posadzi się w ogrodzie sadzonki tui brabant, to udatność uprawy będzie praktycznie stuprocentowa. Z badanych dwudziestu różnych odmian iglaków, właśnie tuja brabant, jako jedyna, wykazała najmniejszy udział sadzonek, które nie przyjęły się po posadzeniu. Co też nie jest bez znaczenia.

Tuja Brabant - żywopłot
imgED
Tuja Brabant - żywopłot

Tuja braband i szmaragd - porównanie wad i zalet

  • Tuja brabant jest drzewem bardzo bezproblemowym. Tworzy sama z siebie dosyć kompaktową bryłę korzeniową, co jest niezbędne, aby móc drzewo iglaste pomyślnie przesadzić. W przypadku wielu innych gatunków i odmian iglastych, przygotowanie do sadzenia wymaga sporo zachodu i czasem się wcale nie udaje.
  • Tuja brabant sprawdza się doskonale jako roślina żywopłotowa. Rośnie wystarczająco szybko, aby w krótkim czasie stworzyć nieprzejrzystą zaporę, ale nie aż tak szybko, żeby nie trzeba było stać koło niej z nożycami w ręku. Na ogół wystarczy jednak jedno cięcie w roku.
  • Przy pomocy tui brabant można dosłownie od razu posadzić gęsty żywopłot. Z kolei z tują szmaragdową, ulubioną ostatnio rośliną żywopłotową, jest to absolutnie niemożliwe. Przyczyny należy szukać w stożkowej formie tui szmaragd, która uniemożliwia zbyt gęste sadzenie.
  • W przypadku tui brabant jest inaczej. Przez właściwe cięcie w szkółce i uzyskanie tam pionowej ściany zewnętrznej sadzonek, można je sadzić tak, aby się lekko stykały i już od początku tworzyły skuteczną zasłonę. Z tują szmaragd tak się nie da, ponieważ ona w każdym przypadku wychodzi ze szkółki w formie stożka. Gdyby ktoś mimo wszystko posadził tuje szmaragd w ten sposób, aby zlikwidować szczeliny wynikające ze stożkowego kształtu korony, wtedy z całą pewnością niektóre drzewka musiałyby uschnąć. Szczególnie tuje szmaragd mają to do siebie, że zmuszone do wzrostu w tłoku, nie mogą oddychać i w końcu się duszą.
  • Żywopłot z tui brabant jest gęsty zaraz po posadzeniu. Inaczej mówiąc, tuja brabant może być sadzona gęsto, w przeciwieństwie do tui szmaragd, która dopiero z czasem utworzy szczelną ścianę. A to robi różnicę przynajmniej kilku lat. Tuja szmaragd jest przez to uważana za bardziej wrażliwą.
  • Tuja szmaragd wyrosła w ostatnich latach na popularną roślinę żywopłotową. Wynika to głównie z prostego i gęstego pokroju, oraz wspaniałej wiecznie zielonej barwy rośliny i połysku gałęzi. Poza efektem dekoracyjnym, tuja szmaragd odznacza się też długowiecznością i łatwą pielęgnacją. W porównaniu z nieco dziką krewniaczką, tują brabant, tuja szmaragd pnie się z gracją do góry i jest idealna jako żywopłot w nowoczesnym ogrodzie.

Kto jednak woli urządzać swój ogród nie całkiem prostolinijnie i regularnie, ale nieco bardziej romantycznie i dziko, powinien posadzić tuję brabant.

Tuja szmaragd - szkółka
Sklep.iglaki
Tuja szmaragd - szkółka

Jak przygotować glebę pod tuje?

Jeśli porówna się te dwie odmiany żywotnika z innymi roślinami używanymi na żywopłoty, widać wyraźnie ich zalety. Tuje są znacznie zdrowsze, mocniejsze i odporniejsze na mróz. Rosną szybko i nigdy nie tracą pięknej, zielonej barwy. Również cena sadzonek tui jest korzystniejsza, niż innych gatunków. Jedyną ich małą wadą może być tylko zapotrzebowanie na żyzną glebę, niezbędną do optymalnego wzrostu.

Zanim właściciel ogrodu zdecyduje się po głębokim namyśle na tuję brabant albo na tuję szmaragd, powinien najpierw zbadać stan gleby, na której chciałby posadzić żywopłot. Powinna być ona żyzna, świeża i wilgotna. Najlepiej jest na dwa-trzy tygodnie przed sadzeniem wzbogacić podłoże nawozem organicznym. Jeśli sadzonki będą potem regularnie i obficie podlewane, to wspaniały żywopłot z tui szybko stanie się faktem. Więcej o zakładaniu żywopłotu przeczytasz tutaj.

Tuja szmaragd czy brabant? Jaką wybrać do ogrodu? [WIDEO]

4,6 (129 opinii)