Porady

Kiedy i jak sadzić piwonie?

0 (0 opinii)

Piwonie są bardzo efektownymi kwiatami, które kwitną w okresie wiosenno-letnim. To jedne z najczęściej uprawianych bylin, które nie tylko pięknie prezentują się w ogrodach, ale charakteryzują się również wyjątkowym, bardzo przyjemnym zapachem. W tym artykule doradzamy, kiedy i jak sadzić piwonie, żeby móc się cieszyć ich wyjątkową urodą.

Jak wyglądają piwonie?

Piwonie są kwiatami, które chętnie uprawia się w ogrodach z uwagi na piękne, duże kwiaty i ozdobne liście. Często nazywane są peoniami. Pochodzą z obszarów Azji i Europy o umiarkowanym klimacie, Najwięcej gatunków rośnie w Chinach, gdzie do dzisiaj są cenione za swoje właściwości lecznicze. Są symbolem powodzenia, dostatku, szczęścia i pomyślności. To jedne z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka.

Piwonie mają bardzo dekoracyjne kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu. W zależności od gatunku i odmiany mogą być:

  • pojedyncze,

  • pełne,

  • półpełne,

Najczęściej są różowe, czerwone albo białe, rzadko zdarzają się żółte. Wiele z nich ma bardzo przyjemny zapach. Liście są intensywnie zielone i mają charakterystyczny kształt. To byliny, które przez długi okres mogą rosnąć w tym samym miejscu.

Jakie miejsce będzie najlepsze do posadzenia piwonii?

Piwonie najlepiej sadzić na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Tolerują również miejsca półcieniste, jednak pod warunkiem, że przynajmniej przez połowę dnia jest tam słońce. Wybór odpowiedniego stanowiska wpływa intensywność kwitnienia. Im więcej światła, tym rośliny szybciej się rozwijają, a ich kwitnienie będzie bardziej obfite. Musimy pamiętać, żeby zapewnić piwoniom odpowiednio dużo miejsca na rabacie, ponieważ silnie się rozrastają.

Gleba powinna być lekko kwaśna o odczynie około 6 pH, żyzna i bogata w próchnicę oraz przepuszczalna i lekko wilgotna. Gorsze podłoże może spowodować, że będą słabiej kwitnąć. Są bardzo wrażliwe na niedobory składników odżywczych, dlatego miejsce przeznaczone dla piwonii powinniśmy zasilić kompostem lub nawozem. Nawożenie powinno być przeprowadzone przynajmniej raz w roku. Kompost albo obornik rozkładamy jesienią. Wiosną stosujemy mineralne nawozy wieloskładnikowe. Nie należy używać nawozów o dużej zawartości azotu. W pobliżu tych kwiatów unikajmy sadzenia innych roślin o dużych wymaganiach odżywczych, ponieważ będą konkurowały o składniki mineralne, co może doprowadzić do nieprawidłowego lub wolniejszego wzrostu. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której w obrębie korzeni zalegać będzie woda. Sadząc piwonie, unikajmy gliniastych gleb i terenów podmokłych lub z wysokim poziomem wód gruntowych.

Rośliny źle znoszą częste przesadzanie, dlatego najlepiej, jeśli od razu wybierzemy im stałe miejsce. Mogą na nim rosnąć nawet 10-15 lat.

Kiedy sadzić piwonie?

Piwonie najlepiej sadzić w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Jeżeli jest bardzo ciepło, to lepiej ten termin opóźnić. Posadzone w tym okresie mają czas dobrze się ukorzenić. W przypadku, gdy kupiliśmy piwonie z gołym korzeniem, to możemy je wysadzić jesienią, w okresie od września do listopada tak, żeby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami lub wiosną od marca do maja.

Jak prawidłowo sadzić piwonie?

Przed posadzeniem piwonii należy odpowiednio przygotować stanowisko. Ziemia powinna być dobrze spulchniona, W przypadku gleby piaszczystej i ubogiej należy ją wzbogacić próchnicą i gliniastą ziemią. Dołki, w których będziemy sadzić rośliny, powinny mieć około 50 cm głębokości. Zadbajmy o warstwę drenażu, szczególnie w przypadku uprawy na wilgotnych terenach. Dzięki temu piwonie nie będą miały kontaktu z zalegającą wodą i nie dojdzie do gnicia korzeni. W dołku umieszczamy wymieszany z ziemią obornik albo ziemią kompostową.

Ważnym czynnikiem jest głębokość sadzenia. Zarówno zbyt płytkie, jak i zbyt głębokie może prowadzić do opóźnienia kwitnienia lub wysuszenia. Pąki na karpie powinny znaleźć się 3-5 cm pod ziemią. Rozkładamy ją na przygotowanym podłożu, tak by nie połamać delikatnych korzeni. Następnie dołek zasypujemy ziemią, wypełniając wszystkie puste przestrzenie pomiędzy korzeniami. Sadzonki podlewamy i ponownie uzupełniamy ziemię w wypłukanych miejscach. Rozstaw między nimi zależny jest od gatunku i odmiany, jednak nie powinien być mniejszy niż 30x50 cm. Dzięki odpowiednio dużej przestrzeni piwonie lepiej się rozwiną i będą mniej narażone na choroby. Na jednym metrze kwadratowym nie powinny rosnąć więcej niż 2 egzemplarze. Miejsce posadzenia może być ściółkowane korą sosnową lub trocinami, dzięki czemu ograniczony będzie rozwój chwastów i nadmierne wysychanie gleby.

Jeżeli chcemy rozmnożyć piwonie, które rosną w naszym ogrodzie, to powinny być one uprawiane minimum 5 lat. Wykopujemy je w chłodny i pochmurny dzień, dzięki czemu nie dojdzie do przesuszenia korzeni. Rośliny obkopujemy ze wszystkich stron w odległości 20-30 cm, co pomoże zmniejszyć ryzyko uszkodzenia korzeni. Po wykopaniu delikatnie otrząsamy lub opłukujemy pod wodą. Grubsze korzenie tniemy ostrym nożem. Sadzonki powinny mieć 3-5 pąków i 1-3 korzeni o długości 10-15 cm.

Zobacz: Jak i kiedy przycinać piwonie? Poradnik ogrodnika

0 (0 opinii)