Piwonie - rośliny o pięknych kwiatach [15 zdjęć]
Wiele gatunków zalicza się do najbardziej długowiecznych roślin, jakie ogrodnik może uprawiać. Niezwykła skromność wymagań piwonii sprawia, że nadaje się do pielęgnacji przez amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinami. Koniecznie zobaczcie 15 zdjęć od naszych Czytelników, które pokażą niezwykłe efekty uprawy!
Kiedy i jak przycinać oraz nawozić piwonie?
Piwonie krzewiaste nie wymagają żadnego przycinania. Mimo to zaleca się, by późną jesienią (w listopadzie lub grudniu) wykonać cięcie oczyszczające z przycięciem pędów do pierwszego pączka (oczywiście, bez pączka!). Ten zabieg jednocześnie niesie za sobą usunięcie większej części liści na krzewie. Po mroźnej zimie może się zdarzyć, że przemarzną pączki wierzchołkowe, a nawet i całe gałęzie. W takim przypadku należy poczekać do rozwoju pączków (między końcem marca a początkiem kwietnia) i odciąć widoczne przemarznięte fragmenty gałęzi. W okresie kwitnienia najlepiej jest usuwać zwiędłe kwiaty, by roślina mogła uniknąć chorób grzybowych.
Zobacz również: Piwonia drzewiasta – jak ją uprawiać? Skuteczne wskazówki
Nawożenie piwonii ogranicza się do okresu po jej kwitnieniu. W tym czasie rośliny wykształcają pąki kwiatowe na kolejny rok. Na ubogich, lekkich glebach przyda się nawożenie ziemią kompostową albo przerobionym obornikiem. Nawozy sztuczne powinny zawierać możliwie dużo potasu i mało azotu. Potas wzmaga tworzenie kwiatów, natomiast azot zwiększa podatność na choroby grzybowe.
Przeczytaj: Kiedy i jak sadzić piwonie?
15 zdjęć od Czytelników - piwonie w ogrodzie
Piwonie w ogrodach Czytelników zrobiły na nas ogromne wrażenie. Sami zobaczcie!
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.