Porady

Kiedy i jak sadzić hortensje w ogrodzie?

0 (0 opinii)

Hortensje to jedne z najpopularniejszych krzewów, jakie sadzone są w ogrodach. Mają barwne, duże i bardzo dekoracyjne kwiatostany, które zachwycają urodą od lata aż do jesieni. Jednym z warunków udanej uprawy i obfitego kwitnienia jest odpowiednie sadzenie. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik krok po kroku, kiedy i jak sadzić hortensje, by móc cieszyć się ich niepowtarzalną urodą. Zapraszamy do lektury.

Sadzenie hortensji

Hortensje to jedne z najpiękniejszych krzewów uprawianych w ogrodach. W zależności od gatunku i odmiany kwitną od lata aż do jesieni, a ich niewątpliwą ozdobą są duże, pięknie się prezentujące kwiatostany. Kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone lub niebieskie. Odpowiednio pielęgnowane hortensje kwitną obficie i długo. Wymagania tego gatunku są dość wysokie i związane są również z prawidłowo przeprowadzonym sadzeniem. To warunek, którego spełnienie znacznie zwiększa szanse na przyjęcie się roślin w nowym miejscu. Dobrą kondycję krzewów i ich prawidłowy wzrost zapewnić może właściwie wybrany termin sadzenia i odpowiednie przygotowanie stanowiska.

Kiedy sadzić hortensje?

Jeżeli chcemy posadzić hortensje, to nie ma jednego, ściśle określonego terminu. Te rośliny można sadzić od wiosny do późnej jesieni, czyli od kwietnia aż do listopada. Lepiej jednak nie robić tego późną jesienią, ponieważ rośliny mogą mieć za mało czasu na ukorzenienie się i zaaklimatyzowanie w nowym miejscu. Krzewy posadzone wiosną wymagają bardzo intensywnego podlewania, dzięki czemu szybciej wytworzą silne systemy korzeniowe. Jesienny termin sadzenia wiąże się z ryzykiem przemarznięcia hortensji, dlatego konieczne jest ich okrywania na zimę. Rośliny najlepiej sadzić w pochmurne dni we wczesnych godzinach porannych.

Kupione sadzonki hortensji powinny jak najszybciej zostać zasadzone. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to powinniśmy je przechowywać w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru oraz regularnie podlewać, żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.

Wybór stanowiska i przygotowanie podłoża

Przed posadzeniem hortensji powinniśmy wybrać dla nich odpowiednie stanowisko. Miejsce powinno być półcieniste i osłonięte od wiatru. Pełne nasłonecznienie nie jest wskazane, wyjątkiem są tylko hortensje dębolistne i bukietowe.

Przed posadzeniem hortensji bardzo ważne jest staranne przygotowanie podłoża. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze i dobrze napowietrzona. Najlepszy jest odczyn kwaśny gleby lub lekko kwaśny o pH od 4,5 do 6,5. Podłoże o zbyt wysokim odczynie musimy zakwasić. Można użyć w tym celu kwaśnego torfu, przekompostowanej kory sosnowej albo nawozów zakwaszających. W przypadku gleby ubogiej w składniki odżywcze i próchnicze wzbogacamy ją kompostem, przekompostowanym obornikiem lub substratem torfowym. Dzięki takim dodatkom podłoże ma większą pojemność wodną, jest wzbogacone w składniki pokarmowe, a system korzeniowy hortensji ma lepsze warunki do rozwoju. W przypadku gleb ciężkich i zbitych przygotowaniem stanowiska powinniśmy się zająć z rocznym wyprzedzeniem. W celu rozluźnienia struktury podłoża mieszamy je z kilkunastocentymetrową warstwą kory sosnowej, żwiru i torfu o włóknistej strukturze lub kompostu. Jesienią miejsce przekopujemy na głębokość 20-30 centymetrów.

Kilka dni przed posadzeniem roślin do gruntu musimy przekopać miejsce, w którym będziemy je sadzić i dokładnie usunąć chwasty, szczególnie wieloletnie, które mają głęboko sięgające korzenie.

Jak posadzić hortensje?

Zanim posadzimy hortensje, musimy wykopać dół o takiej samej głębokości jak doniczka i szerokości dwukrotnie większej niż jej średnica. Na dnie układamy kilkucentymetrową warstwę obornika lub kompostu, kwaśnej próchnicy i ziemi ogrodowej w proporcji 1:1:2. Jeżeli mamy glebę ciężką, to na dnie dołka musimy wyłożyć warstwą drenażu z grubego żwiru albo drobnych kamyczków.

Przed posadzeniem hortensji, doniczkę zanurzamy w naczyniu z wodą, szczególnie wtedy, gdy bryła korzeniowa jest przesuszona. Gdy ziemia jest wilgotna, delikatnie wyjmujemy roślinę z pojemnika, uważając, żeby bryła korzeniowa się nie rozpadła. Jeżeli jest mocno zbita, to należy ją rozluźnić, a zbyt długie i uszkodzone korzenie obciąć. Dzięki temu hortensje lepiej się rozrosną i przyjmą w nowym miejscu. Jeżeli sadzimy odmiany karłowe, to rozstaw powinien wynosić 50x50 centymetrów, w przypadku odmian, które się mocno rozrastają 100x120 centymetrów.

Po posadzeniu hortensji ugniatamy ziemię wokół krzewu tak, by powstało zagłębienie, w którym będzie zbierała się woda. Posadzone rośliny musimy obficie podlać, najlepiej deszczówką, dzięki czemu nie podniesie się odczyn pH podłoża. Po wsiąknięciu wody w podłoże uzupełniamy ubytki ziemi. Ostatnim krokiem jest ściółkowanie, które pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, chroni korzenie przed mrozem i zwiększa zawartość próchnicy oraz polepsza strukturę podłoża.

0 (0 opinii)