Porady

Co zrobić, żeby hortensja kwitła i miała duże kwiaty?

0 (0 opinii)

Hortensje to wyjątkowe krzewy o niezwykłej urodzie. Dekoracyjną częścią są duże i okazałe kwiatostany, które mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe lub niebieskie. Mogą być atrakcyjną ozdobą nie tylko ogrodowych rabat, ale również balkonów i tarasów. W zależności od gatunku i odmiany kwitną od wczesnego lata aż do późnej jesieni. Żeby jednak hortensje obficie kwitły i miały duże kwiaty, konieczne jest spełnienie kilku warunków i odpowiednia pielęgnacja. W artykule podpowiadamy, co należy zrobić, by krzewy intensywnie obsypały się kwiatami.

Jak wyglądają hortensje?

Hortensje to bardzo popularne krzewy ozdobne, które goszczą w wielu ogrodach. Można je również uprawiać w donicy, dlatego często zdobią balkony i tarasy. Należą do rodziny hortensjowatych i pochodzą Ameryki Środkowej, wschodniej i środkowej części Stanów Zjednoczonych, Meksyku i południowo-wschodniej Azji. Wiele gatunków i odmian jest chętnie uprawianych jako rośliny ozdobne, Różnią się one porą kwitnienia, kolorem kwiatostanów i wielkością. Najczęściej w ogrodach spotkać można:

  • hortensje ogrodowe,

  • hortensje bukietowe,

  • hortensje krzewiaste,

  • hortensje dębolistne,

  • hortensje pnące,

Hortensje zyskały ogromną popularność dzięki dużym, bardzo dekoracyjnym kwiatostanom, które zbudowane są większych kwiatów płonnych i małych, niepozornych kwiatów płodnych. Kwiatostany mają formę wiech lub baldachów i w zależności od odmiany pojawiają się od wczesnego lata aż do późnej jesieni. Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone lub niebieskie.

Przeczytaj także: Kwitnące hortensje ogrodowe - 20 zdjęć!

Liście są zielone, mogą mieć jaśniejsze przebarwienia. W zależności od gatunku i odmiany są eliptyczne, jajowate lub zaokrąglone. W przypadku hortensji dębolistnej jesienią przebarwiają się na czerwono i bordowo, stanowiąc bardzo atrakcyjną ozdobę ogrodu. Jest to cecha charakterystyczna tylko dla tego gatunku.

Zobacz: Hortensja dębolistna ʹSnowflakeʹ – pielęgnacja i zasady uprawy

Jakie wymagania mają hortensje?

Jednym z podstawowych warunków, jakie trzeba spełnić, żeby hortensje obficie kwitły, jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska. Dla większości gatunków musi to być miejsce w półcieniu i osłonięte od wiatrów. Wyjątkiem są hortensje bukietowe i krzewiaste, które dobrze będą rosły także na nasłonecznionym stanowisku, natomiast hortensje pnące mogą być uprawiane w cieniu.

Hortensje są dość wymagającymi roślinami pod względem podłoża. Powinno ono być żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze i dobrze napowietrzone. Gleba musi mieć odpowiedni odczyn pH, najlepiej kwaśny lub lekko kwaśny, ponieważ zbyt zasadowy może być dla tych roślin szkodliwy. W przypadku różowych hortensji bukietowych i ogrodowych odczyn kwasowości podłoża ma wpływ na to, jaki kolor mają kwiaty.

Co wpływa na obfite kwitnięcie hortensji?

Hortensje to rośliny, które potrzebują wilgotnego podłoża, dlatego muszą być regularnie podlewane, szczególnie w upalne i gorące dni. Najlepszą porą jest wczesny ranek lub późny wieczór. Hortensje wytwarzają dużo masy zielnej i kwiatów, w związku z czym niezbędna jest im wilgoć. Unikajmy jednak zbytniego zalania, ponieważ może mieć ono niekorzystny wpływ. Podlewając, nie moczymy liści i kwiatostanów. Bez odpowiedniej ilości wody pędy, liści i kwiaty będą więdnąć i usychać. Parowanie wilgoci możemy ograniczyć poprzez ściółkowanie podłoża.

Do prawidłowego wzrostu i intensywnego kwitnienia hortensje potrzebują nawożenia. Podstawowymi nawozami stosowanymi w uprawie tych roślin są nawozy organiczne. Należą do nich kompost, obornik lub biohumus. Ich zastosowanie dostarcza substancji organicznych, które nie tylko pozwalają utrzymać prawidłową strukturę i żyzność podłoża, ale również wpływają na wzrost, kwitnienie i mrozoodporność. Nawożenie rozpoczynamy wczesną wiosną w marcu lub kwietniu. Jeżeli nawozy organiczne okażą się niewystarczające, to powinniśmy zastosować nawozy mineralne, najlepsze będą takie, które są przeznaczone specjalnie do hortensji. Nie należy stosować preparatów uniwersalnych, ponieważ mają w składzie wapń, który powoduje chlorozę, czyli żółknięcie liści. Brak nawożenia jest przyczyną braku kwitnięcia lub tego, że kwiaty są drobne i nieliczne.

Hortensje bukietowe i krzewiaste dla lepszego kwitnienia i zagęszczenia pędów należy co roku przycinać. To ważny zabieg pielęgnacyjny, który wykonujemy na przełomie marca i kwietnia.

0 (0 opinii)