Porady

Czego nie lubią hortensje? Tych czynników unikaj

0 (0 opinii)

Hortensje to piękne i okazałe krzewy, które często goszczą w wielu ogrodach. Duże, barwne kwiatostany są bardzo dekoracyjne i wspaniale prezentują się na rabatach i w donicach. Mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe lub niebieskie. Dostępne są różne gatunki i odmiany, niektóre z nich kwitną aż do jesieni. To rośliny wieloletnie, które dzięki właściwej pielęgnacji i odpowiednim warunkom będą wspaniale prezentowały się przez długi czas. Trzeba jednak pamiętać, czego nie lubią hortensje i jakich czynników unikać podczas uprawy.

Hortensje – barwna dekoracja ogrodu

Hortensje należą do rodziny hortensjowatych, która liczy około 80 gatunków. Są to krzewy, pnącza i niewielkie drzewka, które w warunkach naturalnych osiągają wysokość 6 metrów i 30 metrów w przypadku pnącz. Pochodzą z południowo-wschodniej Azji, wschodniej i środkowej części Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Ameryki Środkowej. W środowisku naturalnym spotkać je można w lasach, wzdłuż wybrzeży i na skalistych stokach. Wiele gatunków hortensji uprawianych jest w ogrodach jako rośliny ozdobne. Należą do nich:

Każdy z tych gatunków ma wiele odmian. W kolejnych sezonavh jest ich coraz więcej, różnią się od siebie kolorem kwiatów, pokrojem, wielkością i kształtem liści.

Dekoracyjną częścią hortensji są duże i niezwykle okazałe kwiatostany zbudowane z większych kwiatów płonnych oraz niepozornych, małych kwiatów płodnych. Mają mieć formę wiech i baldachów, które są płaskie, stożkowate, wypukłe lub niemal kuliste. Mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe albo niebieskie. W przypadku niektórych gatunków na zabarwienie kwiatów wpływa odczyn podłoża, dlatego możemy mieć na to wpływ poprzez jego modyfikację. Kwitną latem i jesienią. Niektóre hortensje zakwitają na pędach jednorocznych, inne na dwuletnich.

Liście hortensji mogą być zimozielone lub sezonowe. W zależności od gatunku i odmiany są eliptyczne, jajowate lub zaokrąglone. Najczęściej są zielone, czasem z jasnymi przebarwieniami. W przypadku hortensji dębolistnej przebarwiają się jesienią na czerwono i bordowo z fioletowym zabarwieniem.

Czego nie lubią hortensje?

Hortensje nie są trudne w uprawie, jednak musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. W przeciwnym przypadku mogą przestać rosnąć i wytwarzać kwiatostany. Jeśli chcemy tego uniknąć, to warto wiedzieć, czego nie lubią te rośliny i jakie czynniki mogą im zaszkodzić.

Słoneczne stanowisko

Hortensje nie lubią słonecznych stanowisk, ponieważ ich liście mogą ulec poparzeniu. W cieniu również nie będą miały dobrych warunków do wzrostu i wykształcenia kwiatostanów. Znacznie lepiej rosną w miejscach półcienistych i osłoniętych od wiatru. Wyjątkiem są hortensje bukietowe i krzewiaste, które dobrze rosną zarówno w półcieniu, jak i w pełnym słońcu.

Niewłaściwe podłoże

Podłoże do uprawy hortensji powinno być żyzne, lekkie, próchnicze i bogate w składniki odżywcze. Ważny jest odpowiedni drenaż i przepuszczalność. Rośliny nie lubią gleb gliniastych i nieprzepuszczalnych, w których po dłuższych opadach deszczu lub wiosennych roztopach zalegać będzie woda, co mogłoby doprowadzić do gnicia korzeni. Ważny jest również odpowiedni odczyn, który powinien wynosić od 4,5 do 6,5 pH. Hortensje potrzebują podłoża kwaśnego lub lekko kwaśnego i w takich warunkach dobrze się rozwijają i intensywnie kwitną. Uprawa w glebie zbyt zasadowej, o odczynie powyżej 7 pH może prowadzić do chlorozy, czyli choroby, w wyniku której następuje zasychanie i opadanie liści. W takich warunkach rośliny nie są w stanie pobierać składników pokarmowych z podłoża.

Przed posadzeniem hortensji najlepiej jest zmierzyć odczyn pH za pomocą kwasomierza glebowego lub elektronicznego i jeśli jest nieodpowiedni, to zakwasić podłoże kwaśnym torfem.

Brak wody

Hortensje nie lubią stanowisk suchych i bardzo suchych. To rośliny, które mają bardzo wysokie wymagania wodne, dlatego bez systematycznego podlewania będą słabo się rozwijać, liście będą więdnąć, a pąki kwiatowe zaschną lub w ogóle się nie zawiążą. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek lub wieczór. Unikajmy podlewania w ciągu dnia, szczególnie gdy jest upalnie, ponieważ woda szybko będzie parować i nie dotrze do głębszych warstw podłoża. Podlewając, nie moczmy liści i kwiatów, ponieważ może dojść do porażenia przez choroby grzybowe.

Zbyt mało składników odżywczych

Hortensje do obfitego kwitnienia i prawidłowego wzrostu potrzebują składników odżywczych, dlatego konieczne jest ich nawożenie. Brak tych składników prowadzi do tego, że słabo kwitną, liście gorzej się rozwijają i tracą swój intensywny kolor. Najlepiej zastosować nawozy mineralne, które mają skład dopasowany do potrzeb tych roślin. Błędem jest stosowanie nawozów uniwersalnych, ponieważ zawierają one wapń, który powoduje chlorozę. Niewłaściwe nawożenie nierzadko jest przyczyną chorób hortensji.

0 (0 opinii)