Jak dbać o hortensje na wiosnę?
Hortensje to bardzo efektowne i długo kwitnące krzewy oraz pnącza, które cieszą się dużą popularnością i są chętnie uprawiane w ogrodach. Ich duże, barwne i dekoracyjne kwiatostany widoczne są z daleka i stanowią atrakcyjną ozdobę rabat, balkonów i tarasów. Kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe albo niebieskie. Żeby móc cieszyć się obfitym kwitnieniem hortensji, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Jak dbać o hortensje wiosną? Podpowiadamy w artykule.
Hortensje – krótka charakterystyka
Hortensje to dekoracyjne krzewy i pnącza, które można spotkać w wielu ogrodach. Swoją popularność zawdzięczają bardzo ozdobnym kwiatostanom i długiemu kwitnięciu. Należą do rodziny hortensjowatych liczącej około 80 gatunków. Ich naturalnym terenem występowania jest południowo-wschodnia Azja, Meksyk, Ameryka Środkowa oraz wschodnia i środkowa część Stanów Zjednoczonych. Wiele gatunków i odmian hortensji jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Należą do nich:
-
hortensje bukietowe
-
hortensje ogrodowe
-
hortensje dębolistne
-
hortensje pnące
-
hortensje krzewiaste
Hortensje kwitną od lata aż do jesieni. Pojawiają się wtedy duże, bardzo okazałe kwiatostany składające się z dwóch rodzajów kwiatów, niepozornych, małych kwiatów płodnych i dużych kwiatów płonnych. Mają formę wiech lub baldachów. W zależności od gatunku i odmiany różnią się kolorem, dostępne są białe, różowe, czerwone, fioletowe i niebieskie. W niektórych przypadkach na barwę kwiatów wpływ ma odczyn pH podłoża. Hortensje można uprawić na ogrodowych rabatach oraz w donicach, które ustawione na balkonie albo tarasie będą atrakcyjną i przyciągającą uwagę ozdobą.
Wiosenne cięcie hortensji
Przycinanie hortensji może sprawić nieco trudności, ponieważ różni się ono w zależności od gatunku, jaki uprawiamy. Cięcie wpływa na kwitnienie, dlatego warto wiedzieć, czy powinniśmy wiosną taki zabieg przeprowadzić. Inaczej tnie się hortensje ogrodowe, a inaczej krzewiaste czy bukietowe. Przycinać najlepiej w słoneczny i bezdeszczowy dzień ostrym sekatorem, dzięki czemu rana po cięciu będzie gładka i nieposzarpana.
Przeczytaj także: Krzewy ozdobne – kiedy przycinać?
Hortensje bukietowe i krzewiaste
Hortensje bukietowe i krzewiaste kwitną na pędach jednorocznych, dlatego cięcie nie spowoduje braku kwitnienia. Przycinać je należy co roku, to ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu krzewy się zagęszczają, wypuszczają więcej nowych pędów i obficie kwitną. Przycinanie najlepiej wykonać na przełomie marca i kwietnia. Pędy tniemy na wysokości 4-5 oczka ponad ziemią, wyrosną z nich młode i silne pędy, na których zawiążą się pąki kwiatowe, a następnie pojawią duże, dekoracyjne kwiatostany. Podczas cięcia usuwamy również wiotkie, chore, cienkie i zdeformowane pędy. Przycinane hortensje bukietowe i krzewiaste kwitną bardziej obficie i mają większe kwiatostany niż egzemplarze, które nie były cięte. W przypadku starszych krzewów możemy je odmłodzić, tnąc najstarsze pędy tuż nad ziemią, a młodsze skracając o połowę. Wysokość cięcia jest uzależniona również od tego, w jaki sposób chcemy prowadzić hortensje. Jeżeli zależy nam na tym, żeby były to zwarte i gęste krzewy już od dołu, to cięcie wykonujemy nisko.
Hortensje ogrodowe i dębolistne
Hortensje ogrodowe nie wymagają cięcia. Kwitną na pędach zeszłorocznych, dlatego przycinanie spowoduje, że rośliny nie zakwitną. Wczesną wiosną usuwamy jedynie przemarznięte, chore i połamane pędy. Jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią, to na przełomie marca i kwietnia ścinamy jedynie przekwitnięte kwiatostany nad pierwszym pąkiem liściowym. Podczas cięcia uważajmy, żeby nie uszkodzić rozwijających się pąków kwiatowych.
Wiosenne nawożenie hortensji
Hortensje to krzewy, które potrzebują nawożenia (dodatkowych składników odżywczych). Jeżeli im ich nie zapewnimy, to mogą kwitnąć mniej intensywnie, dlatego konieczne jest zasilanie nawozami. Nawożenie musimy rozpocząć wczesną wiosną, najlepiej w marcu lub kwietniu. Wiosną i latem, czyli w okresach intensywnego wzrostu i kwitnienia nawozimy raz na 1-2 tygodnie nawozami płynnymi lub raz na 1-2 miesiące nawozami granulowanymi. Nawozy o spowolnionym działaniu i organiczne stosuje się jednorazowo wiosną.
Nawozy organiczne to kompost i dobrze przekompostowany obornik. Podsypuje się je pod krzewy hortensji i delikatnie miesza z wierzchnią warstwą podłoża. Należy przy tym uważać, żeby nie uszkodzić korzeni. Zastosowanie tego rodzaju nawozów pozwala utrzymać prawidłową strukturę i żyzność gleby. Jeżeli ich zastosowanie okaże się niewystarczające, to warto sięgnąć po nawozy mineralne, których skład jest odpowiednio dopasowany do potrzeb hortensji. Błędem jest stosowanie nawozów uniwersalnych, ponieważ mają w swoim składzie wapń, który jest przyczyną chlorozy, a tym samym żółknięcia liści.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.