Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie? Poradnik krok po kroku
Łąka kwietna w Twoim naturalistycznym ogrodzie! Załóż kwiecistą oazę przyciągającą pożyteczne owady. Zobacz poradnik sadzenia.
Czym jest łąka kwietna?
Łąka kwietna to najprościej mówiąc wielogatunkowe zbiorowisko roślin zielnych, które powstaje z siewu specjalnie dobranej mieszanki nasion. Przede wszystkim składa się jednak z dzikich roślin jednorocznych i dwuletnich.
Łąka kwietna nie tylko stanowi ozdobę naszych ogrodów, zwłaszcza jako element kompozycji ogrodu naturalistycznego, ale również naturalnie wspiera bioróżnorodność (przyciąga dzikie pszczoły oraz motyle, zapewnia schronienie dla ssaków, płazów, gadów) i poprawia strukturę gleby. W odróżnieniu od klasycznego trawnika nie będzie od Ciebie wymagać złożonej pielęgnacji. Jest również odporna na suszę i atrakcyjna dla zapylaczy. Co więcej, można ją zakładać zarówno na glebach żyznych, jak i ubogich, w pełnym słońcu lub w miejscach lekko zacienionych.
Zakładanie łąki kwiatowej krok po kroku
Chcąc założyć łąkę kwietną, najważniejszy jest dobór odpowiedniej mieszanki nasion, ale również: wybór stanowiska, prawidłowe przygotowanie podłoża, terminowy wysiew. Warto podkreślić, że proces ten wygląda inaczej niż zwykłe wysiewanie trawy. Jeżeli już na początkowym etapie popełnisz poważne błędy, to będą one skutkować m.in. zdominowaniem łąki przez chwasty.
Stanowisko
Zaleca się, aby stanowisko pod łąkę kwietną było: słoneczne, przewiewne, suche (lub umiarkowanie wilgotne). Ogólna zasada mówi, że im więcej słońca, tym rośliny będą lepiej kwitnąć. Wybór miejsca zacienionego lub półcienistego może ograniczyć wzrost kwiatów, natomiast będzie sprzyjać rozrostowi trawy i pokrzyw.
Mieszanka nasion
Mieszanka powinna być dopasowana do warunków siedliskowych i Twoich oczekiwań. Do wyboru masz np.: mieszanki roślin łąkowych na gleby ubogie (są najłatwiejsze w pielęgnacji), mieszanki roślin na gleby żyzne (są podatne na zachwaszczenie), mieszanki jednoroczne, mieszanki bylinowe i wieloletnie. Warto przede wszystkim wybierać te zawierające rodzime gatunki dzikich roślin – dobrze, gdy producent podaje dokładny skład procentowy.
Przygotowanie podłoża
Przygotowanie podłoża pod łąkę kwietną nie jest skomplikowane. Skupia się zwłaszcza na usunięciu trawnika, chwastów i perzu. Glebę powinieneś oczyścić mechanicznie – najlepszy efekt uzyskasz po głębokim przekopaniu i pozostawieniu „czarnej ziemi” na kilka tygodni do czasu samosiewu niepożądanych chwastów, które oczywiście potem usuwasz. Co ważne, ziemi nie wzbogacasz kompostem ani nawozami. Dlaczego? Jeżeli gleba będzie zbyt żyzna, to będzie to sprzyjać rozrostowi trawy, ale niestety kosztem kwiatów.
Termin i technika siewu
Optymalne terminy siewu to wiosna (od marca do maja) lub jesień (od września do listopada). Przy czym siew jesienny imituje naturalny rytm roślin dzikich – wiele z nich wymaga stratyfikacji, by wzejść wiosną. Natomiast siew wiosenny daje lepszy efekt estetyczny w następnym sezonie.
Kolejną ważną kwestią jest technika siewu. Pamiętaj, aby nasiona łąki kwietnej wysiewać ręcznie na nieprzekopaną, ale równo spulchnioną glebę. Mieszankę najlepiej wymieszać z suchym piaskiem, aby ułatwić jej równomierne rozprowadzenie. Następnie delikatnie ugniatasz ziemię wałem lub deską i uwaga – nie przykrywasz nasion ziemią, ponieważ potrzebują one światła do skiełkowania.
Pielęgnacja po siewie
Atrakcyjny wygląd łąki kwietnej będziesz mógł docenić dopiero w drugim sezonie. W pierwszym roku Twoje zabiegi pielęgnacyjne to głównie inwestycja w system korzeniowy roślin wieloletnich. Ważne jest kontrolowanie zachwaszczenia. Jeśli dominują chwasty – wykonaj koszenie późnym latem lub wczesną jesienią na wysokość 5-10 cm, zanim zdążą się wysiać.
Uwaga: Jeśli wysiałeś mieszankę jednorocznych roślin, możesz się spodziewać, że w pierwszym sezonie pojawią się chwasty jednoroczne, które należy usuwać na bieżąco. Możesz pielić ręcznie lub za pomocą narzędzi ogrodniczych – najważniejsze jest, aby nie uszkodzić korzeni roślin docelowych. W sytuacji, gdy wysiałeś mieszankę wieloletnich roślin, to chwasty jednoroczne możesz zwalczać przez lekkie koszenie, o którym wspominaliśmy wyżej.
Zwłaszcza w pierwszych tygodniach warto zadbać o odpowiednią wilgotność gleby. Łąki kwietne naturalnie dobrze znoszą suszę, ale młode rośliny potrzebują wody, by mogły dobrze się zakorzenić.
Uwaga: Silne strumienie wody mogą wypłukać nasiona.
Pielęgnacja łąki kwietnej w kolejnych latach
Po pierwszym roku rośliny mają już silniejszy system korzeniowy, dzięki czemu pielęgnacja Twojej łączki kwietnej staje się prostsza. Koszenie przeprowadza się zazwyczaj raz lub dwa razy w sezonie – wczesną wiosną lub późnym latem. W drugim roku rośliny wieloletnie zaczynają dominować, natomiast te jednoroczne zaczynają zanikać. Warto więc monitorować, czy na łące nie pojawiają się niepożądane gatunki inwazyjne (np. rdest lub perz), które mogą zdominować przestrzeń.
Pod koniec zimy, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, powinieneś usunąć obumarłe pędy roślin. W następnych sezonach możesz wprowadzać do łąki nowe gatunki, aby zwiększyć jej bioróżnorodność.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.