Begonia bulwiasta – najpopularniejsza odmiana, którą warto uprawiać
Begonia bulwiasta to chętnie uprawiana roślina ozdobna, która zachwyca obfitym kwitnieniem od wiosny aż do późnej jesieni. To jedna z najdłużej kwitnących bylin bulwiastych. Może być uprawiana w gruncie oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. To ceniony gatunek begonii, który często wybierają nawet początkujący ogrodnicy. Dlaczego jest taka popularna i jak ją uprawiać? Wyjaśniamy w artykule.
Begonia bulwiasta – zachwycająca roślina ozdobna
Begonia bulwiasta to jedna z najładniejszych roślin ozdobnych. Jest bardzo chętnie uprawiana nie tylko w ogrodach, ale również w donicach, jako ozdoba balkonów i tarasów. Należy do rodziny begoniowatych i jest krzyżówką wielu gatunków begonii, pochodzących z Ameryki Południowej. To gatunek, który nie występuje w naturze. Z uwagi na niesymetryczny, ścięty kształt liści bywa nazywana ukośnicą. Jest to jedna z najdłużej kwitnących bylin cebulowych. Kwiaty pojawiają się pod koniec wiosny i utrzymują się aż do pierwszych przymrozków. Mogą być białe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone lub wielobarwne. Są pełne, półpełne albo pojedyncze. Begonię bulwiastą dzieli się na trzy grupy:
-
begonia bulwiasta wielkokwiatowa, która osiąga wysokość 30-40 cm. Ma okazałe kwiaty, które mają średnicę do 10 cm. Charakteryzuje się silnym wzrostem,
-
begonia bulwiasta drobnokwiatowa ma pojedyncze pełne lub półpełne kwiaty o średnicy około 5 cm. Płatki mogą być strzępiaste lub karbowane. Tworzy gęste kępy,
-
begonia bulwiasta o zwisłych pędach, które są długie i łatwo się krzewią. Gęste kwiaty zebrane są w atrakcyjne wiechy,
Nazwa begonii bulwiastej wiąże się z tym, że roślina ma podziemne bulwy przypominające cebulki. Mają nerkowaty kształt, są spłaszczone i ciemnobrązowe. Łodygi tej rośliny są grube, mięsiste, silnie uwodnione i kruche, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne musimy przeprowadzać z zachowaniem ostrożności, tak, by ich nie uszkodzić. Liście mają krótki ogonek liściowy i sercowato-lancetowaty kształt. U nasady są nierówne i mocno pikowane. Blaszka jest dość mięsista, ciemnozielona i błyszcząca.
Kiedy sadzić begonię bulwiastą?
Begonia bulwiasta jest rośliną wrażliwą na niskie temperatury. Musimy o tym pamiętać, jeżeli chcemy posadzić ją do gruntu. W tym przypadku bulwy sadzimy w drugiej połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Należy zachować rozstaw 20x25 cm. Jeżeli chcemy uprawiać begonię w pojemnikach, to bulwy możemy posadzić dużo wcześniej, bo już w drugiej połowie lutego. Dzięki temu szybciej zakwitnie i będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami w drugiej połowie maja lub na początku czerwca. Donica, w której sadzimy begonię, powinna mieć średnicę 15-20 cm.
Wymagania uprawowe begonii bulwiastej
Begonia bulwiasta jest bardzo efektowną rośliną, która długo i intensywnie kwitnie, jednak pod warunkiem, że ma zapewnione właściwe warunki. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego miejsca, na którym będzie rosła. Stanowisko powinno być jasne, z rozproszonym światłem. W pełnym słońcu nie radzi sobie najlepiej i może dojść do poparzenia liści. Wyjątkiem jest begonia drobnokwiatowa. W cieniu będzie mniej intensywnie kwitła. Miejsce powinno być również zaciszne i osłonięte od wiatru, który mógłby połamać kruche łodygi.
Begonia bulwiasta wymaga podłoża żyznego, próchniczego i przepuszczalnego o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Jeżeli chcemy posadzić ją w donicach i mamy ziemię uniwersalną, to koniecznie trzeba ją trochę rozluźnić keramzytem, piaskiem albo perlitem. Na dnie wysypujemy warstwę drenażu, dzięki której będzie odprowadzany nadmiar wody.
Pielęgnacja begonii bulwiastej
Do najistotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych związanych z uprawą begonii bulwiastej, należy podlewanie. To roślina, która przy niedoborze wody jest oklapła i obsychają jej kwiaty. Szkodliwy jest jednak również namiar, gdy woda zalega w donicy, podstawce lub podłożu. Zbyt obfite nawadnianie może prowadzić do porażenia przez choroby grzybowe i gnicia bulw. Podczas podlewania musimy uważać, by nie zmoczyć liści i kwiatów. Najlepiej, jeśli ziemia będzie sale wilgotna, bez okresów przesuszenia i nadmiernego zalewania.
Ważne jest także nawożenie begonii bulwiastej w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia. Do tego celu możemy użyć nawozu uniwersalnego dla roślin kwitnących lub przeznaczonego specjalnie dla begonii. W tego typu nawozach jest mniej azotu, a więcej fosforu, dzięki czemu kwitnienie jest bardziej intensywne. Roślina ma dość duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego powinniśmy dbać o jej regularne zasilanie.
Stosowanie gnojówki z pokrzywy, pozwala chronić roślinę przed plamistością liści, szarą pleśnią, mączniakiem rzekomym oraz inwazją mszyc i przędziorków.
W przypadku uprawy gruntowej warto zadbać o ściółkowanie podłoża, co nie tylko ograniczy odparowywanie wody, ale również zahamuje wzrost chwastów.
Rozmnażanie begonii bulwiastej
Begonię bulwiastą możemy rozmnażać na kilka sposobów. Najtrudniejsze jest rozmnażanie z nasion, dlatego zwykle lepiej zdecydować się na inne, łatwiejsze metody. Należą do nich:
-
rozmnażanie poprzez sadzonki liściowe, które przeprowadzamy wczesną wiosną lub latem. Za pomocą noża odcinamy liść i usuwamy ogonek, a następnie nacinamy blaszkę w poprzek głównych nerwów. Tak przygotowany liść umieszczamy dolną stroną na wilgotnym podłożu i dociskamy miejsce cięcia. Doniczkę przykrywamy folią lub szkłem,
-
rozmnażanie przez podział bulwy wykonujemy na przełomie lutego i marca. Bulwę dzielimy w ten sposób, by każdy kawałek posiadał co najmniej jeden żywy pączek, a ranę zasypujemy węglem drzewnym lub środkiem grzybobójczym. Bulwę z zaschniętym miejscem podziału umieszczamy pojemniku w wilgotnym, żyznym i przepuszczalnym podłożu. Pojemnik przenosimy do ciepłego i jasnego pomieszczenia. Do doniczki docelowej przesadzamy wtedy, gdy z bulwy zaczną wyrastać nowe pędy.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.