Porady

Brugmansja, czyli anielskie trąby. Uprawa na balkonie

0 (0 opinii)

„To, co zwiemy różą, pod inną nazwą równie by pachniało” – powiedział kiedyś Szekspir. To stwierdzenie doskonale pasuje do rosnącej dziko w mglistych lasach Andów rośliny z rodziny psiankowatych – brugmansji. Kiedyś gatunki tej rośliny włączano do spokrewnionego rodzaju bieluń, czyli datura.

„Anielskie trąby” są zaś handlową nazwą, tłumaczeniem angielskich „angel's trumpets”. Nawiasem mówiąc, najłatwiej jest rozpoznać różnicę między bieluniem (daturą) i brugmansją, patrząc na kwiaty: trąby datury są skierowane do góry, a brugmansji zwisłe.

Wspaniała, bardzo dekoracyjna i pełna kwiatów brugmansja należy do najbardziej ulubionych roślin balkonowych. Efektowne, charakterystyczne kwiaty w formie trąby (25-50 cm) roztaczają intensywny zapach. Istnieją różne gatunki i odmiany anielskich trąb w kolorze różowym, czerwonym, żółtym albo pomarańczowym. Dostępne są też dwukolorowe.

W naszym osobnym artykule piszemy o uprawie bielunia (datury).

Jakie wybrać stanowisko i podłoże do uprawy brugmansji?

Do warunków udanej uprawy brugmansji należy odpowiednie stanowisko. W okresie letnim ta barwna roślina potrzebuje słonecznego, osłoniętego miejsca na balkonie albo tarasie. Zwłaszcza w fazie wzrostu ciepło ma szczególne znaczenie. W razie potrzeby, kwiat może stać też w półcieniu. Ważne jest, aby zapewnić brugmansji pewną osłonę przed mocnym wiatrem; wskazane jest ustawienie jej przy ścianie domu. Podłoże dla anielskich trąb powinno być:

 • o wysokiej przepuszczalności;
 • z dużym udziałem składników pokarmowych;
 • wilgotne;
 • gliniaste.

Dobrze jest dodać do żyznej ziemi kwiatowej pewną ilość granulatu glinianego, który ułatwia utrzymanie wilgotności podłoża. Lekkie substraty o wysokiej zawartości torfu są tutaj nieodpowiednie.

Jak podlewać i nawozić brugmansję na balkonie?

Zapotrzebowanie na wodę brugmansji, jako rośliny balkonowej, jest bardzo wysokie. Podłoże powinno pozostawać stale wilgotne, więc latem należy podlewać roślinę nawet trzy razy dziennie. Zimą nawadnianie znacznie się ogranicza. Aby trąby anielskie mogły rozwinąć swój wspaniały przepych, konieczne jest regularne nawożenie. Zaczyna się po przesadzeniu na wiosnę; w tym czasie do doniczki powinna trafić nowa, żyzna ziemia. Dodatkowo od maja do sierpnia zasila się roślinę nawozem płynnym dwa razy w tygodniu. Z kolei od końca sierpnia brugmansja nie powinna być więcej nawożona, aby zahamować wzrost i pobudzić drewnienie pędów.

Jak przycinać i przesadzać brugmansję ("anielskie trąby")?

Do klasycznych zabiegów należy także przycinanie brugmansji. Pierwszy krok w tym kierunku powinien zostać wykonany, kiedy roślina po okresie zimowym ponownie wraca na otwartą przestrzeń balkonu. Odcięte fragmenty pędów nadają się doskonale na sadzonki pędowe, z których można wyhodować nowe rośliny.

Cięcie rośliny można wykonać też przed zimowaniem. Zanim zacznie się przycinanie, należy dokładnie przyjrzeć się liściom: krzew tworzy zarówno symetryczne, jak i niesymetryczne liście. Kwiaty wyrastają na pędach z niesymetrycznymi liśćmi. Trzeba tak wykonać cięcie, aby na każdym pędzie pozostał przynajmniej jeden taki liść. Poza tym usuwa się słabe i źle wykształcone pędy.

Brugmansja ma efektowne trąby, zwisające w dół
Brugmansja ma efektowne trąby, zwisające w dół

Regularne przesadzanie brugmansji również należy do istotnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zwłaszcza jeśli roślina znacznie już wyrosła. Jeśli nie wymieni się doniczki, roślina szybko zmarnieje. Podczas przesadzania trzeba zwracać uwagę na następujące aspekty:

 • młode rośliny przesadza się po przezimowaniu;
 • nowa doniczka powinna być większa o 2-3 cm;
 • podczas przesadzania usuwa się obumarłe korzenie;
 • jeśli mocny wzrost nie jest pożądany korzenie można skrócić.

Nie każda doniczka nadaje się dobrze do uprawy anielskich trąb. Szczególnie dobrze rosną w pojemnikach z plastiku, ponieważ mogą się w nich bardziej równomiernie rozrastać, niż w doniczkach z terakoty. Poza tym drobne korzenie nie mogą wrastać w gliniane ścianki. W każdym razie doniczka powinna mieć dobry odpływ wody w dnie. Trzeba też pamiętać, że doniczka z dużą rośliną może się na silnym wietrze łatwo przewrócić.

Jak przezimować brugmansję?

O ile brugmansja latem preferuje ciepłe i jasne miejsca na balkonie albo tarasie, to zimą powinno się odpowiednio zabezpieczyć tę roślinę, przygotowując jej odpowiednią kwaterę. Pomieszczenie do zimowania powinno spełniać następujące warunki:

 • nie przemarzać;
 • być chłodne;
 • zachować temperaturę od 5 do 10°C.

W okresie zimowania podlewanie jest ograniczone, ale bryła korzeniowa rośliny nigdy nie powinna przeschnąć. Po pomyślnym przezimowaniu, jeśli przymrozki już minęły, krzew może wrócić na balkon. Należy pamiętać, aby kilka dni brugmansja spędziła w cieniu, przyzwyczajając się do słońca.

Uwaga: Brugmansja jest rośliną trującą.

0 (0 opinii)