Porady

Fiołek afrykański (sępolia) – zdjęcia Czytelników

0 (0 opinii)

Fiołek afrykański, czyli sępolia, to ozdobna roślina doniczkowa, popularna głównie ze względu na efektowne kwiaty o fioletowej, a czasem także białej i różowej barwie oraz całoroczne kwitnienie. Dużą dekoracyjnością charakteryzują się również ciemnozielone liście pokryte włoskami – okrągłe, aksamitne, o rozetowatym układzie.

Kwiaty fiołka afrykańskiego mogą być, w zależności od odmiany, pojedyncze lub zebrane w większe kwiatostany, a ich płatki o intensywnej barwie – faliste lub postrzępione. Mimo że roślina osiąga niewielki wzrost – średnio 15-20 centymetrów – jest piękną ozdobą domowego parapetu. Pamiętajmy jednak, by doniczka z kwiatem ulokowana była w jasnym miejscu, które nie jest bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych, które mogłyby doprowadzić do oparzenia i odbarwienia liści.

Fiołek afrykański to kwiat, którego uprawa oraz pielęgnacja są dość łatwe, dlatego świetnie sprawdzi się nawet jako pierwsza roślina dla początkującego ogrodnika.

Fiołek afrykański: pielęgnacja 

Odpowiednio pielęgnowany fiołek afrykański wypuszcza dużo pięknych, ozdobnych kwiatów przez cały rok, najbardziej obficie w okresie letnim. By móc w pełni cieszyć się jego niezwykłym urokiem, musimy pamiętać o:

  • temperaturze – fiołek afrykański nie przepada za przesadnym ciepłem – temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa nie powinna przekraczać 25 stopni, a optymalna wynosi 18-21 stopni,
  • odpowiednim podłożu – lekkim i przepuszczalnym, o średniej żyzności, torfowym, o obojętnym odczynie,
  • regularnym nawadnianiu rośliny – fiołek afrykański lubi wilgoć, nawadniamy go 2-3 razy w tygodniu, wlewając wodę na podstawkę, nie bezpośrednio do doniczki; gdy kwiat „wypije” wodę, pozostałość wylewamy. Nie spryskujemy wodą liści – mogłoby to doprowadzić do ich uszkodzenia – zabrudzenia bezpiecznie usuwamy pędzlem o miękkim włosiu,
  • usuwaniu przekwitłych kwiatów – zapewni to roślinie dłuższą żywotność; pozbywamy się również uszkodzonych i zwiędłych liści,
  • dopasowanej doniczce – najlepiej sprawdzi się płaska, o średnicy ok. 5 centymetrów – ze względu na krótki system korzeniowy fiołka afrykańskiego, 
  • nawożeniu – 2 razy w miesiącu możemy zastosować płynny nawóz do kwiatów doniczkowych, należy jednak pamiętać, by nie nawozić fiołka afrykańskiego w okresie zimowym.

Przesadzanie fiołka afrykańskiego

Fiołek afrykański to bylina długowieczna, jednak średnio raz w roku wymaga przesadzenia. W okresie wiosennym młody kwiat rozrasta się i doniczka o średnicy 5 centymetrów staje się dla niego za mała. Należy wtedy przesadzić fiołka afrykańskiego do większego pojemnika wypełnionego odpowiednim podłożem, np. mieszanką piasku, ziemi liściowej i torfu, by zapewnić roślinie swobodny rozrost. W dnie doniczki warto zrobić otwory, które ułatwią pobieranie wody.

Szeroki wachlarz odmian oraz niska cena to atuty, które sprawiają, że sępolia cieszy się niesłabnącą popularnością.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia fiołka afrykańskiego wykonane przez naszych Czytelników:

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
0 (0 opinii)