Porady

Drzewa owocowe – jakie wybrać i kiedy sadzić?

0 (0 opinii)

Sadzenie drzew owocowych wymaga odpowiednich zabiegów: znalezienia dobrze nasłonecznionego miejsca, przygotowania gleby – przekopania jej i odchwaszczenia, a także zaplanowania rozmieszczenia nasadzeń. W zależności od gatunku i tego, jak znoszą niskie temperatury, możemy sadzić drzewa owocowe w okresie wiosennym lub jesiennym.

Kiedy sadzić drzewa owocowe? 

Drzewa owocowe z odkrytymi korzeniami najlepiej umieścić w ziemi w czasie ich spoczynku, a więc wczesną wiosną lub jesienią. Sadzonki w donicach możemy sadzić całosezonowo, jednak najbardziej korzystnym terminem jest przełom października i listopada. Należy również zwrócić uwagę na gatunek drzewka – odmiany wrażliwe na zimno, np. brzoskwinie i morele, najlepiej posadzić na początku wiosny.

Sadzenie wiosenne

Wczesny termin sadzenia daje nam gwarancję, że drzewka nie przemarzną i nie zostaną uszkodzone przez szkodniki. Kwiecień i maj to miesiące, w których możemy rozpocząć wiosenne sadzenie drzew owocowych. To dobry czas, by posadzić odmiany, które charakteryzują się niską odpornością na chłód i mają słabszy system korzeniowy. Zaliczamy do nich między innymi:

Sadzenie jesienne 

Polecane jest ze względu na szybką aklimatyzację roślin – drzewa owocowe sadzone w okresie października i listopada mają czas na regenerację uszkodzonych korzeni przed nadejściem zimy, dzięki czemu rozpoczynają wzrost już na początku następnej wiosny.

Sadzić jesienią możemy następujące drzewa owocowe:

Musimy pamiętać, by zdążyć z sadzeniem drzew owocowych przed nastaniem pierwszych mrozów.

Drzewa owocowe – jakie wybrać?

Wybór drzew owocowych odpowiednich do naszego ogrodu powinien być uzależniony od jakości gleby: gliniaste, żyzne podłoże to idealne środowisko dla gruszy, jabłoni czy czereśni. W słabszej ziemi piaszczystej możemy z powodzeniem posadzić brzoskwinie, morele i wiśnie.

Popularne drzewa owocowe: tabela
Popularne drzewa owocowe: tabela

Jak sadzić drzewa owocowe?

Musimy przede wszystkim pamiętać, by nie umieszczać sadzonek zbyt płytko w gruncie – muszą być one odpowiednio stabilne. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie rośliny – zaleca się namoczenie korzeni kilka godzin przed sadzeniem oraz upewnienie się, że bryła korzeniowa nie została uszkodzona. 

Przygotowanie gruntu

Ziemię, w której posadzimy drzewa owocowe należy przekopać, odchwaścić i odżywić co najmniej pół roku przed umieszczeniem w niej sadzonek. Powinna być dobrze przepuszczalna, próchnicza i umiarkowanie wilgotna. Podłoże musi być równe – sadzenie roślin w zagłębieniach terenu może skutkować ich przemarzaniem ze względu na gromadzące się tam zimne powietrze. Dobrym pomysłem jest wymieszanie ziemi z obornikiem lub kompostem.

Wyznaczenie miejsca 

Dokładne określenie punktów, w których posadzimy rośliny ułatwi przyszłe zbiory oraz pozwoli nam uniknąć problemów pielęgnacyjnych. W wyznaczeniu rzędów i właściwych odległości między poszczególnymi drzewami owocowymi możemy pomóc sobie taśmą mierniczą lub zwykłym sznurkiem.

Sadzenie drzew owocowych – instrukcja 

Gdy wybraliśmy już odpowiednie miejsce, czas przejść do sadzenia drzewa owocowego. Robimy to według poniższej instrukcji.

  1. Umieszczenie sadzonki w gruncie – drzewo owocowe sadzimy w wykopanym wcześniej dołku o średnicy większej, niż średnica bryły korzeniowej i głębokości ok. 30-40 centymetrów, zachowując kąt prosty. Następnie całość podsypujemy ziemią z dodatkiem kompostu.
  2. Wypełnienie przestrzeni między korzeniami – w tym celu należy lekko potrząsnąć drzewem: ziemia ułoży się wtedy równomiernie.
  3. Udeptanie ziemi – dzięki temu utwardzimy podłoże i nadamy mu stabilności.
  4. Podlanie – świeżo posadzone drzewko owocowe należy obficie podlać – min. 5 litrami wody.
  5. Ochrona przed uszkodzeniem – w trosce o bezpieczeństwo młodego drzewka możemy przywiązać je do podpórki, która uchroni je przed upadkiem czy złamaniem spowodowanym np. silnym podmuchem wiatru.
Drzewo owocowe sadzimy w wykopanym wcześniej dołku
Harvesttotable
Drzewo owocowe sadzimy w wykopanym wcześniej dołku

Sadząc drzewa owocowe należy zachować właściwą odległość między sadzonkami – jest ona różna w zależności od ich gatunków. Przyjmuje się, że drzewa o dużej wysokości sadzi się w odstępie 5-6 metrów, średnie – 4-5, zaś najmniejsze drzewka karłowe zadowolą się około metrową przerwą.

Drzewa owocowe – pielęgnacja 

Choć drzewa owocowe nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, należy pamiętać o: 

  • podlewaniu – drzewa owocowe lubią rzadkie, ale obfite nawadnianie,
  • zabezpieczeniu przed zimnem – w okresie zimowym warto osłaniać młode drzewka, np. za pomocą kory lub usypanego z ziemi kopczyka,  
  • usuwaniu uszkodzonych pędów – zapewni to drzewku owocowemu szybszy i zdrowy wzrost,
  • odchwaszczaniu – chwasty usuwamy ręcznie lub za pomocą środków chemicznych,
  • nawożeniu – najlepszym nawozem dla drzew owocowych jest kompost, możemy stosować także nawozy mineralne,
  • bieleniu pni – zabieg ten wykonuje się w połowie stycznia; malowanie pni na biały kolor, odbijający światło, ma na celu zapobiegać kumulowaniu się ciepła.  

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji drzew owocowych jest także ich regularne przycinanie.

Przycinanie drzew owocowych

Zabieg ten ma za zadanie uformowanie korony drzewa owocowego oraz wspomaga zdrowy rozwój i wzrost rośliny.

To jednak nie jedyny powód, dla którego powinniśmy zdecydować się na przycinanie naszych drzew owocowych – ma ono wpływ również na:

  • odpowiednią ekspozycję na słońce – przycinanie gałęzi sprawia, że owoce nie są osłonięte przed promieniami słonecznymi, a co za tym idzie – są lepiej wybarwione i bardziej dorodne,
  • zdrowie drzew owocowych – regularne przerzedzanie szczytów drzew pomaga zapobiegać chorobom m.in. pasożytniczym poprzez zmniejszenie wilgotności.
Przycinanie drzew owocowych spomaga ich zdrowy rozwój i wzrost
Przycinanie drzew owocowych spomaga ich zdrowy rozwój i wzrost

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

 Termin przycinania drzew owocowych zależny jest od ich gatunku. 
Jabłonie, grusze i śliwy przycinamy 2 razy w roku: 

  • w lutym/marcu,
  • wczesną jesienią – już w sierpniu.

Nektaryny i brzoskwinie przycinamy tuż po pierwszym pączkowaniu lub na początku jesieni, zaś morele, czereśnie i wiśnie – także jesienią, ale już po zbiorze owoców. Przyjmuje się, że najlepszym, uniwersalnym dla wszystkich drzew owocowych czasem cięcia jest wczesna wiosna i okres po zakończeniu owocowania drzewek.

Odpowiednie narzędzia

Do cięcia grubych gałęzi i długich konarów możemy użyć piły ręcznej lub mechanicznej. W przypadku mniejszych pędów i suchych, spróchniałych gałęzi, wystarczający będzie sekator lub nożyce ogrodowe. Narzędzia używane do przycinania drzew owocowych należy poddawać regularnej konserwacji, czyszczeniu i ostrzeniu – stępione ostrze może uszkodzić rośliny.

Jak przycinać drzewa owocowe?

Przycinanie drzew owocowych polega na:

  • usuwaniu dzikich odrostów z pnia drzewa,
  • wycinaniu pędów o długości powyżej 50 centymetrów oraz tych rosnących pod nieodpowiednim kątem,
  • skracaniu pędów dłuższych niż 30 centymetrów – ucinamy jedną trzecią długości,
  • wycinaniu gałązek połamanych, chorych, uszkodzonych,
  • skracaniu przewodnika – pozostawiamy ok. 90 centymetrów długości.
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu drzewa owocowego
Heraldnet
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu drzewa owocowego

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie „jakie drzewa owocowe wybrać” nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości glebowych. Niezależnie od tego, które owoce będziemy uprawiać w naszym ogrodzie lub na działce, pamiętajmy o ich odpowiedniej pielęgnacji – regularnie podlewane i przycinane drzewa odwdzięczą się nam obfitymi zbiorami. 

0 (0 opinii)