Porady

Czereśnie w ogrodzie – jaką wybrać odmianę? Pielęgnacja drzewek owocowych

0 (0 opinii)

Czereśnia uprawiana w naszych sadach pochodzi od wiśni ptasiej (Prunus avium L.). Jej ojczyzną jest Azja Mniejsza, gdzie znana jest od tysięcy lat. Z uprawy tych owoców słynęło niegdyś miasto Cerasus (obecnie Giresun) nad Morzem Czarnym. Tam właśnie zasmakowali w nich Rzymianie, nazywając je „owocami z Cerasus”. A potem ówcześni lingwiści rozwinęli twórczo ten wątek i powstały: łac. cerasi, arm. keras, fr. cerisier, ang. cherry, pol. czereśnia itd.

Owoce czereśni mają szczególny smak. Są bardzo słodkie i soczyste, a ich kolor – w zależności od odmiany – może być czerwony, żółty albo prawie czarny.

Uprawa czereśni w ogrodzie – stanowisko, gleba i zagrożenia

W ogrodzie najlepiej jest wybrać dla czereśni miejsce słoneczne i przewiewne. Znaczne spadki temperatury w okresie zimowym nocą, na przemian z łagodnymi dniami, mogą doprowadzić do pęknięć mrozowych. Zapobiega się temu, bieląc pnie i grubsze gałęzie drzew. Do pogodowych zagrożeń dla czereśni należą też wiosenne późne przymrozki. Drzewa zakwitają wcześnie i wcześnie zawiązują też kwiatowe pąki. Podczas deszczu powstaje niebezpieczeństwo pękania owoców.

Gleba powinna być głęboka, dobrze przepuszczalna i lekko zasadowa. Mokre i kwaśne podłoże zwiększa podatność czereśni na choroby i szkody od mrozu, dlatego należy zwracać uwagę na wartość pH w okolicach 7.

Spośród ponad tysiąca odmian czereśni każdy może wybrać coś dla siebie. Odmiany różnią się między sobą barwą i konsystencją owoców, smakiem i okresem dojrzewania.

Decydującym czynnikiem w uprawie czereśni jest duże zapotrzebowanie na przestrzeń. Nawet odmiany słabo rosnące potrzebują 12-30 m², inne zaś 50 m². Szlachetne odmiany szczepione są na podkładkach dzikiej czereśni ptasiej, jednak drzewa dorastają czasem do 6 m wysokości, tworząc odpowiednio obszerną koronę.

Do tego dochodzi problem z zapylaniem czereśni. Mimo obfitego kwitnienia, owocowanie może być bardzo skromne. Wynika to z faktu, że tylko nieliczne odmiany są samopylne, natomiast większość wymaga obecności w pobliżu drzew innej odmiany (zapylacza). Samotne drzewo czereśniowe w ogrodzie nie ma szans na owocowanie. Możliwe jest zaszczepienie na starym rozrośniętym drzewie kilku odmian.

Sprawdź: Drzewa owocowe – jakie wybrać i kiedy sadzić?

Większość odmian czereśni wymaga obecności w pobliżu drzew innej odmiany (zapylacza)
Większość odmian czereśni wymaga obecności w pobliżu drzew innej odmiany (zapylacza)

Jaki przycinać czereśnię?

Regularne cięcie prowadzące i równomierne formowanie korony czereśni jest w pierwszych latach bardzo ważne. Przy czym zabiegi zależą od planowanej wielkości drzewa i jego formy. Szybko rosnące odmiany najlepiej przycinać latem po zborach, co spowalnia ich wzrost. Cięcie wiosenne natomiast pobudza go. Usuwa się przy okazji pędy boczne, zbędne rozgałęzienia pędów głównych oraz suche gałęzie.

Odmiany czereśni do ogrodu

Spośród ponad tysiąca odmian czereśni każdy może wybrać coś dla siebie. Odmiany różnią się między sobą barwą i konsystencją owoców, smakiem i okresem dojrzewania. Oto kilka przykładów (niekoniecznie najbardziej popularnych):

  • Prunus avium 'Lapins'. Wyhodowana w Kanadzie odmiana samopylna - nie wymaga zapylaczy. Owoce duże masie 8-9 g, pomarańczowoczerwone o jasnoczerwonym miąższu dojrzewają w połowie lipca. Są mało podatne na pękanie.
  • Prunus avium ‘Krupnopłodna’. Wyhodowana na Ukrainie, wymaga zapylaczy. Drzewo silnie rosnące. Owoce duże o masie 9-10 g, ciemnoczerwone z ciemnoczerwonym miąższem. Późno dojrzewają. Duża wrażliwość na pękanie.
  • Prunus avium ‘Oktavia’. Wyhodowana w Niemczech, wymaga zapylaczy. Wcześnie zaczyna owocować i jest odporna na mróz. Owoce duże o masie 8-9 g, mahoniowoczerwone o ciemnoczerwonym miąższu. Średnio podatna na pękanie.
  • Prunus avium ‘Pola’. Wyhodowana w Polsce, wymaga zapylaczy. Zaczyna wcześnie owocować, daje dużo owoców i każdego roku. Owoce są sercowate, duże, o masie 8-9 g. Są ciemnoczerwone z czerwonym miąższem.
  • Prunus avium ‘Ran. Wyhodowana na Ukrainie. Drzewo o rozłożystej koronie, wcześnie zaczyna owocować i corocznie daje obfite zbiory. Owoce są średniej wielkości o masie 5 g. Mają żółtą skórkę z lekkim zaróżowieniem i kremowobiały miąższ. Łatwo pękają.
  • Prunus avium ‘Regina’. Wyhodowana w Niemczech. Owocuje regularnie i obficie. Ciemnoczerwone owoce o jasnoczerwonym miąższu są bardzo duże i osiągają masę 8-9 g, a nawet powyżej 10 g. Dojrzewają w drugiej połowie lipca. Drzewo odporne na mróz.
  • Prunus avium ‘Valeska’. Wyhodowana w Niemczech. Odporna na mróz i choroby. Wcześnie zaczyna owocowanie. Owoce średniej wielkości o masie ok. 6 g. Są wiśniowoczerwone o jasnoczerwonym miąższu.
  • Prunus avium ‘Jaboulay’. Wyhodowana we Francji. Wymaga zapylaczy. Późno zaczyna owocować (w 5 roku po posadzeniu). Jest odporna na mróz. Owoce o masie 5,5-6,5 g są koloru ciemnoczerwonego.
  • Prunus avium ‘Kavics’. Wyhodowana na Węgrzech. Drzewo o rozłożystej koronie, odporne na mróz. Pąki kwiatowe mogą być uszkadzane przez późne przymrozki. Owoce są ciemnoczerwone, prawie czarne, o ciemnoczerwonym miąższu.
  • Prunus avium 'Dönissena Żółta’. Wyhodowana w Niemczech. Drzewo odporne na mróz, wcześnie zaczyna owocować, daje obfite i regularne zbiory. Niewielkie owoce są żółte i bardzo słodkie. Ze względu na żółty kolor są mało atrakcyjne dla ptaków, co stanowi ich dodatkową zaletę.
0 (0 opinii)