Porady

Wiśnia pospolita – wrażliwość na mróz i ochrona

5 (1 opinia)

Wiśnia uchodzi za drzewo owocowe łatwe w uprawie w naszym klimacie. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i jest odporna na mróz. Niemniej jednak przygotowanie wiśni do zimy może mieć istotne znaczenie dla stanu drzewa podczas następnej wiosny. Jeśli nie poświęci się wiśni dostatecznej uwagi jesienią, następnego lata można zostać bez owoców.

Podczas mroźnej zimy z niewielkimi opadami śniegu mogą ucierpieć pączki na pędach wiśni. A jeśli w okresie zimowym będą się wciąż przeplatać mrozy i ocieplenia, uszkodzeniu może ulec również system korzeniowy drzewa. Temperatura rzędu -10°C wystarczy, aby w połączeniu z silnym wiatrem całkowicie zniszczyć młodą wiśnię. Dlatego też nie ma co liczyć na to, że wrodzona mrozoodporność wiśni pozwoli jej przetrwać każde kaprysy pogody.

Jeśli w okresie zimowym będą się wciąż przeplatać mrozy i ocieplenia, uszkodzeniu może ulec nawet system korzeniowy drzewa.

Zabezpieczenie przed zimą jest potrzebne przede wszystkim świeżo posadzonym, młodym drzewkom wiśniowym. Zabiegi ochronne dotyczą systemu korzeniowego, pnia oraz ewentualnie całej korony drzewa.

Ochrona pni drzewek wiśniowych

Na przełomie zimy i wiosny drzewka bardzo często cierpią od nagłych i znacznych wahań temperatury w dzień i w nocy, a także od mocnego promieniowania słońca. W słoneczne styczniowe i lutowe dni, gałęzie i pnie drzew wystawione na działanie słońca nagrzewają się, a ich tkanki pobudzają się do życia. Spadek temperatury nocą powoduje zamarzanie soków komórkowych i powstawanie pęknięć kory. Pojawiają się też rany zgorzelinowe. Roślina zostaje przez to osłabiona i podatna na infekcje.

Najbardziej popularną formą ochrony pni drzew owocowych przed mrozem jest ich bielenie. Ten zabieg wykonuje się zarówno u drzew starszych, jak i niedawno posadzonych. Bardzo ważny jest termin wykonania bielenia. Największe wahania temperatur między nocą i dniem, które mogą uszkodzić drzewa wiśni, obserwuje się przede wszystkim pod koniec stycznia i w lutym. Dlatego też bielenie pni powinno się wykonać już pod koniec grudnia. Malowanie pni drzew wczesną wiosną jest nieporozumieniem i nie ma już większego znaczenia.

Zabezpieczenie przed zimą jest potrzebne przede wszystkim świeżo posadzonym, młodym drzewkom wiśniowym.

Najczęściej używa się do bielenia mleka wapiennego. Można je przygotować we własnym zakresie mieszając ok. 2 kg wapna w 10 l wody z dodatkiem gliny, która zapobiega szybkiemu wypłukiwaniu preparatu z kory. Jeśli warstwa ochronna zostanie zmyta przed końcem zimy, zabieg bielenia należy ponowić.

Innym sposobem ochrony pni drzew wiśni przed mrozem jest owijanie ich słomą, papierem, łodygami słonecznika albo gałęziami drzew iglastych. Takie owiązanie zabezpiecza też przed ogryzaniem kory przez zające i sarny. W żadnym wypadku nie należy jednak owijać pni folią. Może to znacznie zwiększyć wyrządzone przez mróz szkody.     

Wiśnia pospolita - należy dokładnie zabezpieczyć ją przed mrozem
Podlaski Ogród Botaniczny - Ziołowy zakątek
Wiśnia pospolita - należy dokładnie zabezpieczyć ją przed mrozem

Ochrona systemu korzeniowego wiśni

Szczególnie narażone na przemarznięcie są korzenie świeżo posadzonych drzewek. Nie zdążyły się jeszcze dostatecznie ukorzenić i przystosować do nowych warunków. Płasko położone pod powierzchnią ziemi korzenie młodej wiśni mogą zostać uszkodzone przez zimowe mrozy zwłaszcza przy braku pokrywy śniegowej. Aby temu zapobiec, trzeba nad bryłą korzeniową usypać kopczyk z liści albo trocin.

Ochrona koron wiśni przed mrozem

Młode drzewka odmian bardziej wrażliwych na mróz można zabezpieczyć wraz z koronami przy pomocy agrowłókniny albo kapturów ochronnych. Agrowłóknina jest lekka, przepuszcza częściowo powietrze, światło i wilgoć, i stanowi dobrą izolację przed mrozem. Gotowe kaptury ochronne różnych rozmiarów są łatwe w użyciu. Nie wymagają uciążliwego zawijania zwojów wokół rośliny i mocowania.

Młode drzewka odmian bardziej wrażliwych na mróz można zabezpieczyć wraz z koronami przy pomocy agrowłókniny albo kapturów ochronnych.

Jest rzeczą niezwykle ważną, aby wszelkiego rodzaju osłony zakładać dopiero po wystąpieniu pierwszych przymrozków, kiedy zanosi się na dłuższe ochłodzenie. Zbyt wczesna izolacja termiczna utrudni przejście roślin w stan spoczynku, a dodatkowo będzie sprzyjać rozwojowi grzybów chorobotwórczych.  

Spadki temperatur w okresie kwitnienia wiśni

Wiśnie zakwitają wcześniej niż jabłonie, dlatego są znacznie bardziej wrażliwe na wiosenne przymrozki. Poza tym nie można delikatnych kwiatów wiśni zabezpieczać przez zraszanie nadkoronowe. Kwiaty sklejają się i nie mogą być potem zapylone przez pszczoły. Zraszanie powoduje powstawanie lodu na powierzchni, a nie wewnątrz tkanek drzewa. Uwalniając ciepło, lód utrzymuje kwiaty na granicy zamarzania. Możliwe do stosowania, chociaż kosztowne, są różne systemy ogrzewające i nawiewające.

Zbiory owoców wiśni zwyczajnej
Dammera
Zbiory owoców wiśni zwyczajnej

Profilaktyka przede wszystkim!      

Trzeba jasno powiedzieć, że od zimowych mrozów i wiosennych przymrozków cierpią przede wszystkim rośliny, które nie były odpowiednio pielęgnowane w całym okresie wegetacyjnym. Drzewo dobrze podlewane, nawożone, chronione przed szkodnikami i chorobami, wokół którego spulchniano glebę ułatwiając dostęp tlenu do korzeni, jest niewątpliwie lepiej przygotowane na różne pogodowe niespodzianki.  

5 (1 opinia)