Porady

Brzoskwinia z własnej uprawy. Poradnik sadzenia, odmiany, pielęgnacja

4,5 (4 opinie)

Kiedy w ogrodzie pojawia się brzoskwinia (Prunus persica (L.), staje się on bogatszy nie tylko o bardzo dekoracyjne drzewo, ale również źródło wspaniałych owoców. Botaniczna nazwa gatunkowa brzoskwini zwyczajnej pochodzi od łacińskiego „malum Persicum” – „perskie jabłko”.

Chociaż rzeczywiście ten owoc dotarł do Grecji przez Persję około 2300 lat temu, to jednak uprawa brzoskwini w Chinach rozpoczęła się już 2000 lat wcześniej. W naszej części Europy te ciepłolubne owoce zaczęto częściej uprawiać dopiero od XIX wieku.

Brzoskwiniowe drzewa tworzą okrągłą koronę i osiągają wysokość, w zależności od warunków klimatycznych i odmiany, od dwóch do sześciu metrów. Młode pędy są przeważnie zielone z czerwonawymi pąkami. Starsze gałęzie stają się ochrowoszare do jasnobrązowych. Piękne różowe kwiaty rozwijają się bardzo wcześnie, często już na początku marca.

Brzoskwinie są bardzo wymagającymi roślinami. Ich uprawa w ogrodzie wymaga staranności od wyboru stanowiska, przez prawidłowe cięcie, aż do ochrony przed chorobami.

Stanowisko i podłoże do uprawy brzoskwini w ogrodzie

Ze względu na swoje pochodzenie brzoskwinia przyzwyczajona jest do ciepła i światła. W ogrodzie trzeba wybrać dla niej miejsce osłonięte, gwarantujące przy tym pełny dostęp do słońca. Idealne jest miejsce w południowej części ogrodu, osłonięte ścianą domu. Do zaakceptowania przez brzoskwinię może być też stanowisko przed żywopłotem albo otoczone przez inne drzewa.

Wybierając miejsce, trzeba zwracać uwagę na jego wielkość. Wprawdzie drzewo brzoskwiniowe nie osiąga znacznej wysokości, zwłaszcza regularnie przycinane, ale korona może z czasem stać się rozłożysta i wymagać dużo przestrzeni. Poza tym drzewo ma być osłaniane, ale nie zacienione.

Brzoskwinia potrzebuje podłoża, które spełnia następujące warunki:

  • jest przepuszczalne i pulchne;
  • bogate w składniki odżywcze;
  • o wartości pH lekko kwaśnej do neutralnej;
  • nie jest skłonne do stwardnienia.

Gleba powinna się szybko nagrzewać. Niekorzystne są bardzo ciężkie, mokre i zimne gleby. Lekkie i piaszczyste gleby należy przed posadzeniem brzoskwini obficie zasilić humusem.

Drzewo brzoskwini powinno się sadzić późną wiosną
Drzewo brzoskwini powinno się sadzić późną wiosną

Kiedy i jak sadzić brzoskiwnię w ogrodzie?

Brzoskwinia jest wrażliwa na spóźnione przymrozki i potrzebuje czasu, aby się ukorzenić. Drzewo powinno się sadzić późną wiosną i to dopiero wtedy, gdy minie zagrożenie spadkami temperatury. Gdyby tak się zdarzyło, należy młode drzewka owinąć ogrodową włókniną.

Dołek do sadzenia trzeba przygotować duży i głęboki, przynajmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej. Zbyt głębokie umieszczenie sadzonki brzoskwini w ziemi sprzyja powstawaniu chorób i utrudnia zdrowy i szybki wzrost.

Brzoskwiniowe drzewa nie tworzą zbyt agresywnego systemu korzeniowego, dlatego trzeba usuwać wyrastające pod nimi rośliny konkurencyjne.

Pielęgnacja brzoskiwni: podlewanie, nawożenie i przycinanie

Znalezienie odpowiedniego stanowiska, przygotowanie gleby i właściwe posadzenie brzoskwini, znacząco redukuje zakres przyszłej pielęgnacji. W pierwszym roku poza podlewaniem drzewko nie potrzebuje właściwie żadnych dodatkowych zabiegów. Dopiero w kolejnych latach dojdzie nawożenie i przycinanie.

Jeśli chodzi o podlewanie, brzoskwinia potrzebuje do wzrostu regularnego podawania wody, ale nie ciągle stojącej wilgoci. Wystarczy podlać raz na tydzień, albo według potrzeby, jeśli wierzchnia warstwa ziemi wyschnie. Po pierwszym roku można podlewanie ograniczyć, ponieważ wyrośnięte drzewko potrafi samo zaopatrzyć się w wodę.

W pierwszym roku brzoskwinia posadzona w odpowiednim podłożu nie wymaga dodatkowego nawożenia. Dopiero od drugiego roku sytuacja się zmienia i celowe jest zasilenie nawozem. Do nawożenia brzoskwini wybierać powinno się środki organiczne, ewentualnie specjalny nawóz do drzew owocowych.

Cięcie należy do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych drzewa brzoskwiniowego. Wynika to z tego, że pąki kwiatowe, a potem owoce, tworzą się tylko na młodych pędach. Od drugiego roku po posadzenia, a najpóźniej w trzecim, powinno się ostrożnie rozpocząć zabiegi przycinania brzoskwini.

Odmiany brzoskwini do ogrodu

Uprawiana od tysięcy lat brzoskwinia dostępna jest dzisiaj oczywiście w ogromnej liczbie odmian. Zanim ogrodnik-amator sięgnie po katalogi ogrodnicze, aby wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie drzewo brzoskwiniowe, celowe wydaje się krótkie objaśnienie często używanego pojęcia „odmiana”.

1. Odmiana botaniczna (varietas) – wariant gatunku o specyficznych cechach

U brzoskwini do takich odmian należą:

  • Prunus persica var. persica – brzoskwinia zwyczajna
  • Prunus persica var. nucipersica – nektarynka
  • Prunus persica var. platycarpa – brzoskwinia płaskoowocowa

2. Odmiana uprawowa (cultivar)

Odmiana będąca wynikiem zabiegów hodowlanych (selekcji, krzyżowania). Rozróżnia się tutaj dwie główne grupy odmian, brzoskwinie o białym i o żółtym miąższu. Dla przykładu można wymienić:

  • ‘Red Haven’
  • ‘Suncrest’
  • 'Roter Weinbergpfirsich'
  • 'South Haven'
4,5 (4 opinie)