Porady

Orzechy laskowe z własnego ogródka. Jak sadzić i uprawiać leszczynę?

4,3 (9 opinii)

Istnieje wiele powodów, aby leszczynę uprawiać we własnym ogrodzie. Szybko rośnie, jest łatwa w pielęgnacji i po paru latach zapewnia atrakcyjną osłonę. A poza tym daje mnóstwo orzechów. Orzechy laskowe są ulubione nie tylko przez ludzi, ale mają też licznych amatorów wśród ptaków i zwierząt. Poza wiewiórkami wysoką wartość kaloryczną orzechów doceniają m.in. orzesznice, orzechówki, sójki.

Z 15 gatunków leszczyny rosnących na świecie, w Polsce występuje tylko leszczyna pospolita (Corylus avellana L.). Rośnie na obrzeżach lasów i w luźnych drzewostanach, a także w ogrodach. Sympatia, jaką cieszy się ta roślina wynika również z tego, że jako jedna z pierwszych rozwija wiosną kwiaty. Pojawiające się w lutym żółte kotki leszczyny są zwiastunem nadchodzącej wiosny. Nawiasem mówiąc, te „kotki” są kwiatami męskimi leszczyny. Jeśli się nieco przyjrzeć, można zauważyć też maleńkie kwiaty żeńskie w formie pąków z czerwonymi znamionami.

Stanowisko dla leszczyny

Dla optymalnego wzrostu leszczyna potrzebuje jasnego, możliwie słonecznego stanowiska. Miejsce w cieniu nie jest dla tej dekoracyjnej rośliny odpowiednie. Dobrze jest też zapewnić jej osłonę od wiatru. Im spokojniejsze będzie miejsce, tym gęściej będzie rozgałęziać. Przy wyborze miejsca dla leszczyny trzeba koniecznie uwzględnić jej rozmiary w przyszłości (a potrafi osiągnąć nawet 8 m wysokości).

Aby móc dobrze rosnąć i owocować, potrzebuje leszczyna żyznej i przepuszczalnej gleby. Jeśli trudną o taką w ogrodzie, trzeba przed sadzeniem domieszać nieco piasku. Na glebach piaszczystych albo bardzo mokrych lepiej zrezygnować z uprawy leszczyny.

Jak sadzić leszczynę?

Najlepszą porą do sadzenia leszczyny jest jesień przed pierwszymi mrozami. Jeśli sadzone mają być rośliny z odkrytym systemem korzeniowym, zaleca się wstawić je na kilka godzin do wiadra z wodą.

Leszczyna nadaje się doskonale na żywopłoty. Szybko rośnie i tworzy gęstą zasłonę. Poza tym, im więcej krzewów, tym więcej jesienią orzechów. W tym wypadku sadzi się zwykle dwie sadzonki na metrze bieżącym, w sposób podobny, jak przy nasadzeniach pojedynczych.

Efektownie wygląda naturalny żywopłot posadzony na przemian z leszczyną, jarzębiną i bzem.

Uprawa leszczyny w pojemniku

Nawet jeśli wielu ogrodnikom-amatorom wyda się to z powodu szybkiego wzrostu krzewu niemożliwe, leszczyna może być z powodzeniem uprawiana w doniczce. Polega to na tym, że roślina w górnej części rozszerza się tylko na tyle, ile ma miejsca na dole. Krzew leszczyny rosnący nawet w dużym pojemniku nigdy nie osiągnie rozmiarów krzewu wolno rosnącego.

Pielęgnacja leszczyny ogrodowej jest nieskomplikowana
Pielęgnacja leszczyny ogrodowej jest nieskomplikowana

Potrzebne jest regularne podlewanie najlepiej miękką wodą. Raz w roku krzew powinien też otrzymać dawkę kompostu.

Przed zimą pojemnik powinien być owinięty izolacyjną folią albo włókniną, aby zapobiec uszkodzeniom korzeni przez mróz. Małe pojemniki można przenieść do jasnego, nieprzemarzającego pomieszczenia, gdzie poczekają do wiosny.

Leszczyna – podlewanie, nawożenie i przycinanie

Młode krzewy leszczynowe, które dopiero zaczynają się rozwijać, powinny być w upalne dni gruntownie podlewane. To samo dotyczy egzemplarzy uprawianych w doniczkach. Dorosła leszczyna rosnąca na otwartej przestrzeni nie wymaga dodatkowego zasilania wodą.

Jednorazowa dawka kompostu każdego roku na wiosnę pomoże leszczynie rozwijać się w optymalny sposób.

Krzew leszczyny może być przycinany, ale nie musi. Jednakże regularne cięcie formujące rośliny jest zasadne z dwóch powodów: po pierwsze, likwiduje dziki wzrost gałęzi i pobudza wzrost nowych pędów; po drugie, większość właścicieli ogrodów chciałaby bez problemu zbierać orzechy – co przy wysokości 6-8 m leszczyny raczej nie jest łatwe.

Jako że leszczyna zakwita wczesną wiosną, nie wolno wykonywać cięcia w tym właśnie okresie. Skutek byłby taki, że nie zakwitłby żaden albo prawie żaden kwiat, a co za tym idzie - nie byłoby orzechów. Z tego powodu powinno się leszczynę przycinać jesienią po zbiorach, według potrzeb – co dwa-trzy lata.

Kiedy zbiera się orzechy leszczyny?

Pod koniec września/na początku października orzechy laskowe są już dojrzałe. Można to łatwo poznać po brązowej skorupce. Aby je zdobyć, są dwa sposoby: potrząsanie krzewem, aż orzechy spadną, albo po prostu zbieranie ich z osłonek na leszczynie.

Leczczyna – choroby i szkodniki

Na szczęście leszczyna należy do roślin, które nie są podatne na choroby, ani zbyt pociągające dla szkodników. Zdarza się tylko czasem, że zbiory orzechów zniszczy słonik orzechowiec (Curculio nucum), chrząszcz o bardzo długim ryjku. Składa po jednym jaju do orzecha. Larwy wyjadają całą zawartość i wygryzają się z orzecha – stąd widoczny mały, okrągły otwór.

4,3 (9 opinii)