Porady

Jakie rośliny są trujące dla dzieci? Lista 20 toksycznych roślin

0 (0 opinii)

Jakie rośliny są trujące dla dzieci? Kontakt z toksycznymi roślinami może nie tylko prowadzić do poważnych reakcji alergicznych czy zatruć, ale również – w najgorszych przypadkach – do śmierci. Przedstawiamy listę 20 roślin trujących.

Jakie rośliny są trujące dla dzieci? Lista

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre rośliny obecne w naszym ogrodzie, w domu lub na łące mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dzieci. Dlatego też ważne jest, aby poznać te rośliny i ograniczyć do nich dostęp. Poniżej przedstawiamy 20 roślin zawierających szkodliwe substancje.

1. Oleander

Oleander to popularna, piękna, ale i niebezpieczna roślina. Oleander zawiera toksyczne związki (oleandrynę i neritoksynę), które mogą prowadzić do poważnego zatrucia, a nawet do śmierci – w przypadku spożycia przez dziecko. Wszystkie części oleandra są trujące, a ich spożycie może wiązać się z: zaburzeniami rytmu serca, drgawkami, nudnościami, wymiotami, biegunką, utratą przytomności. Co więcej, objawy mogą się pojawić dopiero po kilku godzinach lub nawet po kilku dniach po spożyciu.

2. Bluszcz pospolity

Bluszcz, tak często spotykany w naszych ogrodach, również może wywoływać reakcje alergiczne u dzieci. Bluszcz zawiera substancje chemiczne z grupy saponin (w tym hederageninę i hederinę), które mogą drażnić skórę, spojówki i błony śluzowe. Zjedzenie każdej części bluszczu może powodować: gorączkę, drgawki, halucynacje, problemy z oddychaniem.

Uwaga: Niektóre odmiany bluszczu wytwarzają jagody, które są dla ludzi i zwierząt trujące.

Także sok z bluszczu może powodować podrażnienie skóry, zaczerwienienie, wysypkę, swędzenie oraz pieczenie.

3. Cyklamen

Cyklamen (fiołek alpejski) wyróżnia się dekoracyjnymi kwiatami. Warto jednak wiedzieć, że roślina zawiera substancje chemiczne z grupy saponin, w tym cyklaminę. Saponiny natomiast są znane ze swojego działania toksycznego, które może prowadzić do problemów zdrowotnych zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Za najbardziej toksyczne uchodzą korzenie i bulwy. Ich spożycie może powodować: nudności, silne bóle brzucha, wymioty, biegunkę, problemy z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca, drgawki, a nawet śpiączkę. Natomiast kontakt skóry z sokiem rośliny może prowadzić do silnego podrażnienia, zaczerwienienia, swędzenia oraz wysypki. 

4. Filodendron

Filodendrony stanowi zagrożenie zarówno dla dzieci, jak i dla zwierząt domowych. Zawierają kryształy szczawianu wapnia (oksalaty) – największe ilości oksalatów występują w liściach, łodygach i w korzeniach. Spożycie tych substancji chemicznych może wiązać się z podrażnieniem skóry i błon śluzowych, ze wzmożonym ślinieniem, z bólami brzucha, z nudnościami, z wymiotami, z biegunką. W przypadku spożycia większych ilości mogą pojawić się między innymi trudności z oddychaniem, obrzęk języka czy utrata przytomności.

5. Anturium

Również anturium zawiera silnie drażniące saponiny. Połknięcie przez dziecko soku z tej rośliny może powodować nudności, a nawet zaburzenia rytmu serca. Natomiast po zetknięciu ze skórą pojawiają się podrażnienia. 

6. Difenbachia

Difenbachia na białym tle
Difenbachia, a dokładnie jej sok, zawiera kryształy szczawianu wapnia

Kolejną rośliną na liście niebezpiecznych dla dzieci jest difenbachia. Jej sok zawiera wspomniane już kryształy szczawianu wapnia, które powodują podrażnienia błon śluzowych – to z kolei wiąże się z obrzękiem, pieczeniem, czy z bólem gardła. Zatrucie kryształami szczawianu wapnia może objawiać się również występowaniem mdłości oraz biegunki.

7. Figowiec

Figowiec – a dokładnie jego łodygi i liście – wytwarza trujący sok zawierający sok mleczny, czyli lateks. Połknięcie części łodygi lub liści figowca wywołuje silne bóle brzucha oraz wymioty.

8. Gwiazda betlejemska

Popularna gwiazda betlejemska, inaczej wilczomlecz nadobny, także może stanowić zagrożenie dla najmłodszych. Po uszkodzeniu rośliny wydobywa się z niej mleczny sok, który po kontakcie ze skórą powoduje wysypkę lub swędzenie. Natomiast po spożyciu soku u dziecka mogą występować bóle brzucha oraz biegunka. 

9. Kliwia cynobrowa

Kliwia cynobrowa zawiera alkaloidy. Jest toksyczna w całości, ale za najbardziej niebezpieczny dla zdrowia uchodzi sok zawarty w łodydze oraz u nasady liści. Po spożyciu każdej części tej rośliny u dzieci mogą pojawić się: silny ślinotok, wymioty, kaszel.

10. Kroton

Kroton, a dokładnie zawarty w nim sok, w kontakcie ze skórą może powodować zaczerwienienie, podrażnienie, wysypkę. W kontakcie z oczami powoduje natomiast silne łzawienie i pieczenie. W razie połknięcia rośliny pojawia się przede wszystkim ból brzucha, nudności i wymioty.

11. Psianka koralowa

Psianka koralowa wyróżnia się czerwonymi owocami przypominającymi małe pomidory. To właśnie one stanowią zagrożenie dla dzieci, ponieważ zawierają toksyczny glikozyd – solaninę. Ich zjedzenie może skutkować bólem brzucha, wymiotami, nudnościami.

12. Papryczka ozdobna

Do trujących części papryczki ozdobnej należą liście oraz łodyga zawierające niebezpieczną substancję – kapsaicynę. Może ona powodować podrażnienie ust i jamy ustnej, a także zaczerwienienie i łzawienie oczu. Natomiast same owoce w postaci malutkich papryczek nie są niebezpieczne – odznaczają się natomiast pikantnym smakiem.

13. Bieluń

Bieluń (inaczej datura) wyróżnia się pięknymi kwiatami. Niestety, wszystkie części rośliny są wyjątkowo trujące. Spożycie datury może skutkować: drgawkami, problemami z oddychaniem, halucynacjami, a nawet zatrzymaniem akcji serca.

14. Monstera

Monstera w donicy w salonie
Okazała monstera w donicy

Popularne rośliny doniczkowe – monstery – również zawierają niebezpieczny sok. W kontakcie ze skórą powoduje on podrażnienie, w kontakcie z oczami – grozi zapaleniem spojówek, natomiast po przedostaniu się do przełyku – może wiązać się z obrzmieniem błon śluzowych przewodu pokarmowego.

15. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat zawiera kryształy szczawianu wapnia, dlatego też może podrażniać skórę i oczy. Połknięcie rośliny może skutkować: podrażnieniem jamy ustnej, podrażnieniem przewodu pokarmowego, podrażnieniem śluzówki, obrzękami górnych dróg oddechowych i trudnościami w oddychaniu.

16. Kaladium

Kaladium to piękna, ale również i niebezpieczna roślina – zwłaszcza jej sok zawarty w łodydze i liściach. Zawiera kryształy szczawianu wapnia oraz glikozydy cyjanogenne. Kontakt z sokiem może powodować podrażnienie skóry, opuchliznę ust, pieczenie i łzawienie oczu. Natomiast połknięcie może wiązać się z podrażnieniem przewodu pokarmowego oraz z opuchlizną języka i krtani.

17. Fikus

Fikus (w każdej odmianie) zawiera w liściach i w łodydze sok mleczny. Może powodować: zaczerwienienie i podrażnienie skóry, wysypkę, duszności.

18. Prymulka

Popularna prymulka, mimo iż wygląda niegroźnie, to wydziela trującą priminę, która zawiera saponiny – a dokładnie jej liście pokryte włoskami. Kontakt z substancją powoduje: podrażnienia skóry (uporczywe swędzenie, pojawienie się pęcherzy), podrażnienia oczu, katar.

19. Konwalia

Do grona roślin niebezpiecznych dla dzieci należy również konwalia. Wszystkie części tej rośliny, włącznie z liśćmi, kwiatami i owocami, zawierają glikozydy bufadienolowe (konwalatoksyna i konwalieryna). Te substancje mogą powodować poważne objawy: nudności, wymioty, biegunkę, zaburzenia rytmu serca (tachykardia lub bradykardia), spadek ciśnienia krwi, zaburzenia widzenia, a w przypadkach dużego spożycia – nawet śpiączkę lub zatrzymanie akcji serca.

20. Tojad

Tojad znany jest z pięknych, kolorowych kwiatów. Jednak warto wiedzieć, że wszystkie części tej rośliny zawierają silnie trujące związki chemiczne – glikozydy kardioaktywne (oleandryna, neriantyna i digitoksyna). Objawy zatrucia mogą obejmować: nudności, wymioty, biegunkę, zaburzenia rytmu serca, drgawki, zaburzenia świadomości. W skrajnych przypadkach spożycie tojadu może prowadzić do śmierci.

Zobacz również: 15 trujących pnączy i krzewów w ogrodzie – lista i objawy zatrucia

Inne rośliny niebiezpieczne dla dzieci

Powyżej opisaliśmy 20 wybranych roślin, które stanowią zagrożenie dla dzieci. Oczywiście lista okazów potencjalnie toksycznych jest o wiele dłuższa.

Na liście roślin trujących po zjedzeniu znajdują się również: 

  • piwonie,
  • hiacynty,
  • tulipany,
  • groszek pachnący (trujące kwiaty),
  • rącznik pospolity (trujące kwiaty oraz nasiona),
  • wawrzynek wilczydełko,
  • zimowit jesienny,
  • wilczomlecz,
  • sansewieria (inaczej wężownica lub język teściowej),
  • hoja,
  • jaskier,
  • grubosz,
  • begonia.
  • cantedeskia,
  • dracena.

Uwaga: Nie musimy od razu rezygnować z pielęgnacji ulubionych roślin, warto jednak zachować pewne środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zatrucia – zwłaszcza ustawiać je w miejscach trudno dostępnych dla dzieci.

0 (0 opinii)