Jakie rośliny są toksyczne dla psów i kotów? Lista 20 roślin
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie rośliny, które ozdabiają nasze ogrody i wnętrza, są przyjazne dla zwierząt domowych. Jakie rośliny są toksyczne dla psów i kotów? Przygotowaliśmy dla Was listę poszczególnych gatunków.
Jakie rośliny są toksyczne dla psów i kotów? Lista
Poniżej prezentujemy listę 20 roślin występujących w naszych domach, ogródkach lub łąkach, które mogą stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia naszych pupili.
1. Bluszcz pospolity
Na liście roślin szkodliwych dla psów i kotów znajduje się również bluszcz pospolity. Z uwagi na to, że zawiera on substancje z grupy saponin, to może powodować ból brzucha, biegunkę, wymioty. Niektóre odmiany bluszczu mogą również wytwarzać jagody trujące dla zwierząt.
2. Cyklamen (fiołek alpejski)
Cyklamen o dekoracyjnych kwiatach również zawiera substancje z grupy saponin. Za najbardziej toksyczne w przypadku tej rośliny uchodzą korzenie oraz bulwy. Sam kontakt z sokiem wytwarzanym przez bluszcz może prowadzić do reakcji alergicznych na skórze (wysypka, zaczerwienienie, swędzenie). Natomiast spożycie cyklamenu przez psa i kota może powodować: ślinotok, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, zaburzenia rytmu serca, drgawki, problemy z oddychaniem, a nawet śmierć.
3. Liliowce
Liliowce są wysoce toksyczne dla psów i kotów, ponieważ mogą prowadzić do niewydolności nerek – nawet w przypadku spożycia nieznacznej ilości. Liliowce zawierają substancje z grupy alkaloidów, takie jak lilień i alkaloidy chinolizydynowe, a każda część tej rośliny jest toksyczna dla naszych czworonogów. Kontakt z liliowcem prowadzi u zwierząt do podrażnienia pyska, gardła i przewodu pokarmowego, co objawia się obfitym ślinieniem, wymiotami lub biegunką.
4. Azalia (rododendron)
Azalia zawiera toksyczną grajanotoksynę, która u zwierząt domowych może powodować między innymi: ślinotok, wymioty, biegunkę, zaburzenia pracy serca, drżenie mięśni, ślepotę. Spożycie azalii (każdej części tej rośliny) może doprowadzić zwierzę do śpiączki.
5. Fiołek
Popularne, filigranowe fiołki stanowią zagrożenie dla naszych zwierząt domowych, ponieważ zawierają saponiny i glikozydy uchodzące za potencjalnie toksyczne w przypadku ich spożycia. Przy czym wszystkie części rośliny mogą wywoływać objawy zatrucia u zwierząt (wymioty, biegunkę).
6. Filodendron
Kolejną rośliną na liście potencjalnie niebezpiecznych dla zwierząt domowych jest filodendron (w każdej odmianie). Zawiera on kryształy szczawianu wapnia – największe ilości trujących substancji zawarte są w korzeniach, łodygach oraz w liściach. Spożycie przez kota lub psa nawet niewielkich ilości tej rośliny może skutkować: ślinotokiem, wymiotami, biegunką, obrzękiem języka, utratą przytomności, problemami z oddychaniem.
Przeczytaj również: Jakie rośliny są trujące dla dzieci? Lista 20 toksycznych roślin
7. Aloes
Znany ze swoich prozdrowotnych właściwości aloes jest niestety toksyczny dla kotów – z uwagi na to, że zawiera aloinę. Zatrucie rośliną może skutkować: wymiotami, biegunką, apatią, drgawkami, problemami z oddychaniem, problemami neurologicznymi – w tym problemami z poruszaniem się.
8. Alocazja
Również alocazja zawiera toksyczne kryształy szczawianu wapnia, a także kwas szczawiowy – przy czym substancje te występują w korzeniach, pędach i liściach. Wśród objawów zatrucia u zwierząt wymienia się: silny ślinotok, podrażnienia pyska, podrażnienia gardła, podrażnienia żołądka.
9. Skrzydłokwiat
Kontakt zwierzęcia ze skrzydłokwiatem może wiązać się z: pieczeniem pyska i języka, ślinotokiem i pojawieniem się piany w pysku, wymiotami, trudnościami w przełykaniu.
10. Chryzantemy
Również chryzantemy stanowią zagrożenie dla naszych psów i kotów. Ponieważ zawierają terpeny, to ich spożycie skutkuje: podrażnieniem układu pokarmowego, ślinotokiem, wymiotami, biegunką, zaburzeniami koordynacji ruchowej.
11. Fikus
Fikus zawiera tak zwany sok mleczny, którego spożycie jest niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Przy czym warto podkreślić, że czworonogi mogą zatruć się również samymi oparami soku mlecznego. Spożycie rośliny powoduje: bóle brzucha, biegunkę, wymioty, zaburzenia oddychania.
12. Difenbachia
Popularna w naszych domach difenbachia wydziela sok zawierający strychninę. Zjedzenie przez zwierzęta liści tej rośliny może powodować wymioty oraz biegunkę, ale również i zaburzenia rytmu serca lub paraliż.
13. Dracena
Dracena to kolejna roślina na naszej liście, która zawiera saponiny. Wśród objawów zatrucia u psów i kotów można wymienić: krwiste wymioty, silny ślinotok, biegunkę, rozszerzone źrenice.
14. Kalanchoe (żyworódka)
W żyworódce zawarte są glikozydy nasercowe, które zaburzają rytm pracy serca, a nawet mogą doprowadzić do zatrzymania jego pracy, paraliżu, trudności w oddychaniu. Co więcej, spożycie żyworódki wiąże się z wymiotami oraz z biegunką.
15. Kliwia
Kliwia jest w całości trująca dla naszych czworonogów, ponieważ stanowi źródło alkaloidów. Ich spożycie prowadzi do: drgawek, zaburzeń pracy serca, biegunki, wymiotów.
16. Monstera
Niezwykle popularna roślina doniczkowa – monstera – jest niestety toksyczna dla psów i kotów, Zawiera kwas szczawiowy, który podrażnia błonę śluzową układu pokarmowego, determinując tym samym wymioty i biegunkę. Jeżeli kwas szczawiowy dostanie się do oka, to może spowodować zapalenie spojówek.
17. Oleander
Dekoracyjny oleander zawiera między innymi oleandrynę, która u zwierząt powoduje: wymioty, konwulsje, duszności, zaburzenia pracy serca. Spożycie dużych ilości rośliny może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
18. Pelargonia
Rośliną potencjalnie niebezpieczną dla zwierząt domowych jest również pelargonia. Zawiera ona olejki eteryczne (geraniol, linalol), które drażnią układ pokarmowy, powodując wymioty. Olejki mogą również wywoływać stany zapalne skóry.
19. Gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny, poinsencja)
Gwiazda betlejemska, królująca w naszych domach zwłaszcza w grudniu, stanowi źródło toksycznego soku mlecznego. Powoduje on podrażnienie śluzówki jamy ustnej oraz śluzówki żołądka – to z kolei wiąże się z wymiotami i biegunką u zwierząt.
20. Zamiokulkas
Również zamiokulkas zawiera kwas szczawiowy, a oprócz niego toksyczną cykazynę oraz metyloaminoalaninę. Spożycie tej rośliny przez psa lub kota będzie wiązać się ze wzmożonym uczuciem pragnienia, z niewydolnością wątroby, ze stolcem o ciemnej barwie, z biegunką. W niektórych przypadkach może prowadzić do śmierci zwierzęcia.
Sprawdź: 15 trujących pnączy i krzewów w ogrodzie – lista i objawy zatrucia
Inne rośliny niebezpieczne dla zwierząt domowych
Powyżej opisaliśmy 20 wybranych roślin, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, naszych czworonogów. Oczywiście lista roślin potencjalnie toksycznych jest znacznie dłuższa.
Do grona roślin niebezpiecznych dla zwierząt domowych należą również:
- tulipany (wywołują: ślinotok, wymioty, biegunkę, problemy z oddychaniem, przyspieszenie akcji serca);
- aglaonema (podrażnia pysk, gardło; powoduje ślinotok i podrażnienie żołądka);
- anturium (podrażnia błony śluzowe i powoduje biegunkę);
- cibora (wywołuje wymioty i biegunkę);
- cykas (uszkadza centralny układ nerwowy);
- kroton (wywołuje: wysypkę, biegunkę, łzawienie oczu);
- lilie (spożycie przez zwierzęta skutkuje silną biegunką, drgawkami oraz może prowadzić do niewydolności nerek – a w konsekwencji do śmierci zwierzęcia);
- epipremnum (podrażnia pysk i gardło; może powodować podrażnienie żołądka oraz ślinotok);
- szeflera (powoduje podrażnienie skóry oraz wymioty);
- bieluń dziędzierzawa (może powodować: zaburzenia widzenia, ślinotok, wzmożone pragnienie, wymioty);
- cis pospolity (wywołuje: drgawki, wymioty, zaburzenia oddychania; może wiązać się z silnym osłabieniem zwierzęcia, a nawet doprowadzić do zgonu w wyniku ostrej niewydolności serca);
- hortensja ogrodowa (objawy zatrucia to: apatia, drgawki, wymioty, biegunka, nietrzymanie moczu);
- krokus (wywołuje pieczenie w jamie ustnej, ślinotok, wymioty, biegunkę, drgawki; spożycie może wiązać się również z uszkodzeniem wątroby, z uszkodzeniem nerek, z arytmią serca);
- narcyz (objawy zatrucia to: ból brzucha, biegunka, wymioty, arytmia serca, spadek ciśnienia krwi; spożycie rośliny może w skrajnych przypadkach doprowadzić również do śmierci zwierzęcia).
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.