Porady

Jakie warunki lubi peperomia? Uprawa pieprzówki

0 (0 opinii)

Peperomia, znana również pod nazwą pieprzówka, to popularna roślina doniczkowa, którą wyróżnia atrakcyjny wygląd, a także niewielkie wymagania pielęgnacyjne. To sprawia, że pieprzówka nada się zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników roślin. W artykule omówimy, jakie warunki preferuje peperomia oraz jak prawidłowo ją pielęgnować.

Peperomia (pieprzówka) – charakterystyka i gatunki

Peperomia (pieprzówka) należy do grona roślin z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Są to głównie rośliny tropikalne, które występują naturalnie w Ameryce Środkowej i Południowej. Peperomia uprawiana w naszych domach w doniczce może występować w wielu odmianach, które różnią się między innymi wielkością czy kolorem liści. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze gatunki peperomii.

Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata)

Peperomia kędzierzawa jest jedną z najbardziej popularnych gatunków peperomii. Jej liście mają charakterystyczną, pomarszczoną strukturę i często występują w różnych odcieniach zieleni, a także purpury (peperomia caperata 'Rosso'). Białe kwiaty wyrastają na grubych łodyżkach, które określane są mianem mysich ogonków. Peperomia kędzierzawa dorasta do około 15 centymetrów wysokości.

Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia)

Peperomia tępolistna ma niski, rozłożysty pokrój i dorasta do 30-40 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się szerokoowalnymi, błyszczącymi i mięsistymi, zazwyczaj zielonymi liśćmi. W uprawie występują też odmiany peperomii tępolistnej, które wyróżniają się jasnymi obrzeżeniami na liściach (peperomia obtusifolia ‘Variegata’).

Peperomia magnoliolistna (Peperomia magnoliifolia)

Peperomia magnoliolistna wyróżnia się dużymi, gładkimi i lekko mięsistymi liśćmi przypominającymi liście magnolii. U starszych roślin łodygi – z początku wyprostowane – zaczynają się uginać do dołu. Ta odmiana peperomii jest średniej wielkości – osiąga do maksymalnie 40 centymetrów wysokości. Peperomia magnoliolistna często mylona jest z peperomią tępolistną – ma jednak więcej liści oraz różni się pokrojem (jest on bardziej wyprostowany). Warto wiedzieć, że w uprawie doniczkowej spotyka się odmiany peperomii magnoliolistnej o różnych barwach liści.

Peperomia sandersii (peperomia srebrzysta)

Peperomia sanderii, znana również jako peperomia srebrzysta lub peperomia watermelon, wyróżnia się charakterystycznym, mięsistymi, ostro zakończonymi i szerokoowalnymi liśćmi ze srebrzystymi paskami przypominającymi wyglądem skórkę arbuza. Jest to jedna z najbardziej dekoracyjnych gatunków peperomii. Jest rozłożysta i dorasta do 20-30 centymetrów wysokości.

Peperomia kluzjolistna (Peperomia clusiifolia)

Peperomia kluzjolistna ma duże liście z czerwonymi lub różowymi obrzeżami. Ten gatunek peperomii jest krzaczasta i dorasta do 30-40 centymetrów wysokości.

Peperomia graveolens

Peperomia graveolens to gatunek o liściach, które są zielone na wierzchu i czerwone od spodu. Jest to roślina kompaktowa, która dorasta do 20 centymetrów.

Peperomia ferreyrae

Peperomia ferreyrae charakteryzuje się długimi, wąskimi, jasnozielonymi liśćmi. Dorasta do 20-25 centymetrów wysokości.

Jakie warunki lubi peperomia?

Peperomia srebrzysta doniczka
Peperomia preferuje przede wszystkim jasne stanowisko oraz przepuszczalne podłoże

Peperomia preferuje jasne stanowisko. Ważne jest jednak, aby światło było rozproszone z uwagi na to, że bezpośrednie nasłonecznienie może prowadzić do poparzeń liści. Przyjmuje się więc, że najlepszym miejscem dla pieprzówki będzie parapet okna wschodniego lub ewentualnie okna zachodniego. Natomiast w zimie, gdy ilość naturalnego światła jest mniejsza, a roślina znajduje się w ciemnym pomieszczeniu, to warto przenieść doniczkę bliżej okna lub użyć sztucznego oświetlenia.

Uwaga: Peperomia preferuje wilgotne powietrze, dlatego też doniczkę często ustawia się w kuchni.

Peperomia dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, czyli między 18 a 24 stopniami Celsjusza. Warto jednak wiedzieć, że roślina nie lubi nagłych skosów temperatury ani przeciągów, dlatego należy unikać stawiania jej w pobliżu drzwi wejściowych. W okresie zimy temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza – zwłaszcza peperomia argyreia należy do grona roślin ciepłolubnych i źle toleruje temperaturę powietrza spadającą poniżej 16 stopni Celsjusza. 

Co więcej, peperomia dobrze radzi sobie w umiarkowanej wilgotności powietrza. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to roślina tropikalna, to zwłaszcza w okresie grzewczym będzie preferować zwiększoną wilgotność powietrza. Jeżeli w pomieszczeniu panuje suche powietrze, to możemy zastosować nawilżacze powietrza, umieścić doniczkę z pieprzówką na podłożu (np. tacy) wypełnionym wilgotnymi kamyczkami. Unikajmy natomiast zraszania liści peperomii wodą, ponieważ może doprowadzić to do rozwoju chorób grzybowych.

Jak podlewać peperomię?

Peperomia jest rośliną doniczkową, która źle znosi nadmierne podlewanie – zbyt mokra ziemia może prowadzić do gnicia korzeni. Przed podlaniem pieprzówki warto więc sprawdzić, czy górna warstwa jej podłoża (na głębokości 2-3 centymetrów) jest sucha. W sytuacji, gdy gleba nadal jest wilgotna, to należy wstrzymać się z podlewaniem. Woda, którą podlewamy peperomię, powinna mieć temperaturę pokojową. Powinna być również bezwapienna, zaleca się, aby woda kranowa odstała przez jeden dzień w temperaturze pokojowej. Wodę należy wlewać pod podstawkę, unikając moczenia zwłaszcza liści oraz łodyg pieprzówki. W momencie, gdy ziemia odpowiednio namoknie, to nadmiar wody z podstawki należy odlać.

Podlewanie należy ograniczyć zwłaszcza zimą, ponieważ w tym czasie roślina przechodzi w stan spoczynku. Zadbajmy również o swobodny odpływ wody z doniczki poprzez zapewnienie dobrego drenażu.

Uwaga: Peperomię należy podlewać rzadko. Przyjmuje się, że wiosną i latem wystarczy nawodnić ją raz w tygodniu, natomiast porą zimową – wystarczy ją podlać nawet raz na trzy tygodnie.

Peperomia najlepiej rośnie w lekkim, przepuszczalnym podłożu, które dobrze odprowadza wodę. Jaką ziemię wybrać? Mieszanka może składać się z torfu, perlitu oraz z kory sosnowej; można również użyć gotowego podłoża do roślin doniczkowych i wymieszać z dodatkami poprawiającymi drenaż. Unikać należy natomiast przede wszystkim gleb gliniastych.

Nawożenie peperomii

Przyjmuje się, że pieprzówka nie wymaga zbyt intensywnego nawożenia – w okresie wzrostu (raz w miesiącu, maksymalnie raz na dwa tygodnie wiosną oraz latem) wystarczy zastosować nawóz do roślin doniczkowych – zaleca się zwłaszcza nawóz płynny przeznaczony dla roślin doniczkowych. Jesienią nawożenie można ograniczyć, a zimą – całkowicie zaprzestać. 

Uwaga: Można zastosować organiczne nawozy w tym kompost w płynie. Unikajmy natomiast nawozów o wysokiej zawartości azotu, ponieważ ten składnik wpływa na wzrost liści kosztem kwitnienia.

Kiedy przesadzać pieprzówkę?

Pieprzówka nie wymaga częstego przesadzania. Zaleca się, aby zmieniać doniczkę w momencie, gdy przestają się w niej mieścić korzenie, czyli co 2-3 lata. Najlepszy czas na przesadzanie to wiosna, kiedy roślina zaczyna rosnąć. Nowa doniczka powinna być większa o maksymalnie 3 centymetry od poprzedniej.

Jak rozmnażać peperomię?

null
Peperomia caperata 'Rosso'

Peperomię można rozmnażać przez sadzonki liściowe lub pędowe, przy czym najlepszym czasem na rozmnażanie jest wiosna lub lato. W tym celu należy delikatnie odciąć liść lub pęd z 2-3 węzłami. Sadzonkę umieszcza się w wilgotnym podłożu (lub w wodzie). Po ukorzenieniu można przesadzić sadzonkę do doniczki z przepuszczalny podłożem o pH lekko kwaśnym. Warto stworzyć mieszankę ziemi kompostowej z ziemią ogrodową oraz torfem, zachowując proporcje 4:2:1. Do rozmnażania nada się również klasyczna ziemia do kwiatów doniczkowych. Na dnie doniczki należy zastosować warstwę drenażową z keramzytu lub z drobnych kamyczków.

Jakie są choroby i szkodniki peperomii?

Peperomia najczęściej boryka się ze zgnilizną korzeni oraz z plamistością liści. Może jej zagrażać również atak szkodnika owadziego, jakim jest misecznik cytrusowiec.

Uwaga: Wiotkie łodygi oraz mało rozwinięte liście peperomii mogą wskazywać na to, że roślina została umieszczona w nieodpowiednim miejscu – ma zapewnioną zbyt małą ilość światła. Te objawy mogą nasilać się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Zgnilizna korzeni pieprzówki

Zgnilizna korzeni i podstawy pędów jest jedną z częstych chorób, która może dotknąć peperomię. Jest wywoływana przez grzyby, które rozwijają się w warunkach nadmiernej wilgoci. Objawy zgnilizny korzeni peperomii to m.in.: osłabienie rośliny, żółknięcie liści, więdnięcie rośliny, gnijące, ciemne korzenie.

Tak jak wspominaliśmy, peperomia lubi umiarkowane podlewanie. Należy unikać nadmiernego podlewania i zawsze sprawdzać, czy gleba jest sucha przed kolejnym nawadnianiem. Powinniśmy również upewnić się, że doniczka ma odpowiednie otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać, a także wybierać dobrze przepuszczalne podłoże, które nie zatrzymuje nadmiaru wilgoci.

Jeśli zauważymy objawy zgnilizny korzeni, to peperomię należy wyjąć z doniczki, usunąć pogniłe korzenie i przesadzić roślinę do świeżego i dobrze przepuszczalnego podłoża. W przypadku ciężkiej infekcji można zastosować fungicydy, aby zwalczyć grzyby powodujące zgniliznę korzeni.

Plamistość liści peperomii

Kolejną chorobą grzybową jest plamistość liści peperomii, która objawia się obecnością ciemnych, wodnistych plam na liściach. Plamy mogą się powiększać i prowadzić do opadania liści. Aby zapobiec plamistości liści, unikajmy przede wszystkim zraszania liści, gdyż wilgotne są one bardziej podatne na infekcje grzybowe. Zapewnijmy również dobrą cyrkulację powietrza wokół rośliny, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

Zakażone liście należy usunąć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Misecznik cytrusowiec

Misecznik cytrusowiec (Coccus hesperidum) to szkodnik, który może zaatakować peperomię – jego larwy żerują na liściach (zwłaszcza od spodu i wzdłuż nerwów). Na atak tego szkodnika wskazują skorkowacenia blaszki liści.

Regularnie sprawdzajmy roślinę pod kątem obecności szkodników, zwłaszcza na spodniej stronie liści. Należy utrzymywać czystość w okolicy rośliny i usuwać martwe liście, które mogą przyciągać szkodniki. 

Uwaga: Misecznika cytrusowca możemy spróbować usunąć mechanicznie za pomocą wacika nasączonego alkoholem. W przypadku poważnej infestacji stosuje się natomiast insektycydy przeznaczone do zwalczania misecznika cytrusowca.

0 (0 opinii)