Porady

Czarny bez – praktyczny poradnik uprawy

0 (0 opinii)

Uprawa czarnego bzu nie jest trudna – krzew nie ma dużych wymagań i można uprawiać go na niemal każdym rodzaju gleby. W celu obfitego kwitnięcia i owocowania należy zapewnić roślinie ciepłe, słoneczne stanowisko i pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych: podlewaniu, cięciu i odżywianiu. Czarny bez jest bardzo popularny ze względu na dekoracyjne kwiaty i owoce, a do jego najpiękniejszych odmian należą m.in. ‘Aurea’, ‘Black Beauty’, ‘Eva’ czy ‘Laciniata’.

Czarny bez – co to za roślina?

Czarny bez (Sambucus nigra), nazywany także bzem pospolitym lub bzem dzikim, jest wysokim krzewem, który może przyjmować również formę małego drzewa. Dorasta do 7-10 metrów wysokości i charakteryzuje się białokremowymi, zebranymi w parasolowate baldachy kwiatami, koroną o kulistym, rozłożystym pokroju i pałąkowato wygiętymi pędami. Eliptyczne, ostro zakończone liście czarnego bzu składają się z kilku par mniejszych listków bocznych i większego liścia wierzchołkowego. Kora zaś ma jasnobrunatny kolor i cechuje się licznymi spękaniami. Swoją dekoracyjność czarny bez zawdzięcza nie tylko drobnym, rurkowatym kwiatom, ale także błyszczącym owocom w kolorze czarnym, których średnica wynosi ok. 8 milimetrów.

Sambucus nigra jest gatunkiem kosmopolitycznym o szerokim zasięgu występowania, łatwo dostosowującym się do różnych warunków. Zaliczany jest do grona tzw. roślin ruderalnych, rosnących spontanicznie na terenach pozbawionych roślinności pierwotnej na skutek działalności człowieka. W środowisku naturalnym jest rozsiewany przez ptactwo, dlatego możemy spotkać go na polach, łąkach, nieużytkach oraz w lasach.

W uprawie ogrodowej występuje w wielu odmianach, różniących się od siebie kolorem i kształtem liści czy wybarwieniem kwiatów.

Bez pospolity kwitnie na przełomie maja i czerwca, wypuszczając silnie pachnące kwiaty. Krzew może rosnąć na jednym stanowisku nawet 15 lat.

Czarny bez – wymagania i uprawa

Czarny bez uchodzi za roślinę łatwą w uprawie: toleruje zarówno półcień, jak i słoneczne stanowiska i nie ma szczególnych wymagań odnośnie podłoża. Najlepsze owocowanie osiągniemy sadząc dziki bez w ciepłym miejscu o dobrej ekspozycji na promienie słoneczne i w przepuszczalnej glebie próchniczej o umiarkowanej wilgotności i odczynie pH na poziomie 5,5-6,5, zasobnej w związki azotu i wapnia.

Rozmnażanie i sadzenie czarnego bzu

W celu rozmnożenia czarnego bzu należy w okresie zimowym lub letnim pobrać sadzonki o 5-6 oczkach, zwracając uwagę, by nie były one zdrewniałe. Sadzimy je do gruntu w ten sposób, by dwa oczka pozostawały na wierzchu.

W przypadku zakupu gotowych sadzonek należy zwrócić uwagę, by posiadały one specjalne etykiety zaświadczające, że pozyskano je z rozmnażanie wegetatywnego – to bardzo ważne, ponieważ jedynie tak uzyskane sadzonki naśladują cechy rośliny matecznej. 

Krzewy Sambucus nigra powinny charakteryzować się dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i mieć wysokość ok 65-80 centymetrów. Wybierając odpowiednie sadzonki musimy upewnić się, że są one zdrowe i wolne od szkodników.

Bez pospolity kwitnie na przełomie maja i czerwca, wypuszczając silnie pachnące kwiaty
Bez pospolity kwitnie na przełomie maja i czerwca, wypuszczając silnie pachnące kwiaty

Dostępne w sprzedaży sadzonki czarnego bzu dostępne są w dwóch formach: 

  • sadzonki o odkrytych korzeniach – wymagające zabezpieczenia podczas transportu; ich sadzenie powinno odbyć się jak najszybciej po zakupie,
  • sadzonki doniczkowe – przeznaczone do sadzenia przez cały okres wegetatywny czarnego bzu. 

Sambucus nigra nadaje się do sadzenia zarówno wiosną, jak i jesienią. Rośliny umieszcza się w dołkach wykopanych na wyznaczonych wcześniej rzędach, zachowując ok. 4-metrowe odległości od pojedynczych sadzonek. Przed sadzeniem warto wzbogacić podłoże o obornik lub kompost. Jeden krzew bzu czarnego, by prawidłowo się rozwijać, wymaga obszaru działki o powierzchni ok. 4-6 m2. Świeżo posadzone krzewy należy obficie podlać. Odpowiednio pielęgnowane powinny osiągnąć wysokość ok. 1 metra w pierwszym roku od ich posadzenia. 

Czarny bez nie rozwija się prawidłowo w towarzystwie innych krzewów, dlatego musimy zapewnić mu wolną przestrzeń, by mógł swobodnie pobierać z podłoża wodę i składniki mineralne.

Czarny bez – kwitnienie i owocowanie

Kwitnienie czarnego bzu przypada na przełom maja i czerwca, kiedy to krzew jest najbardziej dekoracyjny – pokrywa się pięknymi, białokremowymi kwiatkami, zebranymi w kwiatostany o średnicy ok. 20 centymetrów. Zarówno kwiaty, jak i dojrzewające na przełomie sierpnia/września owoce Sambucus nigra są cennym surowcem zielarskim. Zbiory kwiatów najlepiej przeprowadzać przed przekwitaniem, gdy są dobrze rozwinięte, najlepiej w ciepły, słoneczny dzień.

Musimy mieć na uwadze, że czarny bez jest trujący, dlatego nie należy spożywać jego kwiatów i owoców w surowej formie. Nadają się one do spożycia dopiero po obróbce termicznej.

Pielęgnacja czarnego bzu

Mimo łatwości w uprawie i dużej odporności na mróz, czarny bez wymaga odpowiedniej pielęgnacji, na którą składają się:

  • podlewanie – czarny bez wymaga stale umiarkowanie wilgotnego podłoża, dlatego nie możemy zapominać o jego regularnym nawadnianiu. W czasie upałów zalecane jest intensywne podlewanie i systematyczne kontrolowanie stanu gleby,
  • odchwaszczanie – krzew jest dość wrażliwy na zachwaszczenie. W celu ograniczenia rozwoju chwastów, należy zastosować ściółkowanie na rzędach, na których uprawiamy dziki bez. Zabieg ten dodatkowo zatrzyma wilgoć w podłożu, zahamowując jej parowanie,
  • cięcie – wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, należy usunąć martwe, nieowocujące pędy i wszystkie pędy, które mają więcej, niż 3 lata oraz pozbyć się uszkodzonych gałęzi. Pozwoli nam to uzyskać gęste ulistnienie i poprawić ogólną kondycję krzewu. Warto również przycinać co kilka lat młodsze pędy, co zapewni krzewowi intensywne kwitnienie,
  • odżywianie – przed i po ustaniu kwitnienia czarny bez nawozimy za pomocą mieszanek wieloskładnikowych o dużej zawartości azotu i fosforu. Krzew toleruje nawozy organiczne.
Owoce czarnego bzu nadają się do spożycia dopiero po obróbce termicznej
Owoce czarnego bzu nadają się do spożycia dopiero po obróbce termicznej

Czarny bez jest silnie mrozoodporny, dlatego nie wymaga okrycia w okresie zimowym. Jest również odporny na zanieczyszczenia powietrza i choroby, choć zdarza się, że pada ofiarą mszyc. Jeśli uprawiamy go ze względu na owoce, nie należy zwalczać szkodników chemicznymi opryskami. W walce z mszycami pomocny może być oprysk z mieszanki wody i octu.

Odmiany czarnego bzu

Popularnymi, pięknie prezentującymi się odmianami do uprawy ogrodowej są m.in. :

  • ‘Aurea’ – bardzo dekoracyjny krzew, charakteryzujący się złotawymi liśćmi, białokredowymi kwiatami i wyprostowanym pokrojem. Osiąga średnio 3 metry wysokości, 
  • ‘Black Beauty’ – odmiana cechująca się ciemnobordowym zabarwieniem liści i pięknymi, różowymi kwiatami. Tak jak ‘Aurea’ dorasta do 3 metrów wysokości,
  • ‘Eva’ – swoją dekoracyjność zawdzięcza niezwykłym, mocno wyciętym liściom, których barwa jest niemal czarna. Kwiaty tej odmiany występują w kolorze biało-różowym. Średnia wysokość krzewu to 4 metry,
  • ‘Sampo’ – odmiana wyróżniająca się większymi w stosunku do innych odmian owocami. Charakteryzuje się białymi kwiatami i wyprostowanym pokrojem. Krzew osiąga do 4 metrów wysokości, 
  • ‘Aureomarginata’ – uroku tej odmianie czarnego bzu dodają bardzo dekoracyjne, dwubarwne liście – zielone z żółtą obwódką. Kwiaty ‘Aureomarginata’ występują w kolorze białym, a średnia wysokość krzewu wynosi 2-3 metry, 
  • ‘Laciniata’ – odmiana cechująca się postrzępionymi liśćmi i dekoracyjnymi, białokremowymi kwiatami. Krzew ma krzaczasty, wyprostowany pokrój i osiąga ok. 3 metry wysokości,
  • ‘Pulverulenta’ – wyjątkową dekoracyjność zawdzięcza wielobarwnym, nakrapianym liściom. Kwiaty tej odmiany mają kremowobiałą barwę, a pokrój krzewu jest nieregularny i wyprostowany.
0 (0 opinii)