Porady

Azalia japońska – kiedy kwitnie? Kiedy ją przycinać i jak o nią dbać?

0 (0 opinii)

Okres kwitnienia azalii japońskiej przypada w maju, kiedy to roślina wydaje piękne kwiaty, które w zależności od odmiany występują w kolorze białym, różowym, fioletowym i czerwonym oraz ich odcieniach. Zaleca się sadzenie rośliny od kwietnia do połowy lipca. Aby zapewnić azalii japońskiej zdrowy wzrost, należy zadbać o odpowiednie dla niej warunki i pielęgnację, zwracając szczególną uwagę na przycinanie krzewu.

Azalia japońska –  jak wygląda i kiedy kwitnie?

Azalia japońska, znana też jako różanecznik japoński lub rododendron japoński (Rhododendron japonicum), to niski, wolno rosnący, kępiasty krzew z grupy roślin zwanych „pół wiecznie zielonymi”, z rodziny wrzosowatych.  W korzystnych warunkach roślina jest w stanie osiągnąć 100 centymetrów wysokości w ciągu 10 lat, jednak zdecydowana większość odmian to krzewy karłowe, dosięgające średnio 30 centymetrów. Swoim kształtem przypominają gęstą, spłaszczoną kulę, o większej szerokości, niż wysokości.

Charakteryzują się drobnymi, półzimozielonymi, lancetowatymi liśćmi, które pokryte są delikatnymi włoskami. Zależnie od odmiany, zmieniają one kolor w okresie jesiennym na barwy od żółtej do ciemnopurpurowej.

Azalia japońska kwitnie w maju, pokrywając się uroczymi kwiatkami. Czas kwitnienia pojedynczego krzewu wynosi średnio 2-3 tygodnie.  

Odmiany azalii japońskiej

Do najbardziej popularnych odmian azalii japońskiej należą:

  • azalia japońska ‘Kermesina’ – charakteryzuje się czerwonymi kwiatami i osiąga 100 centymetrów wysokości,
  • azalia japońska ‘Eisprinzessin’ – odmiana kwitnąca na biało; osiąga 30 centymetrów wysokości,
  • azalia japońska ‘Maruschka’ – jej kwiaty są czerwone, odmiana dorasta do 40 centymetrów wysokości,
  • azalia japońska ‘Babuschka’ – cechuje się kwiatami w kolorze różowym i osiąga średnio 30 centymetrów wysokości.

Azalie japońskie doskonale komponują się z innymi roślinami wrzosowatymi.

Jak dbać o azalię japońską?


Odpowiednie stanowisko i podłoże

Aby azalia japońska obficie kwitła i zdrowo rosła, należy zapewnić jej słoneczne lub półcieniste stanowisko osłonięte od wiatru. Krzew preferuje przepuszczalną, żyzną glebę o kwaśnym odczynie (3,5-4,5 pH) i umiarkowanej wilgotności. Przed sadzeniem azalii japońskiej gleba musi zostać właściwie przygotowana: odchwaszczona i przekopana; należy wykopać w niej dół o głębokości 50 centymetrów i średnicy ok. 100 centymetrów, a następnie wypełnić powstałą dziurę mieszanką kory drzew iglastych i torfu lub gotową mieszankę podłoża do azalii.  Jeśli po sprawdzeniu poziomu pH gleby okaże się, że nie jest ona wystarczająco kwaśna, możemy użyć dodatkowo nawozów zakwaszających, takich jak siarczan amonu lub siarczan potasu.

Nawodnienie

Przed posadzeniem krzewu należy nasączyć wodą bryłę korzeniową i zwrócić uwagę na wilgotność gleby. Azalia japońska preferuje umiarkowaną wilgoć, dlatego należy dodatkowo podlewać ją w okresie letnim, kiedy gleba narażona jest na wysychanie. Podobnie należy postępować w przypadku, gdy wybraliśmy dla naszego krzewu stanowisko słoneczne.

Przycinanie

Azalię japońską zaleca się przycinać ok. 2 tygodnie po przekwitnięciu – pozostawia się wtedy ok. pół centymetra pędów krzewu, a resztę odcina. Pozwala to roślinie na regenerację, która gwarantuje kolejne owocne kwitnienie. 

Nawożenie 

Krzewy azalii japońskiej nawozi się preparatami o kwaśnym odczynie, które zawierają w swoim składzie fosfor oraz potas. Pierwsze nawożenie wykonuje się na początku okresu wegetacji krzewu, co pobudza go do procesu kwitnienia. Kolejne stosuje się w drugiej połowie/pod koniec sierpnia – można użyć do tego celu dedykowanych nawozów jesiennych do różaneczników. Pozwoli to azalii japońskiej w zawiązaniu pąków na kolejny sezon.

Ściółkowanie

Ważnym elementem pielęgnacji azalii japońskiej jest także ściółkowanie gleby korą np. sosnową, co chroni system korzeniowy krzewu przed zachwaszczeniem, szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych oraz parowaniem wody z gleby. Optymalna grubość warstwy ściółki to ok. 10-15 centymetrów.

Zimowanie 

Azalia japońska jest dość delikatna, dlatego wymaga odpowiedniego osłonięcia przed mrozem, np. za pomocą gałązek drzew iglastych, agrowłókniny lub siatki cieniującej. Należy zadbać także o ochronę korzeni – regularne podlewanie w okresie zimowym pozwoli nam zapobiec ich wysychaniu oraz zabezpieczyć je przed negatywnym działaniem ujemnych temperatur.

Choroby azalii japońskiej

Nieodpowiednia uprawa może doprowadzić do występowania chorób azalii japońskiej; groźne dla krzewów są także szkodniki. Ważne jest szybkie rozpoznanie pierwszych objawów poszczególnych przypadłości, co może uratować roślinę przed nieodwracalnym uszkodzeniem:

  • fytoftoroza azalii – jest jedną z najbardziej szkodliwych chorób azalii japońskiej. Za jej rozwój odpowiadają grzyby glebowe Phytophthora, porażające korzenie włośnikowe krzewu, które są odpowiedzialne za pobieranie wody z gleby. Fytoftoroza rozprzestrzenia się przez zakażoną glebę oraz wodę i dostaje się do azalii przez uszkodzenia szyjki korzeniowej i rany.  Intensyfikacji choroby sprzyja zbyt duża wilgotność podłoża i wysokie temperatury. Fytoftoroza jest zabójcza dla krzewów: doprowadza do obumarcia całej rośliny, której nie da się już uratować,
  • mączniak prawdziwy azalii – to choroba grzybowa powodowana przez Microsphaera penicillata, której pierwsze objawy pojawiają się w miesiącach letnich. Na liściach azalii japońskiej zarażonych mączniakiem pojawiają się wtedy nieregularne plamy w kolorze białym, które pokryte są charakterystycznym, mącznym nalotem. Z czasem robią się one coraz większe i obejmują całą blaszkę liściową. Porażone tkanki rośliny zaczynają czarnieć i obumierają, spowalniając rozkwit krzewu. Do rozwoju  tej choroby przyczyniać się może zbyt intensywne nawożenie azalii japońskiej azotem, sadzenie krzewów bez zachowania odpowiedniego odstępu oraz ciepłe, wilgotne powietrze,
  • mszyca azaliowa – mszyce azaliowe to niewielkie owady o długości ok. 2 milimetrów, które żerują na azaliach japońskich od wiosny do jesieni, atakując pąki kwiatowe, zielone pędy oraz spody liści i wysysając z nich soki. Wzrost osłabionych przez szkodniki krzewów jest zahamowany, kwitnienie osłabione, a jego liście, pędy i kwiaty – zdeformowane i uszkodzone. W trakcie żerowania mszyce wydzielają lepką rosę miodową, która sprzyja rozwojowi grzybów sadzakowych, które ograniczają wymianę gazową i utrudniają proces fotosyntezy. W momencie zauważenia mszyc należy zastosować oprysk,
  • opuchlak truskawkowiec – opuchlaki truskawkowce to małe chrząszcze, które pojawiają się na azalii japońskiej w maju i czerwcu. Żerują nocą, wygryzając na brzegach liści dziury i niszcząc pąki. Larwy chrząszczy niszczą system korzeniowy, a zaatakowany przez nie krzew powoli więdnie i obumiera. Do zwalczania larw stosuje się doglebowe środki biologiczne.
0 (0 opinii)