Warzywa łatwe w uprawie
Zakładając po raz pierwszy ogródek warzywny, warto wybrać warzywa łatwe w uprawie, które nawet początkującemu ogrodnikowi przyniosą zadowalające plony. Amatorów zdrowych warzyw przed założeniem własnego ogródka często powstrzymuje obawa, że zbiór będzie niewspółmierny do włożonego wysiłku.
Póki nie nabierzemy doświadczenia w uprawie roślin, warto wybrać warzywa, które nie mają dużych wymagań i nie potrzebują pracochłonnej pielęgnacji. Wbrew pozorom uprawa warzyw nie wymaga dużych zagonów. Wystarczy kilka niewielkich grządek w ogródku przydomowym, aby cieszyć się potrawami ze świeżych warzyw. Najlepsze będą odmiany, które wytrzymają błędy popełniane przez niedoświadczonych ogrodników i mimo tego dadzą dobre zbiory. Warto wybrać rośliny, które szybko rosną. Praca włożona w ich pielęgnację zostanie wówczas szybko nagrodzona zbiorami. Do warzyw łatwych w uprawie należą m.in.: sałata, rzodkiewka, szczypiorek, koperek, marchew, pietruszka, ogórek.
Warzywa sałatkowe
Szybki zbiór i satysfakcję początkującym ogrodnikom sprawią warzywa liściaste do sałatek: sałata, rukola, roszponka, koper ogrodowy, szpinak. Warzywa te rosną szybko i można je wysiać z nasion.
Sałatę można sadzić lub wysiewać w każdym terminie. Zaczynamy wczesną wiosną. Sałata rośnie tak szybko, że nadaje się na wypełnienie przerw pomiędzy innymi warzywami. Lubi podłoże piaszczyste zasilane obornikiem.
Sałata nie ma zbyt wielkich wymagań związanych z lokalizacją. Dobrze rośnie zarówno w miejscu nasłonecznionym, jak i zacienionym. Jednak podczas upałów lepiej osłonić ją od słońca.
Sałata jest rośliną jednoroczną o krótkim okresie wegetacji. Dlatego lepsze jest stopniowe wysiewanie i stopniowy zbiór. Dzięki temu świeżą sałatę można zbierać przez cały sezon.
Sałata wzrasta po 4-8 tygodniach od wysiania. Wtedy zbieramy liście. Rośliny odbijają i następny zbiór jest możliwy już po kolejnych 8 tygodniach. W podobny sposób uprawiamy rożne odmiany sałaty oraz rośliny sałatkowe, jak rukola, endywia i roszponka.
Początkującym ogrodnikom poleca się odmiany warzyw, które gwarantują dobre zbiory. Warto wybrać rośliny, które szybko rosną. Praca włożona w ich pielęgnację zostanie wówczas szybko nagrodzona.
Do łatwych w uprawie roślin liściastych należy również szpinak, który osiąga plony 6-8 tygodni po wysianiu. Szpinak lubi gleby cięższe, piaszczysto-gliniaste oraz stanowiska nasłonecznione.
Koper ogrodowy jest jedną z najbardziej popularnych roślin w ogródkach przydomowych. Dzieje się tak ze względu na łatwość jego uprawy oraz liczne zastosowania. Młody koper króluje w kuchni jako dodatek do zup i sałatek, zaś dojrzały koper jest niezbędnym składnikiem do kiszenia ogórków.
Koper nie ma dużych wymagań, co do warunków uprawy. Lubi ziemie żyzne i dobrze spulchnione oraz stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru.
Koper jest wysiewany z nasion od wiosny do jesieni. Jego liście można zbierać już po 4 tygodniach od zasiania i następnie przez cały czas jego wzrostu.
Rzodkiewka, cebula, ogórek
Do łatwych w uprawie roślin należy również rzodkiewka. Rzodkiewkę wysiewamy z nasion począwszy od marca. Jest rośliną szybko rosnącą; pierwsze plony uzyskamy już po 4 tygodniach. Aby mieć stałe zbiory, warto wysiewać rzodkiewkę ratami, co kilkanaście dni. Wymaga ona regularnego podlewania i spulchniania ziemi. Lubi dużo światła i chłodne temperatury.
Rośliną popularną w ogródkach przydomowych jest również cebula. Najłatwiej rozmnażać ją nie z nasion, lecz z dymki. Wiosną kupujemy w sklepie ogrodniczym cebulki gotowe do zasadzenia. Warto pamiętać, że cebula nie uda się na glebie zakwaszonej i podmokłej.
Koper ogrodowy jest jedną z najbardziej popularnych roślin. Nie ma dużych wymagań, co do warunków uprawy. Jest wysiewany od wiosny do jesieni. Liście można odrywać przez cały czas jego wzrostu.
Łatwą w uprawie rośliną jest również szczypiorek, który rozmnaża się z nasion lub z rozsady. Jest rośliną wieloletnią. Nie ma wielkich wymagań, co do gleby i stanowiska. Uda się zarówno na słońcu, jak i w półcieniu. Na zbiór szczypiorku wysianego z nasion trzeba jednak poczekać do następnego roku.
Ogrodnicy, szczególnie początkujący, cenią sobie ogórki, jako warzywa szybko rosnące. Są rozmnażane z nasion lub rozsady. Ogórki wymagają obfitego podlewania i mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, ale rosną szybko i wydają bogaty plon.
Cukinia, marchew, fasola
Nieco większe wymagania, lecz równie szybki wzrost ma cukinia, która również uda się w ogródku przydomowym. Cukinia nie posiada dużych wymagań glebowych, ale lubi ciepło, nasłonecznienie i obfite podlewanie (sprawdź jakie przetwory można przygotować z cukinii).
Do warzyw o długim okresie wegetacji, które sprawią satysfakcje początkującym ogrodnikom, należą fasola szparagowa i marchew. Fasolę szparagową warto wysiewać z nasion w odstępach co 10 dni, aby regularnie zbierać plony. Fasola rośnie szybko i daje obfite plony. Wymaga jednak regularnego nawożenia i nawadniania. Marchew nie ma dużych wymagań glebowych ani temperaturowych. Lubi stanowiska przewiewne. Jest rozmnażana z nasion.
Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z ogródkiem warzywnym, warto wybrać wyżej wymienione warzywa. Wybór szybko rosnących i łatwych w uprawie roślin da nam dużo radości i świeżych zbiorów na stole.
Rośliny warto wysiewać stopniowo. W ten sposób szybko uzyskamy zbiory roślin wcześniej wysianych. Większość z nich wymaga niewiele miejsca w ogrodzie. Grządki warto zaplanować w miejscu nasłonecznionym i blisko domu, a glebę odpowiednio przygotować - na przykład jesienią nawieźć przy pomocy obornika.
Komentarze