Porady

Kwiaty ogrodowe – łatwe w uprawie

4,5 (19 opinii)

Popularne powiedzenie „piękno wymaga ofiar” w pełni może być odniesione również do ogrodu. Aby ogród kwiatowy stał się naprawdę piękny, jego właściciele nierzadko poświęcają mu swoje siły, czas i pieniądze. A co mają począć ci, którym brakuje czasu albo doświadczenia, ale również tęsknią za pięknem? Przyjemnie jest odpoczywać pośród barwnych kwietników - ale czy za cenę tytanicznych wysiłków?

Jakie kwiaty ogrodowe są łatwe w uprawie?

Popularne powiedzenie „piękno wymaga ofiar” w pełni może być odniesione również do ogrodu. Aby ogród kwiatowy stał się naprawdę piękny, jego właściciele nierzadko poświęcają mu swoje siły, czas i pieniądze. A co mają począć ci, którym brakuje czasu albo doświadczenia, ale również tęsknią za pięknem? Przyjemnie jest odpoczywać pośród barwnych kwietników - ale czy za cenę tytanicznych wysiłków?

Wybór kwiatów do ogrodu jest bardzo ważnym etapem, ponieważ od ich gatunkowej różnorodności zależy wygląd całego otoczenia domu, jak i ilość czasu potrzebnego do ich pielęgnacji.

Niekoniecznie! Wprawdzie całkiem bez pracy się nie obejdzie, ale ozdobić swoją działkę kwiatami łatwymi w uprawie, bez specjalnych wymagań, z pewnością można. A jeśli uda się prawidłowo dobrać rośliny, można spełnić swoje marzenie i cieszyć się urodą ogrodu od wiosny do późnej jesieni bez szczególnych ofiar i poświęceń. Wybór kwiatów do ogrodu jest bardzo ważnym etapem, ponieważ od ich gatunkowej różnorodności zależy wygląd całego otoczenia domu, jak i ilość czasu potrzebnego do ich pielęgnacji. No i oczywiście nastrój gospodarzy i gości zwiedzających ogród.

Na początek nie należy angażować się w skomplikowaną uprawę roślin egzotycznych. Lepiej wybrać kilka gatunków efektownych, ale łatwych w uprawie przedstawicieli flory. 

Ogród łatwy w uprawie musi być dobrze zaplanowany już w momencie jego zakładania
Ogród łatwy w uprawie musi być dobrze zaplanowany już w momencie jego zakładania

Które gatunki są najłatwiejsze w uprawie?

  • Aksamitki: Nie mają dużych wymagań, co do gleby i warunków atmosferycznych. Wesołe żółte i pomarańczowe kwiaty potrzebują tylko dobrze nasłonecznionego miejsca. Może to być wąska rabatka wzdłuż ścieżki, kępa na trawniku, albo zawieszone na ścianie pojemniki. Jasne, jednobarwne aksamitki efektownie wyglądają w otoczeniu roślin z dekoracyjnymi liśćmi, na przykład na tle funkii.
  • Nasturcja: Na lekko zacienione fragmenty ogrodu doskonale nadaje się kochająca swobodę nasturcja. Szybko rozrasta się, dlatego aby ograniczyć jej zasięg, należy sadzić nasturcję w doniczce albo pojemniku. Żółte, pomarańczowe albo czerwone kwiaty zdobią gród od czerwca do września.
  • Nagietek: Żółte i pomarańczowe kwiaty o wielu odmianach – pełne, chryzantemowe, pojedyncze – rozwijają się od lipca do października. Wymagają tylko słonecznego miejsca i wilgoci. Można je polecić bardzo zapracowanym ogrodnikom, ponieważ raz wsiane potrafią później same się rozsiewać.
  • Bratki: Są mało wymagające, mogą rosnąć zarówno na słońcu, jak i w ocienieniu. Tworzą barwne dywaniki kwiatów od wczesnej wiosny do czerwca.
  • Wilec: Bardzo dekoracyjne kielichowate kwiaty widoczne są z daleka. Purpurowe, niebieskie, dwu- i trójbarwne kwiaty mogą być ozdobą ściany domu. Jako szybko rosnące pnącze, z łatwością wspina się po wszelkich podporach i może wejść na ławkę, drzewo, róg domu.
  • Piwonia: Jeśli ktoś nie chce każdego roku zmieniać wyglądu rabaty i przesadzać roślin z miejsca na miejsce, powinien posadzić piwonie. Mogą rosnąć na tym samym miejscu przez 15 i więcej lat. Tworzą białe, różowe, czerwone w różnych odcieniach albo żółte, pięknie pachnące bukiety.
Piwonia jest jednym z gatunków bardzo łatwych w uprawie
Piwonia jest jednym z gatunków bardzo łatwych w uprawie

Niepopularne, ale bardzo łatwe w uprawie kwiaty?

Warto też zwrócić uwagę na mniej znane, ale równie bezproblemowe w uprawie rośliny ozdobne.

  • Przywrotnik (Alchemilla) – roślina okrywowa, tworzy tło dla innych roślin, obwódki rabat kwiatowych, wypełnia luki miedzy drzewami.
  • Bodziszek (Geranium) – piękna i prosta roślina o wielu odmianach. Kwitnie biało, różowo oraz w różnych odcieniach błękitu.
  • Kokoryczka (Polygonatum) – filigranowa mistrzyni cienia. Odporna na mróz, nie wymaga żadnej pielęgnacji.
  • Kosaciec (Iris) – efektowne niebieskie kwiaty mogą się pojawić wiosną w każdym miejscu ogrodu – na skraju oczka wodnego, na trawniku, na łące.
  • Tawułka (Astilbe) – kolory biały, czerwony i różowy w cienistych zakątkach ogrodu. Jedno, czego ta roślina wymaga, to wilgotne podłoże. Rośnie wtedy bez problemu w każdym miejscu.
  • Aster amerykański (Aster novae-angliae) – absolutnie łatwy w uprawie; w przeciwieństwie do innych astrów, bez żadnych zabiegów tworzy jesienne barwne fajerwerki.
  • Bambus kępowy (Fargesia) – przykład na to, że istnieją również bambusy mrozoodporne i w dodatku nietworzące podziemnych rozłogów. Wystarczy im lekko wilgotna gleba. Można je przycinać, ale nie koniecznie.
  • Bluszcz (Hedera helix) – numer jeden na liście najłatwiejszych w uprawie roślin ogrodowych. Nie istnieją dla niego złe stanowiska. Rośnie w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Pokrywa zielenią altanki, pnie drzew, fasady domów.
Bluszcz to najłatwiejsza w uprawie roślina ogrodowa
Bluszcz to najłatwiejsza w uprawie roślina ogrodowa

Jak zaplanować łatwy w uprawie ogród?

Im łatwiejszy w uprawie powstanie ogród, tym więcej czasu pozostanie potem na delektowanie się nim i na marzenia. Ogród oznacza zwykle mnóstwo pracy. Nie każdy ma jednak tyle wolnego czasu, aby intensywnie zajmować się kawałkiem działki. Nie musi to wcale oznaczać, że trzeba od razu rezygnować z pięknego, harmonijnego i wypielęgnowanego ogrodu. Zaplanowanie łatwego w utrzymaniu ogrodu jest wykonalne i długoterminowo oszczędza czas i pieniądze. A co najważniejsze: ma się więcej radości z posiadania ogrodu i mniej pracy!

Oczywiście, taki ogród sam nie powstanie. Aby w przyszłości oszczędzić sobie wielu pracochłonnych zabiegów, trzeba włożyć nieco wysiłku na etapie planowania. Solidne przygotowanie, od wykonania planów do założenia ogrodu, wiąże się z pracą i określonymi kosztami. Na końcu widać jednak efekt: łatwy w uprawie ogród.

Najważniejsze w tym wszystkim są dwie sprawy:

Bez względu na to, jak ostatecznie zostanie zagospodarowany grunt, warto wziąć pod uwagę kilka rad. Mają one na celu przybliżenie realizacji ogrodu łatwego w uprawie.

Byliny w ogrodzie – to połowa sukcesu?

Gęste dywany roślin wieloletnich mogą przybierać najróżniejszy wygląd. Raz tworzą je drobne i pogmatwane kwiaty, a raz duże i zwarte z grubymi, zielonymi liśćmi. Byliny zachowują się generalnie, jak chwasty. Nie drewnieją i mogą przez wiele lat wypuszczać coraz to nowe pędy.

Byliny, które kwitną szczególnie długo, to: jeżówka, driakiew, nachyłek, dzielżan, przywrotnik albo bodziszek. Do długowiecznych bylin, przez długie lata pięknie zdobiących ogród należą: piwonia, liliowiec, funkia, parzydło leśne.

Byliny są kwiatami kwitnącymi szczególnie długo
Byliny są kwiatami kwitnącymi szczególnie długo

Drzewa ozdobne – rośliny najłatwiejsze w uprawie

Ogólnie biorąc, drzewa wszystkich gatunków należą do najmniej pracochłonnych roślin. Przynajmniej te, których nie trzeba przycinać. Należą do nich m.in.: klon japoński, klon palmowy, magnolia, jabłoń, wiśnia, kulista robinia akacjowa 'Umbraculifera' albo surmia bignoniowa uprawiana również w Polsce.

Poza roślinami, w skład ogrodu wchodzą także ścieżki, ogrodzenie, a także meble ogrodowe. Te elementy również wymagają większej lub mniejszej opieki. Aby poświęcać im w przyszłości jak najmniej czasu, trzeba zadbać o ich właściwy wybór. Ogrodzenie powinno być odporne na korozję, meble – na różne warunki pogodowe, ścieżki ogrodowe – na zarastanie przez chwasty.

Które kwiaty jednoroczne są łatwe w uprawie?

Większość kwiatów ogrodowych to rośliny jednoroczne. Wysiane wczesną wiosną, kwitną kilka tygodni później, wytwarzają nasiona i zamierają. Ich nasiona są zadziwiająco odporne na mróz. Jeśli przekwitające rośliny nie zostaną z ogrodu usunięte i nasiona dojrzeją, potrafią przetrwać zimę w gruncie i w następnym roku ponownie odrodzić się z samosiewu.

Kwiaty jednoroczne mają wszechstronne zastosowanie: w doniczkach i skrzynkach, jako uzupełnienie na rabatach bylin, tło dla róż, jako kwiaty cięte albo pnące na płotach i ogrodowych osłonach. Wybór jest ogromny, jednak na początku dobrze jest ograniczyć się do gatunków łatwych w uprawie.

Jeśli przekwitające rośliny nie zostaną z ogrodu usunięte i nasiona dojrzeją, potrafią przetrwać zimę w gruncie i w następnym roku ponownie odrodzić się z samosiewu.

Oprócz kwiatów naprawdę jednorocznych, istnieje wiele roślin uważanych za jednoroczne, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych giną po pierwszych przymrozkach. Do takich należy na przykład heliotrop (Heliotrop arborescens) – efektowna bylina, która przezimuje jedynie w pomieszczeniu.

Heliotrop jest rośliną, która nie przetrzyma zimy na dworzu
Heliotrop jest rośliną, która nie przetrzyma zimy na dworzu

Zdecydowana większość kwiatów jednorocznych lubi stanowiska dobrze nasłonecznione. Jeśli nawet roślina toleruje półcień, to cierpi na tym intensywność jej kwitnienia. Zwłaszcza w skrzynkach i w doniczkach rośliny muszą być regularnie podlewane i nawożone. Lepiej jest nawozić częściej w małych dawkach, niż w dużych odstępach, ale obficie. Wyjątkiem jest nasturcja, która na zbyt dobre zaopatrzenie w składniki pokarmowe reaguje wzmożonym wzrostem liści, ale nie kwiatów. Siewki kwiatów jednorocznych są często przysmakiem dla ślimaków, dlatego należy zwrócić uwagę na obecność tych szkodników w ogrodzie.

Jeśli nawet roślina toleruje półcień, to cierpi na tym intensywność jej kwitnienia. Zwłaszcza w skrzynkach i w doniczkach muszą być rośliny regularnie podlewane i nawożone.

Popularne kwiaty jednoroczne wysiewane wprost na rabaty, to m.in.: nasturcja, nagietek, groszek, maciejka, wilec, słonecznik, portulaka. Z rozsady natomiast uprawia się często: astry, cynie, aksamitki, begonię, niecierpka, szałwię, lobelię, lwią paszczę.

Które kwiaty wieloletnie są łatwe w uprawie?

Kwiaty są prawdziwą ozdobą każdego ogrodu, napełniają go jasnymi, czystymi kolorami. Każdy chciałby mieć piękny ogród, ale nie każdy może poświęcić mu zbyt wiele czasu. Z tego też względu kwiaty wieloletnie są niezastąpione. Raz posadzone w ogrodzie pozwalają na kilka lat zapomnieć o nowych nasadzeniach i przesadzeniach. Jedyny problem z wyborem kwiatów wieloletnich polega na tym, że kwitną one zwykle niezbyt długo – około dwóch-trzech tygodni. Potem kwiatostany usychają i pozostają mało dekoracyjne łodygi.

Dlatego też przy planowaniu kwiatowego ogrodu należy koniecznie dobierać rośliny tak, aby przekwitające egzemplarze były od razu przesłaniane przez inne, które zaczynają właśnie kwitnąć. W ten sposób specjalnego znaczenia nabiera wiedza o terminach kwitnienia poszczególnych gatunków. Tylko świadomie posadzone byliny będą przez cały sezon cieszyć oko zmieniającymi się, ale wciąż żywymi barwami.

Planowanie ogrodu trzeba poprzedzić wiedzą na temat kwitnienia poszczególnych gatunków
Planowanie ogrodu trzeba poprzedzić wiedzą na temat kwitnienia poszczególnych gatunków

Kiedy sadzić kwiaty wieloletnie?

  • Marzec/kwiecień: Kiedy inne kwiaty dopiero zaczynają wypuszczać liście, te zwiastuny wiosny już kwitną - krokusy, pierwiosnki, niezapominajki, szafirki. Nieco później rozwija swoje delikatne kwiaty sasanka (uprawiane są ogrodowe mieszańce). Pierwsze wiosenne kwiaty są z reguły niskie, dlatego sadzi się je na skraju rabaty.
  • Kwiecień/maj: Żółte koszyczki kwiatów rozwija omieg wschodni (Doronicum). W tym samym czasie pojawiają się tulipany. Pod koniec kwietnia pokrywa się kwiatami gęsiówka kaukaska. Na początku maja zakwitają bratki, narcyzy, stokrotki, kosaćce.
  • Czerwiec/siepień: Wybór letnich bylin jest ogromny, ale warto wybrać takie, które będą długo kwitły albo zakwitną ponownie. Należą do nich: bodziszek, rumian, kocimiętka, liliowce, niektóre odmiany róż.
  • Sierpień/wrzesień: Jesienny ogród mogą ozdobić astry, złocienie, dzielżany (Helenium), rozchodniki, nachyłki (Coreopsis).

Które byliny są łatwe w uprawie?

Bylinami określa się rośliny zielne wieloletnie, z niezdrewniałą częścią nadziemną, żyjące dłużej niż dwa lata. Przetrwanie zimy zapewniają im cebule, bulwy, kłącza, albo karpy. Po okresie wegetacyjnym części nadziemne bylin obumierają. Jednak są też gatunki zimozielone, jak na przykład ciemiernik albo rozchodnik. Różnice występują też w długości fazy kwitnienia. Niektóre gatunki mogą kwitnąć całymi tygodniami, np. szałwia omszona albo kocimiętka. Inne byliny kwitną po raz drugi, jeśli zostaną ścięte po pierwszym kwitnieniu – ostróżka, ślaz piżmowy.

Rozchodnik kaukaski - roślina zimozielona
Rozchodnik kaukaski - roślina zimozielona

Główną zaletą bylin jest łatwość ich uprawy oraz fakt, że przy małym nakładzie pracy mogą zdobić ogród przez wiele lat. Posadzone na właściwym stanowisku czują się dobrze i każdego roku odradzają się na nowo. Przed posadzeniem bylin warto zwrócić uwagę na kilka spraw:

  • Sprawdzić, czy chodzi o gatunek cienioznośny, czy światłożądny.
  • Poszukać kolorów kwiatów, które będą pasować do innych roślin:
    • błękitne kwiaty lśnią pięknie w cienistym zakątku i dają tam wspaniały efekt, można dodać do nich kilka białych;
    • czerwono i żółto kwitnące byliny wyglądają najlepiej na słonecznych rabatach, skąd promieniują swoim wdziękiem.

Aby poprawić ogólny widok ogrodu, dobrze jest kupować więcej kwiatów jednego gatunku i grupować je w większych odstępach. Dobry efekt daje też takie grupowanie kwiatów w duże wzory, jak koła, trójkąty, pięciokąty. Szczególny efekt kolorystyczny można uzyskać sadząc na rabatach z bylinami kwiaty jednoroczne. Niektóre byliny, jak np. piwonie, floksy, liliowce, funkie, czy konwalie mogą rosnąć na jednym miejscu nawet 40 lat. Warto dobrze zaplanować dla nich miejsce, aby po kilku latach nie osłabiać ich zbędnym przesadzaniem.

4,5 (19 opinii)