Tuja: szkodliwa czy nie? Rozwiewamy wątpliwości! Naukowe źródła!
Tuja jest ulubioną rośliną żywopłotową do ogrodów, zieleńców, placów zabaw i cmentarzy – charakteryzuje się tym, że jest niedroga, a poza tym szybko i gęsto rośnie. Dużo słyszy się o jej trujących właściwościach... czy to prawda? Odpowiadamy!
Skąd pochodzi tuja? Jakie są jej właściwości?
Tuja, czyli inaczej żywotnik (Thuja L.), jest rodzajem botanicznym roślin iglastych z rodziny cyprysowatych. Są chętnie sadzone w ogrodach, ponieważ rosną jako zimozielone drzewa i krzewy, a na dodatek doskonale znoszą przycinanie. Żywotnik byłby idealną rośliną ozdobną, gdyby nie zawartość w jego olejku eterycznym toksycznego związku chemicznego o nazwie tujon, pochodzącej od łacińskiej nazwy żywotnika – Thuja.
Tuja, albo inaczej żywotnik, jest trująca i może być niebezpieczna dla życia
Tujon wywołuje niepokój ruchowy, drażliwość, podniecenie i psychozę, a w przypadku dużej dawki drgawki, arytmię i bezdech. Cała roślina jest trująca dla ludzi i koni. Zamiast ostrzeżeń i apeli o ostrożność w kontaktach z tują, proponujemy dwa przykłady z udokumentowanych źródeł.
Zobacz: Kompendium uprawy | Tuja szmaragd (thuja occidentalis)
Tuja - czy jest szkodliwa? Lista badań naukowych
1. Badanie „Tuja niebezpieczna dla dzieci!”
Źródło: Medical Tribune (von Ärzten für Ärzte) - „Tuja niebezpieczna dla dzieci!”, autor: Friederike Klein.
Tuja jest ulubioną rośliną żywopłotową do ogrodów, zieleńców, placów zabaw i cmentarzy – niedroga, szybko i gęsto rosnąca. Ale uwaga, ta roślina ma coś w sobie: wszystkie jej części są trujące!
Do pediatrycznego centrum dróg oddechowych szpitala klinicznego Olgahospital w Stuttgarcie rodzice dostarczyli jedenastoletniego chłopca z kaszlem z krwią i śluzem. Wstępne badanie nie wykazało u chłopca żadnych dolegliwości.
Cała roślina jest trująca dla ludzi i koni.
Bronchoskopia (wziernikowanie tchawicy i oskrzeli) wykazała obecność centymetrowej długości kawałka rośliny, który utkwił w prawym głównym oskrzelu. Tam wystąpiło również wyraźne zapalenie. Po podaniu prednizolonu dziecko nie wykazywało następnego dnia objawów chorobowych. Zapytani rodzice stwierdzili, że dziecko bawiło się na placu zabaw i „włożyło coś do ust”. To coś okazało się końcówką pędu żywotnika (Thuja occidentalis).
Autorzy z zespołu prof. Dr Markusa Rose ostrzegają przed spożywaniem części roślin cyprysowatych. Może ono prowadzić do podrażnień skóry i śluzówki, skurczów żołądka i jelit, biegunki i wymiotów. Wysokie dawki prowadzą również do porażenia, uszkodzenia wątroby i nerek, drgawek i śmierci. W przypadku spożycia żywotnika należy podać dużą ilość płynu i usunąć truciznę albo zaabsorbować węglem. Autorzy zalecają również:
- Żywopłot z żywotnika przycinać w rękawicach i odcięte pędy dokładnie usuwać.
- Unikanie w ogóle żywopłotów z tui przez kobiety w ciąży (roślina jest nie tylko szkodliwa dla przyszłych matek, ale monoterpeny mogą również prowadzić do poronień).
- Informować rodziców o zagrożeniu przez żywopłoty z tui.
- Unikać sadzenia żywopłotów z tui w miejscach, gdzie przebywają dzieci.
Poza tym: tuja jest trująca nie tylko dla ludzi, ale też dla koni, psów, kotów, gryzoni i ryb.
(Źródło: 60. Kongres Niemieckiego Towarzystwa Pneumologii i Medycyny oddechowej)
2. Badanie „Konie zatrute zielonymi odpadami”
Źródło: SPIEGEL ONLINE – „Konie zatrute zielonymi odpadami” – dpa.
Tragiczny koniec jedenastu haflingerów (rasa koni): Zwierzęta z Turyngii padły, ponieważ ktoś wyrzucił na pastwisko zielone odpady. Na konie może śmiertelnie działać roślina, której o to nie podejrzewamy.
Jedenaście młodych koni padło na pastwisku w Gräfenthal w południowej Turyngii. Zjadły trujące rośliny. Sekcja dwóch padłych ogierów potwierdziła podejrzenie zatrucia, potinformowała dyrektor hodowlany stadniny koni haflinger, Katrin Unger.
Autorzy z zespołu prof. Dr Markusa Rose ostrzegają przed spożywaniem części roślin cyprysowatych.
Według początkowej wiedzy nieznani sprawcy wyrzucili na pastwisko zielone odpady, które okazały się pędami żywotnika. Te są dla koni trujące. Dziewięć haflingerów nadal przechodzi leczenie weterynaryjne. „Zwierzęta cierpią na skurcze i ostatecznie uduszą się, jeśli im nie pomożemy”, wyjaśniła kierowniczka hodowli dla „Mitteldeutschen Zeitung”.
Właściciele stadniny nie zakładają podłoża kryminalnego. Wiele osób, które nie mają do czynienia z końmi nie wie, że rozmaite rośliny mogą być dla koni trujące.
Śmierć zwierząt oznacza też ekonomiczne straty. Stadnina straciła ponad 10 000 euro.
Jakie są najbardziej trujące fragmenty tui?
Tuja, albo inaczej żywotnik, jest trująca i może być niebezpieczna dla życia. Największe stężenie trującej substancji zawierają:
- Liście, szczególnie świeże zielone końcówki pędów.
- Drewno, jak również sok tui.
- Owoce tui.
Nigdy nie należy spożywać ani soku, ani żadnych części tej rośliny! Konsekwencje mogą być skrajnie negatywne, do śmiertelnych. Należy małe dzieci trzymać z dala od żywopłotów z tui, a starsze ostrzegać przed dotykaniem zielonych gałązek. Także dla większości zwierząt domowych nawet mała dawka rośliny może być niebezpieczna.
Przeczytaj również: Laurowiśnia czy tuje – co lepsze do ogrodu i na żywopłot?
Komentarze