Porady

Forsycja – jakie ma właściwości?

0 (0 opinii)

Forsycja jest bardzo popularnym i lubianym krzewem ozdobnym, który swoimi jaskrawożółtymi kwiatami zwiastuje nadchodzącą wiosnę. Kwitnące gałęzie forsycji wraz z pisankami stanowią wielkanocną ozdobę wielu mieszkań. Możliwe jednak, że niewiele wiemy o właściwościach tej rośliny. Jakich? Odpowiadamy w artykule!

Forsycja często zwraca uwagę swoimi pięknymi kwiatkami, które szczególnie uwielbiają dzieci. Zdają się je przyciągać słonecznie złotym kolorem. Jednak często spotyka się informacje, że żółto kwitnące krzewy są bardzo trujące i mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci. Chodzi tutaj o szeroko rozpowszechnione nieporozumienie. Wynika ono z tego, że wiele osób nie widzi różnicy między forsycją i złotokapem i uważa obie rośliny za jedną. Co prawda forsycja jest równie bogato obsypana złotem, jak złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides), niemniej jednak nie ma między nimi żadnego pokrewieństwa. Tyle tylko, że złotokap jest bardzo silnie trujący. Szczególnie duża koncentracja trucizny cytyzyny znajduje się w nasionach (1,5%). Dla dziecka śmiertelną dawką może być kilka sztuk małych nasion.

A jak właściwie wygląda sprawa toksyczności forsycji? Spróbujemy tutaj wyjaśnić zaniepokojonym rodzicom i właścicielom domowych zwierząt, czy ta roślina może stanowić zagrożenie dla dzieci i zwierząt, czy też można nią spokojnie dekorować domy i ogrody.

Czy forsycja jest zagrożeniem dla dzieci i zwierząt?

W przypadku naszych ogrodowych forsycji chodzi najczęściej o uprawiane w umiarkowanej strefie klimatycznej odmiany mieszańca międzygatunkowego forsycji zwisłej oraz forsycji zielonej. Razem z innymi krzewami ozdobnymi i bylinami stanowią forsycje ozdobę trawników i rabat. Jeśli ogród został urządzony zanim w rodzinie pojawiły się dzieci, psy albo koty, dobrze jest przyjrzeć się wszystkim posadzonym gatunkom na nowo. Warto sprawdzić, czy nie ma wśród nich barwnych i efektownych, ale szkodliwych roślin ozdobnych. Czy popularna forsycja należy do tych podejrzanych roślin którą należałoby wymienić, czy też cała rodzina może się z jej obecności cieszyć?

Czy forsycja jest toksyczna?
Czy forsycja jest toksyczna?

Czynniki decydujące o tym, czy forsycja jest toksyczna, czy nieszkodliwa

Faktem jest, że w różnych częściach forsycji znajdują się saponiny i inne glikozydy. Saponiny zaliczają się jednak również do składników licznych gatunków warzyw, jak przykładowo szpinak, pomidory albo groch. Są one nieszkodliwe dla ludzi, ale nietolerowane przez wiele gatunków zwierząt. Nie dotyczy to jednak zwierząt domowych jak psy i koty, które mogą beztrosko bawić się pośród forsycji. Zwierzęta, dla których substancje zawarte w forsycji mogłyby stanowić zagrożenie, to ptaki i owady. Te jednak trzymają się od złotych kwiatów z daleka. Kwiaty forsycji zawierają oprócz glikozydów również różne olejki eteryczne.

Czy ze względu na niski stopień toksyczności forsycja nadaje się do ogrodu?

Naukowa odpowiedź na pytanie, czy forsycja stanowi zagrożenie do zdrowia i życia dzieci brzmi: nie. Roślina jest toksyczna w niewielkim stopniu. Dotyczy to wszystkich jej części, to znaczy pędów, liści i kwiatów. Nie ma powodu do obaw: niebezpieczeństwo mogłoby zaistnieć dopiero po spożyciu znacznych ilości rośliny. Dokładna ilość, która może być niebezpieczna, nie jest znana. Mimo to podczas zabiegów pielęgnacyjnych powinno się zakładać rękawice ochronne, a po kontakcie forsycji ze skórą dokładnie umyć ręce.

Forsycja w ogrodzie – odmiany, uprawa i cięcie>> TUTAJ

Czy forsycja jest zagrożeniem dla dzieci?
Czy forsycja jest zagrożeniem dla dzieci?

Forsycja - na co należy zwrócić uwagę i które części rośliny są szkodliwe?

Liście, owoce i nasiona forsycji są lekko toksyczne, ponieważ w całej roślinie znajdują się saponiny i glikozydy. Złote kwiaty krzewu zawierają ponadto glikozydy i olejki eteryczne. Nie wiadomo, jak ilość rośliny może wywoływać zatrucie. Możliwe objawy zatrucia po spożyciu większej porcji nasion, owoców, liści albo kwiatów to złe samopoczucie z nudnościami, bólami brzucha i ewentualnie biegunką.

W kwiatach forsycji występują flawonoidy, jak rutyna i kwercetyna. Rutyna jest w zielarstwie ważnym składnikiem czynnym łagodzącym dolegliwości żylne. Z reguły, jako źródło rutyny, wykorzystuje się ziele gryki, ponieważ forsycja zawiera niewielką ilość tej substancji leczniczej.

Zapobieganie możliwym zatruciom

Dzieci należy ostrzegać przed spożywaniem rośliny. Rodzice powinni zwracać uwagę, że piękny złoty kolor nie oznacza przydatności do zjedzenia. W zasadzie celowe jest wpajanie dzieciom, że nie wolno brać do ust żadnej rośliny, której się nie zna. W ten sposób można uniknąć dolegliwości żołądkowych i lekkiego zatrucia. Gdyby jednak mimo najlepszych chęci i zwracania uwagi doszło do tego, że małe dziecko po zjedzeniu kilku kwiatów albo liści wykazuje dolegliwości, można je złagodzić podawaniem do picia wody albo herbaty. Zjedzenie dojrzałego banana albo gorzkiej czekolady może pomóc w przypadku wystąpienia dolegliwości żołądkowych i biegunki.

0 (0 opinii)