Porady

Truskawki na balkonie! Uprawa krok po kroku [WIDEO]

4,7 (3 opinie)

Uprawa truskawek na balkonie jest doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy nie dysponują własnym ogrodem, ale chcieliby cieszyć się zdrowymi, ekologicznymi owocami. Istnieje kilka bardzo interesujących odmian truskawek na balkon. Mają długie, zwisające pędy i tworzą owoce w sposób nieprzerwany od późnej wiosny do jesieni.

Odmiany truskawek na balkon

Kiedyś amatorska uprawa truskawek była popularna jedynie na działce. Obecnie dzięki nowym, atrakcyjnym odmianom, można te rośliny z powodzeniem uprawiać na kilku metrach kwadratowych balkonu. Istnieje szeroki wybór sadzonek, dlatego przy zakupie należy sprawdzić przede wszystkim ich odporność na choroby i szkodniki truskawek. Ważny jest też termin owocowania. Opłaca się uprawiać obok siebie odmiany wczesne i późniejsze, aby mieć owoce pod ręką w sposób ciągły. Przy wyborze odmiany truskawek trzeba też wziąć pod uwagę sposób ich zimowania. Leżeli mają zimę spędzać na zewnątrz na balkonie, konieczne są odmiany mrozoodporne.

Idealne na balkon są odmiany, które tworzą wciąż nowe kwiaty i owoce, rozwijają długie pędy i liczne rozłogi. Wykorzystując podpory, można je uprawiać jak pnącza. Ze względu na ograniczoną objętość substratu nie każda odmiana jest odpowiednia do uprawy w pojemniku. Także typowe truskawki ogrodowe nie są zalecane, które owocują dopiero w drugim roku po przezimowaniu. Szczególnie przydatne mogą natomiast być:

  • ‘Merosa’ – czarujące czerwonoróżowe kwiaty o dużej wartości ozdobnej oraz smaczne truskawki od czerwca do października.
  • ‘Mignorette’ – odmiana dla smakoszy, którzy chcą zrywać smaczne owoce prosto z leżaka.
  • ‘Diamant’ – klejnot pośród letnich truskawek dojrzewających w balkonowych skrzynkach.
  • ‘Hummi’ – ananasowa truskawka odpowiednia do balkonowej uprawy.
  • ‘Pink Panda’ – w przeciwieństwie do większość truskawek kwitnących na biało, ta odmiana rozwija kwiaty różowe.

O odmianiach i uprawie truskawek w ogrodzie przeczytasz w naszym osobnym artykule.

Kiedy sadzi się truskawki na balkonie?

Odpowiednia jest pora po ustąpieniu ostatnich wiosennych przymrozków. Zwykle w połowie maja można już sadzić młode truskawki. Gdyby jednak zapowiadane były spadki temperatury poniżej zera, trzeba sadzonki przykryć warstwą włókniny. Świeżo kupione młode rośliny najlepiej wysadzić w ciągu paru godzin. Ziemia szybko wysycha i korzenie łatwo obumierają.

Między poszczególnymi roślinami w skrzynce balkonowej należy zachować odstępy ok. 20-30 cm. W przypadku truskawek pnących i zwisających potrzebny jest odpowiednio duży pojemnik albo skrzynka, aby pomieścić sadzonkę i rozrastające się korzenie.

Jak sadzić truskawki na balkonie?

Truskawki na balkonie wymagają dosyć dużych i głębokich pojemników albo doniczek. Okrągłe doniczki powinny mieć co najmniej 25 cm średnicy. Na dnie pojemnika układa się warstwę drenażową ze żwiru albo kawałków ceramicznych naczyń. Można też użyć keramzytu (wypalane, porowate kulki z gliny). Dopiero na tę warstwę wsypuje się ziemię do uprawy truskawek.

Truskawki z powodzeniem można też uprawiać na balkonie
Truskawki z powodzeniem można też uprawiać na balkonie

Truskawki rosnące w pojemnikach na balkonie mają do dyspozycji mocno ograniczoną ilość podłoża, dlatego też musi być ono wystarczająco żyzne. Przed posadzeniem młodych truskawek powinno się próchniczną ziemię (na przykład uniwersalną ogrodową) wymieszać z kompostem, torfem ogrodowym i odrobiną piasku, drobnego żwiru albo keramzytu. Odczyn ziemi do uprawy truskawek powinien być neutralny do lekko kwaśnego (pH 5,5 do 6,5). Jeśli ktoś kupuje gotowy substrat, wtedy nadaje się z reguły ziemia do warzyw.

Truskawek nie należy sadzić zbyt głęboko. Dolne części pędów mogą wówczas zacząć gnić. Jest bardzo ważne, aby sadząc truskawki na balkonie nie nasypać ziemi do środka rozetek liści rośliny. Trzeba zwracać uwagę, żeby nie zawijać korzeni (w taki wypadku potrzebny jest głębszy pojemnik).

Po posadzeniu należy sadzonki truskawek obficie podlać. Powinny stać na słonecznym miejscu, przykładowo na południowym albo południowo-zachodnim balkonie. W cieniu truskawki słabo kwitną, a owoce niezbyt dobrze dojrzewają. Jeżeli truskawki zostały posadzone w dużym pojemniku, można ziemię wyłożyć słomą, przez co owoce będą czystsze, a wilgoć w ziemi dłużej zachowana.

Pielęgnacja truskawek na balkonie – podlewanie i nawożenie

Truskawki potrzebują regularnego podlewania. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na wodę występuje podczas kwitnienia i tworzenia owoców. Uprawiane na balkonie truskawki trzeba zawsze podlewać na podstawkę albo bezpośrednio na ziemię, nie mocząc całych roślin. Mokre łodygi, liście i kwiaty mogą szybko ulec chorobom grzybowym.

Konieczne jest też zasilanie truskawek nawozem, najlepiej płynnym nawozem do warzyw i roślin owocowych.

Aby truskawki pięknie rosły i obficie owocowały, należy regularnie kontrolować stan ich zdrowia. Jeżeli zostaną stwierdzone objawy chorobowe albo obecność szkodników, konieczne jest szybkie działanie. Należy zastosować naturalne środki zwalczające, a dopiero w razie konieczności – środki chemiczne.

Zimowanie truskawek na balkonie

Odpowiednio dobrane odmiany są zimoodporne i mogą spokojnie spędzić zimę na balkonie. Pojemniki dobrze jest jednak ustawić w osłoniętym miejscu, aby uniknąć ich wywrócenia przez wiatr. Jesienią więdną przeważnie dolne i największe liście truskawek. Wiosną po rozwinięciu nowych pędów i liści, stare należy usunąć.

Jak uprawiać truskawki na balkonie? Dowiedz się więcej z naszego wideo!

4,7 (3 opinie)