Porady

Najlepsze odmiany truskawek do uprawy

0 (0 opinii)

Zdrowe, słodkie i wspaniale aromatyczne truskawki należą do ulubionych owoców w przydomowych ogrodach. Uprawiane od ponad dwóch wieków dostępne są dzisiaj w ogromnej liczbie odmian, które różnią się między sobą bardziej, niż mogłoby się wydawać. Istnieją odmiany wczesne i późne, owocujące raz i kilka razy w roku, odmiany zbliżone do poziomek z małymi owocami oraz truskawki o pnących i zwisających pędach.

W tej wielkiej różnorodności można znaleźć odmiany różniące się mocno aromatem i konsystencją, a także podatnością na różne choroby. Do uprawy w ogrodzie należy wybierać odmiany truskawek odporne na choroby albo przynajmniej mało na nie podatne.

O uprawie truskawek w ogrodzie przeczytasz w naszym osobnym artykule

Odmiany truskawek – aromatyczne

Nowoczesne odmiany truskawek, przede wszystkim jeśli są wyhodowane na potrzeby ogrodnictwa przemysłowego, są często ukierunkowane na trwałość, długie przechowywanie albo łatwość przerobu. Większość ogrodników-amatorów woli jednak truskawki pełne smaku i aromatu. Takie odmiany dla smakoszy, przeważnie stare, mają miękki i nietrwały miąższ, ale za to cudownie smakują. Chodzi przy tym mniej o smak słodk, czy kwaśny, ale głównie o specyficzny aromat leśnych poziomek, którego w supermarkecie raczej się nie uświadczy. Do chętnie uprawianych przez amatorów-smakoszy odmian należą:

  • ‘Königin Luise’ – wczesna odmiana, owoce jaskrawo czerwone, wymaga odmiany zapylającej.
  • ‘Reuraths Allerfrühste’ – wczesna odmiana, średnio duże, okrągłe owoce, intensywny aromat i doskonały kwaskowy smak.
  • ‘Herzbergs Triumph’ – z długimi pędami, odpowiednia jako truskawka pnąca, dwa razy owocuje, bardzo dobry smak słodko-kwaśny.
  • ‘Mieze Schindler’ – odmiana późna, średnio duża, bardzo aromatyczne, słodkie owoce z miękkim miąższem – idealna na dżem i marmoladę, małe wymagania glebowe. Przepisy na dżem truskawkowy i inne przetwory z truskawek znajdziesz TUTAJ.
  • ‘Annelie’ – krzyżówka wyhodowana w Szwecji, może latami rosnąć na jednym miejscu, ma wielkość truskawki ogrodowej i smak leśnej poziomki.
  • ‘Rugia’ – małe, czerwone, aromatyczne i bardzo słodkie owoce, odmiana odporna na mróz i choroby.
  • ‘Apricot Chinoise’ – stara odmiana o owocach niewielkich, ale o niezwykłym smaku i aromacie brzoskwiń i nektarynek.

Truskawki są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach
Truskawki są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach

Odmiany truskawek – podział według pory zbiorów

Również wiele nowych odmian truskawek dobrze smakuje, a na dodatek ma tę zaletę, że nie ulega łatwo chorobom. Zasadniczo rozróżnia się odmiany owocujące raz albo wielokrotnie w sezonie. Dla domowych ogrodów można polecić mieszankę obu rodzajów albo kombinację odmian wczesnych i późniejszych. W każdym razie potrzebna jest do obsadzenia truskawkami odpowiednio duża powierzchnia. Jeśli ktoś na dwóch metrach kwadratowych posadzi dwie albo więcej w różnych terminach dojrzewające odmiany, będzie wprawdzie mógł przez długi czas zbierać po kilka jagód, ale na pewno nie wystarczy ich na zrobienie na przykład dżemu albo ciasta z truskawkami. Dlatego taka kombinacja odmian jest uzasadniona, jeśli ma się do dyspozycji przynajmniej 6-7 m2 powierzchni. Pod koniec maja albo na początku czerwca zaczynają dojrzewać wczesne odmiany. Początkowo są to pojedyncze owoce, a po 3-4 tygodniach raz owocujące odmiany całkowicie kończą zbiory. Truskawki późne albo owocujące dwukrotnie mogą mieć owoce aż do września.

1. Odmiany wczesne truskawek:

  • ‘Clery’ – odmiana bardzo wczesna, czerwone, mocne i bardzo smaczne owoce, zbiory średniej wielkości, nieco podatna na szarą pleśń.
  • ‘Lambada’ – bardzo wcześnie dojrzewa, ma jasnoczerwone, bardzo smaczne i słodkie owoce, roślina podatna na mączniaka (poza tym odporna na choroby).
  • ‘Fraroma’ – soczyste, bardzo aromatyczne owoce, czerwone do ciemnoczerwonych, odmiana odporna na choroby.
  • ‘Elvira’ – odmiana wczesna do średnio wczesnej, owoce duże, pomarańczowoczerwone do czerwonych, bardzo soczyste i aromatyczne, małe wymagania, co gleby, ale wrażliwa na spóźnione przymrozki.

2. Odmiany średnio wczesne do średnio późnych

  • ‘Jubilae’ – ciemnoczerwone owoce o bardzo przyjemnym smaku, stosunkowo mocna i zdrowa odmiana.
  • ‘Polka’ – ciemnoczerwone, raczej niewielkie owoce, smak przypomina poziomki, doskonała odmiana na przetwory z owoców.
  • ‘Korona’ – owoce duże, czerwone do ciemnoczerwonych, wyrównany smak słodko-kwaśny, daje wysokie zbiory szczególnie w drugim roku uprawy, odpowiednia również na ciężkie gleby.
  • ‘Senga Sengana’ – ciemnoczerwone i bardzo aromatyczne owoce, zbiory wysokie i regularne, przy uprawie wieloletniej powstaje skłonność do tworzenia coraz mniejszych owoców, doskonałe do przerobu i mrożenia, odmiana odpowiednia na suche, lekkie gleby.
  • ‘Sonata’ – soczyste, jasnoczerwone owoce o przyjemnym aromacie, dobrze znosi przymrozki.
  • ‘Snow White’ – dojrzałe owoce są białe z czerwonymi orzeszkami, aromatyczne o smaku świeżych ananasów.

3. Odmiany późne truskawek

  • ‘Symphony’ – duże, czerwone, aromatyczne owoce, mocny wzrost i system korzeniowy, dobra na cięższe gleby.
  • ‘Mieze Schindler’ – bardzo aromatyczne, słodkie owoce, odmiana sprzed ponad stu lat o małych wymaganiach glebowych.
0 (0 opinii)